PRESTİJLİ BİR AVRUPA BURSU : MARIE CURIE BURSU

Herkese merhabalar, yurt dışında okumanın kur yüzünden zorlaştığı bugünlerde size bir burs seçeneği ile geldim. Burs olmadan okumanın oldukça zorlaştığı bu dönemde belki de aranızdan birinin işine yarar bir bilgi olur diye düşünüyorum. Nedir bu Marie Curie bursu, biraz detaylara bakalım :

Öncelikle bursun odak noktası kariyer gelişimi ve hareketlilik. Marie Sklodowska Curie Action nicelik ve nitelik olarak araştırma alanıyla ilgilenen kişilerin kariyer gelişimini desteklemeyi öngören, özellikle Avrupa’yı araştırmacılar için cazibe merkezi haline getirmeyi planlayan bir destek fonudur.

İstatistiklere bakıldığında Türkiye’den şu ana kadar 238 başvuru onaylanmış. Bursun kabul oranı ise %36 olarak hesaplanmış. Bu bursu alan öğrenciler ise en çok, İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa ve Amerika’ya eğitim almaya gidiyorlar. Burstan en fazla kabul alan ülkeler ise İtalya, İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya olarak görülüyor. Erkek okuyucularımın umudu kırılmasın ama bu burs projesi daha çok kadınlara öncelik tanıyan bir fon. Kadınların eğitim ve araştırma alanlarında olmasını teşvik eden bir proje olduğundan dolayı başvuran kadın adaylara da bir öncelik tanınıyor bu da aklınızda bulunsun. Bu bursa yapılan 9 bin başvurunun yalnızca %15’i kabul görmüş ve desteklenmiş yani çok sıkı ve prestijli bir projenizin olması kabul almanın ilk şartı.

Başvuru Şartları :

Deneyimli araştırmacı olma koşulu. İlgilendiğiniz projenin ve kendinizin doktora derecesi almış ya da en az 4 yıl tam zamanlı araştırmacı tecrübesinin olması istenir.

Bunun yanında bir de uluslararası dolaşım koşulu da yer alıyor. Adaylar başvurdukları ülkelerde 3 yıl içerisinde 12 aydan fazla bulunmamalı. Bu kural bazı ülkeler için sanırım esnetilmiş, bazı ülkeler 12 ay kuralı yerine son 5 yılda gidecekleri ülkelerde 3 yıldan fazla bulunmamalılar kuralını getirip süreci adaylar için esnetmiş. Hangi ülkeler diye sorarsanız bunu bilemiyorum. En detaylı bilgiyi yine burs komisyonundan alacağınızı düşünüyorum.

Ayrıca bu burs ile gittiğiniz ülkelerin genellikle vereceği diğer kural ise iş ve yaşam koşulu dengesi. Yurtdışında bulunduğunuz sürenin %50’sini araştırma yaparak geçirmek zorundasınız. %50’sini ise çalışmaya ayırabilirsiniz. Tabi bu durumda program süreniz 2 katına çıkacaktır. Bir de elbette ülkelerin gelen uluslararası kişilere verdikleri çalışma hakkı her zaman limitlidir. O yüzden bu konuyu da gitmeden iyice araştırmak sizlere düşüyor. Şimdi detayları içeren bulduğum bir PDF dosyasını fikir olması için buraya bırakıyorum. Tarihleri vb. oldukça eski ama detaylı şekilde bilgileri de içeriyor. Dilerseniz buradan da inceleyebilirsiniz.

Sanırım konu ile ilgili verebileceğim tüm bilgiler ve birikimler bunlar. Okuduğunuz için teşekkür ederim ve hepinize bol şanslar dilerim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s