TÜBİTAK 2213-B Yurt Dışı Doktora Burs Programı :

Herkese merhabalar, bu haftaki yazımızda burs bulup eğitim hayatına prestijli burslarla devam etmeyi planlayan öğrencilerimiz için bir programdan bahsedeceğim. Yurt dışında okumak bazen hayal gibi gelebilir fakat önemli olan hayalleriniz için neler yapabileceğinize dair olan araştırmalarınız. Eğer bu sayfa hayallerinize giden yolda karşınıza çıkan bloglardan biriyse aranızda olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Sözü çok uzatmadan yazıma bir an önce geçeyim istiyorum.

Öncelikle ilk başvuru şartına değinmek istiyorum. Bu bursu, eğer ileride doktora öğrencisi olmayı düşünüyorsanız şimdiden bir kenara yazmanızı öneriyorum. Eğer şu anda YÖK onaylı, ortak doktora protokolleri kapsamında Türkiye’de bir doktora programına kayıtlı, Türkiye vatandaşı öğrencisi iseniz, TEBRİKLER başvuru hakkınız için ilk aşamayı geçtiniz demektir.

BAŞVURU ŞARTLARI :

Türkiye’de bir üniversitede doktora programına kayıtlı olmanız elbette ki ilk şartlardan birisi. Doktora yaparken yurt dışında eğitim almak istediğiniz okulların birinden kabul almak ise diğer aranan şartlardan bir diğeri. Yurt dışında başvurduğunuz okulun bulunduğu başarı konumu elbette çok önemli. Yurt dışında gitmek isteyip kabul aldığınız okul Dünya Üniversite Sıralaması Çalışmasında ilk 1000 üniversite arasında ise bu bursa kolaylıkla başvuru yapabiliyorsunuz. Tabi sadece bu kriterler yeterli değil, yurt dışında eğitim için dil seviyenizin yeterliliğini elbette kanıtlamak zorundasınız. YDS/YÖKDİL en az 60 ya da TOEFL sınavından en az 72 almanız gerekmekte. Tüm bu şartları sağladıktan sonra yaptığınız başvuru sonucunda bursu kazanırsanız doktoranızın en az iki yılını yurt dışında maddi destek alarak geçirmeye hazırsınız demektir.

BURSUN İÇERİĞİNE DAHİL OLAN ŞEYLER :

Eğer yaptığınız başvuru sonrasında bursu almaya hak kazandıysanız, öncelikle yurt dışına gidiş dönüş uçak biletiniz TÜBİTAK tarafından karşılanır.

Aylık burs miktarı 1900 dolar olarak belirlenmiştir. Bu da yurt dışında yaşam masraflarınızı karşılamaya yetecek miktarda bir paradır.

Burs süresi 24 ayı aşmamak koşuluyla Tübitak tarafından belirlenir ve belirlenen süre içinde Tübitak size bursunuzu yatırmaya devam eder.

Açıkçası çok fazla detaya inerek sizi burada sıkmak istemiyorum. Bursun genel itibariyle incelemesini size verip, detaylı araştırmayı size bırakıyorum. Umarım hayallerinize giden yolda karşınıza çıkan fikirlerden biri olur. Bugünlük yazımı burada sonlandırıyorum. Diğer bloglarda görüşmek üzere. Hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s