İNGİLİZCE ÖĞRENMEYE BAŞLARKEN KULLANDIĞIM KAYNAKLAR

Merhaba arkadaşlar, bu haftaki yazımda sizlere evde İngilizce öğrenmiş ve bu öğrenim sürecinden sonra IELTS sınavından 8 almış biri olarak, evde dil geliştirmek gerçekten mümkün müdür ve kullanmamız gereken kaynaklar nelerdir sorularını cevaplayacağım.

Yazıma başlarken söylemek istediğim ilk şey öncelikle dil öğrenirken lütfen kendinize karşı sabırlı olun. Başlarda beyninizin bu dili anlaması, kodlaması ve hafızanıza kaydetmesi pek kolay olmuyor bu doğru. Dil öğrenmek için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Sıfırdan başlayan biriyseniz öncelikle sosyal medyada ya da reklam afişlerinde gördüğünüz ” 3 Ayda Akıcı İngilizce Konuşturuyoruz” ”1 Ayda Amerikalı gibi İngilizce Konuşabilirsiniz” ”7 Haftada Sıfırdan Advance Seviyeye Gelebilirsiniz” gibi klişeleri lütfen unutun. Size kötü bir haberim var : Bunların hiçbiri doğru değil. İngilizce’yi sıfırdan öğrenmiş biri olarak söylüyorum ki bu vaad edilen sürede yalnızca belki kelime ezberleyebilirsiniz fakat İngilizce’yi anlamak, konuşmak, yazı dilini anlamak, okuduğunuz metinleri anlamak gibi kendi içinde ayrılan her sınıflandırma ayrı ayrı zaman ve emek istiyor. O yüzden sizleri klişe işlerle kandırmalarına izin vermeyin. Bu dili öğrenirken onunla çokça zaman geçirmeniz gerektiğini unutmayın.

Gereken girişi de yaptıktan sonra gelelim benim serüvenime… Ben dil öğrenmeye evde kendi imkanlarım neyi sağlıyorsa o şekilde başladım. Kurslar inanılmaz pahalıydı ve alternatif bir şekilde yol çizmeye çalışırken Youtube’de bulduğum her şeyi değerlendirmeye başladım. Dil öğrenme sürecinde tüm herkesin dediği şey aynıydı. ÖNCE DİNLEME YOLUYLA BEYNİNİZİ İNGİLİZCE DUYMAYA ALIŞTIRIN. Bu gerçekten hayati bir tavsiye. Kesinlikle günde max 1 saat bile bir şeyler dinleyerek işe başlamanız kendi sürecinize yapacağınız büyük bir yatırım. Bakın anlamaktan bahsetmiyorum. Yalnızca dinlemek. Başlarda insan anlamadığı bir şeyi neden dinler demeyin ve kendinize dinleme listeleri oluşturun.

Youtube’de ”Simple English Audio Book” şeklinde aratmalar yapıp sesli kitaplar dinlemeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte kulağınızı ne kadar doldurursanız o kadar iyi. Ben çocuk şarkılarıyla işe başlamıştım. ”Youtube Super Simple Songs” adlı kanaldan bir çok çocuk şarkısını dinleyip ezberlemeye başlamıştım. Böylelikle hem kelimeler arası hem de gramer yapısı arasındaki bağlantıyı kurup anlamam çok daha kolay oldu. Çünkü ezberlediğim şarkılar çok basit çocuk şarkılarıydı ama cümle yapılarını anlamamda bana çok güzel bir temel sağlamıştı. Tabi temel İngilizce kelimeleri de çok kolay yöntemle ezberlemiş oldum. Daha sonra Amerika’da bir İngilizce öğretmeni olan Vanessa’nın bir Youtube Kanalı var. ”Speak English with Vanessa” Bu kanal bana çok şey kattı diyebilirim. İzlerken aldığım notlara hala bakıp hala yararlanıyorum. Nasıl konuşmaya başlayabileceğinizi ve İngilizce öğrenme sürecini nasıl daha kolay hale getirebileceğinizi günlük yaşamıyla birleştirip aktarıyor, oldukça eğlenceli.

Daha sonra Spotify yine Listening yapmak için harika bir platform. Benim ilk kullandığım ve sürekli dinlediğim bir podcast kanalını önerebilirim. ”Feel good English” Kanalda genellikle Tedx motivasyon konuşmaları, motivasyon kitapları ya da kültürel aktivitelerin karşılaştırılması gibi eğlenceli içerikler bulunuyor. Başlarda aksan ve slang kelimelerden dolayı çok anlamadığınızı düşünseniz de bir süre sonra eğlenceli hale geliyor. Diğer bir önerim Youtube ”Espresso English” Bu kanalda yine İngilizce için bir çok içerik bulunuyor hatta pratik yapıp öğrendiklerinizi değerlendirmek isterseniz web siteleri de var. Buradan başlangıçtan Advance seviyeye kadar kendinizi sınavlara tabi tutabilirsiniz. Yine ”Go Natural English” kanalı bunlardan biri. İçeriklere göz atıp hangisi size daha çok hitap ediyor bakabilirsiniz.

Eğer bu kanalların içeriklerinde bulunan İngilizce sizin için fazla hızlı ise çok yavaş konuşmaların yer aldığı Youtube ” Easy English” kanalına bir bakmanızı öneririm. Çizgi film izler gibi izleyebileceğiniz günlük konuşmalara dair çok şey öğrenebileceğiniz bir kanal. Çok temel seviyedeyseniz kesinlikle bu kanal çok kullanışlı.

Gramer dersleri almak isterseniz de Özer Kiraz’ın Youtube Kanalına bakmanızı öneririm. ”İngilizce Konu Anlatımı” kanalında İngilizce’nin tüm gramer yapısını sıfırdan başlayıp anlatıyor ve kısa ders anlatımıyla çok fazla sıkmıyor. Bu kanal gramer yapısını kafamda oturtmamda çok yardımcı olmuştu. Gramer konusu için desteğe ihtiyacınız var ise kesinlikle bakmanızı öneririm.

Bu bloğumda şimdilik değineceğim kanallar bu kadar. Hepsini bir anda verip sizi yormak da istemiyorum. Yeni başlayanlar için çok güzel öneriler elbette yapmaya devam edeceğim. Şimdilik burada yazımı sonlandırayım. Bir sonraki yazımda yine teknik ve taktikleri konuştuğumuz, öneriler yaptığım bir blog yayınlamayı düşünüyorum. Şimdilik hoşçakalın.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s