İstatistiklere Göre Milyarderlerin En Sık Çıktığı Üniversite Bölümleri :

Herkese merhabalar, son zamanlarda eğitimden bolca konuşmuşken biraz da dünyadaki milyarderlerin en çok okuduğu veya milyarder olmasına yardımcı olan üniversite bölümlerinden konuşayım dedim. İstatistiklere göre çıkarılan, sıralamada ilk 10’da yer alan bölümleri az sonra sizlerle paylaşacağım. Hatırlatmakta fayda var ki milyarder olan insanlar bu bölümlerde okudukları için değil ; bu bölümlerden öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta nasıl kullanacaklarını bildikleri için milyarder olarak yollarına devam ediyorlar. Yoksa okunan bölümle değil, tamamen kişinin potansiyeli, zekiliği, çalışkanlığı ve disiplinine bağlı olarak oluşan bir sonuç. Yani eğer okuduğunuz bölüm listede yoksa, aman o zaman gerek yok, beni ilgilendirmiyor diyerek milyarder olma hayalinizden vazgeçmeyin diye söylüyorum bunları 🙂 Neyse lafı fazla uzatmadan artık listeye geçelim. Listenin sonundan başlıyorum :

NUMBER 10 :

FİZİK BÖLÜMÜ, aslında baktığımızda bir çok zeki bilim adamının da içinden çıktığı, günümüze kadar adını duyurduğu bölümlerden biri. Okurken teorik bir bölüm olsa da pratiğe dökme konusunda oldukça kullanışlı. Yanılmıyorsam, Elon Musk’da Fizik mezunu bir girişimci. İstatistiklere göre Fizik bölümünden mezun 6 MİLYARDER bulunuyor.

NUMBER 9 :

FELSEFE BÖLÜMÜ, ilk gördüğümde beni oldukça şaşırtan bir bölüm oldu. Açıkçası ilk 10 sırada yer alması da bir sürpriz. Normalde Liberal Art olarak tanınan bölümlerde çok fazla şansınızın yaver gittiği görülmez. Çünkü dünya üzerinde en çok işsizliği olan bölümler arasında da yine Felsefe bulunuyor. Yine de bu durum umutsuzluğa sebep olmasın diye söylüyorum ki, zaten bir şey olmayacak diyerek yola çıkmayasınız 🙂 Bu bölümden tam 6 adet MİLYARDER çıkmış.

NUMBER 8 :

TARİH BÖLÜMÜ, yine Felsefe gibi Liberal Art olarak bölümü olarak geçse de dünya üzerinde Tarih bölümünden mezun 9 MİLYARDER bulunuyor. Sanırım geçmişten öğrendikleri derslerin, günümüzdeki hayatta nasıl kullanılacağını iyi değerlendirmişler diye yorumladım 🙂 Geçmişini bilmeyen geleceğine hükmedemez sonuçta diyerek listeyi ilerletmeye devam edelim 🙂

NUMBER 7 :

İNGİLİZCE BÖLÜMÜ, ile zengin olunur mu hiç canım dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bir şeyi unutmamak gerekiyor ki, kelimelerin gücü asla hafife alınmaz. Şimdi bu tür dil bölümlerinden eğitim alanların en büyük özelliği, kelimeleri nasıl kullanacaklarını iyi bir şekilde biliyor olmalarıdır. Bir dili konuşuyor olmak onu tamamen bilmek anlamına gelmiyor, üslup ile birleştirmek aslında bir yetenektir. Eee boşuna dememişler, ”ÜSLUP KİMLİKTİR” diye… Sanırım dil becerilerini ustalıkla kullanmak da insanı milyarder yapabiliyor. Zira iletişimi doğru kurmak önemli. Bu bölümden mezun 9 MİLYARDER bulunuyormuş.

NUMBER 6 :

SİYASET BÖLÜMÜ… E tabi efendim siyaset işine girilir de zengin olunmaz mı dediğinizi duyar gibiyim. Amerikalı bir komedyen Steve Harvey’in siyasetçiler için söylediği bir sözü geldi aklıma. Demişti ki : ”Dünyanın hiçbir yerinde siyasetçiler iyi para kazanmazlar ama iyi para çalarlar.” Tabi şimdi durduk yere Silivri’ye gitmeyelim ama genelde durumun özeti bu gibi geliyor. Siyaset yapmak, yalan söylemenin kibarcası gibidir. Valla ben demiyorum, Steve abimiz diyor. Siyaset yoluyla milyarder olmuş 10 kişi varmış. Hatta aralarından birinin diploması bile yok 😀 Yani üzülmeyin gençler bazı ülkelere cumhurbaşkanı da lazım 🙂

NUMBER 5 :

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ, zaten başlı başına işlevsel bir bölüm. Top 5’te yer alması şaşırtıcı bile değil. İşin içine bilgisayar, yazılım, teknoloji girince popüleritenin artması, paranın akması gayet normal. Diğer yazılarımda da bahsetmiştim. COMPUTER SCIENCE diye geçen bu bölüm Google tarafından, önümüzdeki 50 yılın mesleği haline gelecek diye ilan ediliyor. Bu bölümle sıçrama yapan tam 11 MİLYARDER bulunuyormuş.

NUMBER 4 :

MATEMATİK BÖLÜMÜ mezunu olan dünya üzerinde tam 14 MİLYARDER bulunuyormuş. Sayılarla arasının iyi olmasına ve bunu gerçek hayatta kullanabilmelerine bağlıyorum yine bunu. Özellikle bana göre, Matematik anlamak zeka ile ilgili. Bana hesap yapabilecek kadar Matematik yeterli geliyor mesela. Fazlasına ne gerek var diyorum ve fazlasına aşina olan insanlara bolca saygı duyuyorum 🙂

NUMBER 3 :

İŞLETME BÖLÜMÜ, elbette ki ilk üçe yerleşmiş bölümlerden biri. İşletme deyince akla gelen yönetim becerisi, liderlik, rekabetçi anlayış vb. bir çok kavrama hakim olmak, başarıyı beraberinde getiriyordur diye düşünüyorum. Çünkü istatistiklere göre bu bölümle ilişkilendirilen 38 MİLYARDER bulunuyor.

NUMBER 2 :

MÜHENDİSLİK BÖLÜMÜ, hem kullanışlı hem kullanışsız bölümleri bir arada bulunduran geniş bir alan. Şimdi tabi ki uzun uzun burada anlatmayacağım. Daha önce de anlatmıştım, özellikle Petrol Mühendisliği Amerika’da en çok yıllık maaş oranına sahip mesleklerden biri. Yıllık en az 196.000 dolar maaş ortalamasına sahip olduğu biliniyor. Bu yüzden olsa gerek ki bu alanda yatırımcı olan 43 MİLYARDER yer alıyor.

NUMBER 1 :

EKONOMİ VE FİNANS alanı listenin en başında yer alıyor. Konu Ekonomi ve Finans’ a gelince yatırım fırsatlarını iyi değerlendirme, para kontrolünü sağlayabilme gibi konuların getirdiği bilinç, elbette ki zengin olmanın bir diğer yolu. Listenin en başında, yazının en sonunda yer alma ironisinde bulunan bu bölümden tam 62 MİLYARDER çıkmış.

Listeyi tamamlamışken artık yazımızı da burada sonlandıralım. Bol bol Milyarder üzerine konuşmuşken Şener Şen’in Milyarder filmini önermeden gitmeyeyim 🙂 Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s