AMERİKA’DA OKUMAYA DEĞER 5 ÜNİVERSİTE BÖLÜMÜ

Herkese merhabalar, hepimizin bildiği gibi bölüm seçmek hepimizin hayatında her zaman karşımıza çıkmış olan bir problem. Problem diyorum çünkü bazen insanlar sadece popülerliği var ya da sadece elimde bir diploma olsun diye, yapmak istemedikleri işlerin bölümlerinde hem zamanlarını, hem paralarını kaybediyorlar. Mezun olduktan sonra da aldıkları üniversite diploması duvara tablo olmaktan başka bir işe yaramıyor. Özellikle Amerika’da eğitim demek, başlı başına harç ödemek demek. Bir de tabi ki ödeyeceğiniz paranın dolar cinsinden olması demek. Amerika’da yapılan araştırmaların istatistiklerine göre üniversite öğrencilerinin sadece %25-%27’si mezun olduktan sonra gerçekten aldığı eğitimin işinde çalışabiliyor. Oldukça düşük olan bu istatistik verilerinin çoğunluğunu ise az sonra listede göreceğiniz meslekler oluşturuyor.

1- COMPUTER SCIENCE ( BİLGİSAYAR BİLİMLERİ)

Amerika’da oldukça değerli olan bu bölümün aslında dünyanın neresine giderseniz gidin, iş bulabileceğiniz, aranan, değer gören bir bölüm olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Ve her zaman yüksek maaşlara sahip bir bölüm. Google firmasının verilerine göre de gelecek 50 yıl içinde hiçbir zaman değerini kaybetmeyecek bir bölüm ve meslek olarak kalıcılığını sürdüreceği söyleniyor.

Computer Science, eğer bilgisayar dilinden çok iyi anlıyorsanız ve Software, Kodlama gibi kavramlarla ilgiliyseniz kesinlikle kendinizi hem geliştirip hem de geleceğinize yatırım yapabileceğiniz bir bölüm seçimi. Esnek çalışma saatleri ve alanlarına sahip olması da en büyük artılarından biri. Bilgisayarınız sizinleyken her yer ve her saat iş yeriniz olmaya müsait. Bu avantajının yanında yüksek rakamlı maaşlar da cabası.. Amerika’da yaşayacaksanız, Seattle, California, San Francisco, Silikon Vadisi gibi yerlerin yaşam ve çalışma alanınız olacağını unutmayın.

Google Dublin Ofisi

2- HEALTH CAREER ( SAĞLIK ALANI ÇALIŞANI) :

Amerika’da sağlık sisteminin ne kadar pahalı olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Sağlık sektöründeki korkunç paralar aslında sağlık çalışanlarının maaşları hakkında da size fikir vermelidir. Kötü bir geçek ki insanoğlu var olduğu sürece muhakkak sağlık sorunları yaşayacağız. Yeni hastalıklar, virüsler varlığını sürdürmeye devam edecek. Bu gerçekle yüzleştikten sonra geçelim konumuza. Amerika’da doktor olmak çok da kolay bir süreç değil. Hatta öyle bir sistem ki, başka ülkelerden aldığınız tıp diplomasıyla gelseniz bile yine de eğitim almanızın istendiği bir sistem. Eski blog yazılarımın arasında Amerika’da Tıp okumak adındaki yazımı okuyabilirsiniz. Buraya linkini bırakayım!

Ama tabi ki sağlık sektörü denince akla sadece doktorluk gelmesin. Amerika’da sağlık sektörü adı altında bir çok meslek yer alıyor. Meslekler ve iş tanımları için detaylı bilgi almak istiyorum derseniz explorehealthcareers.com adresinden araştırmalarınızı yapabilir. Bölüm seçiminize yönelik fikirler alabilirsiniz.

Dünyada çok kazandıran mesleklerden biri olsa da elbette eksileri de olan bir meslek grubu. Yoğun çalışma saatleri, iş ve hayat dengesinin kurulamaması, hastalardan veya yakınlarından görülen kötü muamele, stresli hastane hayatı gibi psikolojik olarak bir çok şeye kendinizi hazırlamanız gereken bir meslek grubu. Bunun yanında başka hayatlara dokunmak, o hayatların başlama sürecinde veya bitiş sürecinde insanların yanında olmak, hastalık sonrası sevinç gözyaşlarına şahit olmak, insanları hayata yeniden kazandırmak gibi bir çok anlam içeren değerli bir meslek grubu desek yeridir. Şimdilerde hepimiz evlerimize kendimizi kapatıp izole etmişken, çalışmak ve başka hayatları kurtarmak için kendi hayatlarını virüse feda eden sağlık çalışanlarını asla unutmayalım. Her şeyin yanında gerçekten kutsal bir iş yapıyorlar, var olsunlar.

