AMERİKA’DA OKUL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER :

Her yazımda her zaman söylüyorum. Amerika’da eğitim hayatına atılmak demek, emek demek, harç demek, zaman demek… Şunu hepiniz bilmelisiniz ki Amerika’daki okulların hepsi de mükemmel okullar değiller. Eğitim sistemi itibariyle dünyadaki çok iyi okulların çoğu bu ülkede fakat bunun dışında o kadar kalitesiz eğitim veren okullar da var ki… Bugün bu tür okullardan ve eğitim sistemindeki bilmeniz gereken püf noktalardan bahsedeceğiz. Haydi geçelim :

  1. ÖNCELİKLE OKUL SEÇİMİNİZDE FOR PROFIT OLARAK GEÇEN OKULLARDAN UZAK DURUN!

For Profit olarak geçen okulların çoğu zamanınızı ve paranızı boşa harcamaya yönelik okullar ne yazık ki… Olmaları gereken fiyattan oldukça yüksek rakamlara sahip ve eğitim anlamında oldukça düşük istatistikleri var. Staj ve iş imkanı sağlama gibi bir uygulamaları genelde yok. Bu yüzden okul okurken ya da okul bittikten sonra iş bağlantısı imkanı yaratmak oldukça zor.

Buraya bu tür okulların listesini içeren bir bağlantı ekleyeceğim. Bu tür okullar kırmızı çizgiiiii unutmayın! Zamanınızı ve paranızı iyi yerlere yatırın.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_for-profit_universities_and_colleges

2. COMMUNITY COLLEGES :

Community Colleges diye geçen okullar Türkiye’deki ön lisans eğitimine benzer 2 yıllık okullardan oluşuyor. Amerika’da çok tercih edilen okullardan olmasının ilk sebebi, eğitim harçları üniversitelere göre daha düşük. Ekonomik olması öğrencilerin para kaybını önlüyor. Diğer bir avantaj ise bölüm konusunda esneklik sağlaması. Örneğin siz okumak istediğiniz bölümler hakkında emin değilsiniz. Hiç fikriniz yokken bir bölüm seçtiniz, o bölümle ilgili genel dersleri alıp okuyacağınız bölümün size uygun olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz. Çünkü 4 yıllık üniversitelere başladığınızda kendinizi hem ekonomik hem zamansal açıdan baskı altında hissedebilirsiniz fakat Community Collegeler zaten 2 yıllık bir ön lisans eğitimi verdiği için, bölümler hakkında deneme yanılma yöntemiyle fikir edinebilirsiniz. Okuduğunuz bölüme devam etmek isterseniz de kredilerinizi başka bir üniversiteye transfer edebilir ve 2 yılı 4 yıla tamamlayabilirsiniz. Her açıdan kolaylık sağladığı için Amerika’da çok tercih edilen okullar arasındadır.

3. STATE COLLEGES

Amerika’da biliyorsunuz ki eğitim sisteminin çarkı öğrenci harçlarıyla dönüyor. Fakat eğer State üniversitelerine yani tamamen devlet destekli okullara giderseniz, daha az ücretlerle okumanız mümkün. Tabiki bedava demiyorum çünkü Amerikan vatandaşı olup in state olan yani o şehirde yaşayan öğrenciler bile harç ödemek zorundalar. Uluslararası öğrenciler ise onların ödediğinin 2 katını ödüyor bunu da unutmayalım. Yine State okulları diye geçen okullar devlet tarafından fonlandırıldığı için burs olanağı, iş olanağı daha fazla olan okullar oluyor. Ödeme seçeneklerinde de esneklik sağlayabiliyorlar. Amerika’da güncel State Üniversitelerinin linkini aşağıya bırakacağım. Tercih listenize ekleyebilirsiniz.

https://www.usnews.com/best-colleges/rankings/national-universities/top-public

4. PRIVATE NON-PROFIT UNIVERSITIES :

Bu tür okullar yarı devletten destek alıp yarı desteğini de öğrenci harçlarından sağlayan, özel olarak anılan, %100 devlet destekli diyemeyeceğimiz okullar. Fakat bu durum sizi yanıltmasın, Amerika’nın en iyi okullarının çoğu Non-Profit okullardan oluşuyor. Örneğin Harvard, MIT, YALE gibi dünyaya adını duyurmuş okullar bu listede. Okulların listesini içeren bağlantıyı buraya ekleyeceğim.

https://www.4icu.org/us/non-profit/

Non-profit okullar, her ne kadar %100 devlet desteği almasa da burs konusunda, öğrencilere en çok burs imkanı sağlayan okullardan oluşuyor. Başarı ortalaması oldukça yüksek olduğu için diğer okullardan gelen öğrencilerin kredi transferinde çok kolaylık sağladıkları söylenemez. Başarı ortalamasının yüksekliği nedeniyle öğrencilerin kabul sürecinde çok seçici davranıyorlar bu yüzden bu okullara kabul alan öğrencilerin burs, iş, staj gibi alanlarda şansı yüksek olabiliyor. Bol artılı bir o kadar eksili okullar desek yalan olmaz 🙂

Evet arkadaşlar okullar hakkında kısaca söyleyebileceğim şeyler bu kadardı. Umarım tercih yaparken işinize yarar. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s