Tübitak 2213-A Yurt Dışı Doktora Burs Programı

Herkese merhabalar, yine bulduğum bir burs programıyla sizin için bir blog yayımlamak istedim. Çok fazla uzatmadan içeriğime geçeyim. Öncelikle elbette bursa başvuru şartlarını görelim :

-Bu bursu alabilmenin ilk şartlarından birisi, THE veya QS dünya üniversite sıralamasında, alan bazında yapılan yapılan sıralamalarda ilk 100’de yer alan bir üniversiteden ve bölümden doktoraya kabul almanız gerekiyor. Bu aslında sürecinizin başlamasına yardımcı olacak ilk nokta. Eğer kabul aldınız ve maddi imkanınız yeterli değilse bu bursa başvuru yapabilirsiniz.

-Diğer şartlardan biri ise yabancı dilde eğitim aldığınızı gösteren lisans veya lisansüstü diplomasına sahip olmak. K endi dilinizin dışında bir lisans veya lisansüstü eğitimi almış olduğunuzu göstermeniz sizin için bir artı olacaktır.

-YDS/YÖKDİL sınavlarından en az 70 almış olmanız gerekiyor.

-Yurt dışı demek dil sınavı demek olduğundan dolayı, TOEFL en az 72 olmalı.

-ALES 75 ve üzeri

-Lisans ve yüksek lisans ortalamanız en az 3.00-4.00 olmalı.

Bu şartları sağladığınız takdirde Tübitak bursu, doktora eğitiminizin ilk iki yılını kapsar ve bursiyerlere yıllık ortalama 60.000 dolar ödeme yapılır.

Eğer lisans eğitiminizin son sınıfındaysanız ya da lisans eğitiminizi tamamen tamamlamış iseniz ya da çoktan lisansüstü programlardan birine kayıtlıysanız veya bitirmişseniz doktoranıza yurt dışında devam etmek istiyorsanız başvurmaya hak kazanıyorsunuz.

Ayrıca bursu almaya hak kazanmak için belli bölümlerde okumanız gerekiyor. Bölümünüzün uygun olup olmadığını bulmak için aşağıya linki bırakıyorum.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/2213/icerik-desteklenen-alanlar

Bu linkten bölümünüzün desteklenip desteklenmediğini öğrenebilirsiniz.

Şimdilik bu burs ile ilgili verebileceğim genel bilgiler bu kadar. En detaylı bilgiyi Tübitak ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Herkese bol şanslar ve başarılar…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s