3-BUSINESS

Business, Türkçesiyle iş dünyası dediğimizde bu alanda yüzlerce seçenek bulmak mümkün. Fakat Business alanında seçim yaparken de gerçekten spesifik olmak oldukça önemli. Örneğin Amerika’da Sales Manager, (Satış Müdürlüğü) Business alanının en başarılı bölümlerinden biri. Yıllık 115.000 Dolar yıllık maaş ortalamasına sahip bir meslek. Tabi başarılı meslekleri spesifik şekilde seçerken Business dünyasının en gerçekçi kavramlarından birinin REKABET olduğunu unutmamak gerek. Bu rekabetçi iş dünyasında iyi bir diploma önceliğiniz olmalı. Lisans eğitiminin yanında Master eğitiminin olması iş dünyasındaki şansınızı artıracaktır. Hiç durmadan kendinizi eğitmek ve geliştirmek öncelikli kriteriniz olsun.

4- HUMAN RESOURCE MANAGEMENT : (İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ)

Öncelikle dünyadaki tüm şirketlerin, firmaların, tesislerin tamamında öncelikli meslek grubu İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ diyebiliriz. Her şirketin mutlaka bu meslek grubuna ve bu meslek grubunun yeteneğine sahip insanlara ihtiyacı var. İnsanları yönetme becerisine sahip olmak en büyük kriter. Her ne kadar kulağa kolay ve yapılabilinecek bir iş gibi gelse de insanlarla iletişim kurma becerisinin oldukça gelişmiş olması gereken bir meslek. Örneğin çalıştığınız şirket adına kararlar almanız gerektiğini, yeri geldiğinde yakın arkadaşınızı işten çıkarmanız gerekeceğini, yeri geldiğinde insanları işe alırken onları her anlamda okuyabilmeniz gerektiğini unutmamanız gerekli. Amerika’da en yüksek işe alım oranlarına sahip bu mesleğin de yine yıllık maaş ortalaması yüksek fakat aynı şekilde çalışma saatleri yoğunluğuna sahip.

5- ENGINEERING (MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ) :

Mühendislik bölümleri aslına bakarsanız her ülkenin göz bebeği niteliğinde. Amerika’da yıllık mühendislik maaşları ortalama 126.000 dolar civarında. Özellikle, petrol mühendisliği, bilgisayar, kodlama, teknoloji ile ilgili olan çoğu mühendislik iş hayatında sürekli kapı açan meslek gruplarından oluşuyor. Her ne kadar kulağa buraya kadar hoş gelse de okuması ve kabul alması oldukça zor olan bölümlerden biri. Mühendislik alanının temelini oluşturan dersler Matematik ve Fen Bilgisi. Bu iki derste çok iyi olmanız gerekiyor. Eğer teknoloji alanında bir mühendislik bölümüne girmeyi planlıyorsanız da bilgisayar, bilim, teknolojideki son değişimler ve gelişimler sürekli takibinde olacağınız konuları oluşturuyor. Bir çok seçici kriterin yer alması, mühendislik alanına girişi oldukça zorlaştırıyor. Bu da demek oluyor ki insanlar arasındaki rekabet sadece daha iyi olanın kazanmasıyla son buluyor. Sadece Amerika’da değil dünyadaki tüm ülkelerde oldukça kabul gören, her zaman iş sahası açık olan mesleklerden biri.

Evet arkadaşlar, bu yazımda gerek Amerika’da gerek diğer ülkelerde okuyabileceğiniz ve gerçekten okuduğunuza değecek meslek dallarını istatistiklere göre açıklamaya çalıştım. Umarım faydalanacağınız bir yazı olur. Sizin önceliğiniz elbette ki her zaman tutkuyla, istekle yapabileceğiniz bölümler, meslekler olsun. Yazının başında da söylediğim gibi sadece istatistiği ve popülerliği yüksek diye okul okumak hem paranızın hem zamanınızın kaybolmasına yol açacaktır. Bu yüzden neyi sevdiğinizi, önceliklerinizi ve olmak istediğiniz kişiyi seçin yolunuza öyle devam edin. Bu yazım kararınızı etkilemesin sadece hepinize bir fikir olsun. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s