AMERİKA’DA FİZİKSEL MESAFENİN ÖNEMİ VE İNSAN İLİŞKİLERİNDEKİ MESAFE

Birazda Amerika’daki sosyal ilişkilerden konuşalım bugün. Özellikle Türkiye’den gelenler için büyük bir kültür şoku olan Personal Bubble olayına yeni gelen herkes muhakkak şahit olmuştur. Bilirsiniz ki Türkiye’de çoğumuzun aile, komşuluk, arkadaşlık ilişkileri genelde hep mesafesiz, oldukça sıcak ve yakın ilişkilere dayanıyor. Bu yüzden çoğu yabancıdan Türk insanının misafirperverliği ya da sıcakkanlılığı üzerine çok kez vaaz dinlemiş olabilirsiniz. Eve gelen misafirin ağzına zorla kaşıkla yemek götüren annelerimiz, yola giderken bavulumuza zorla tarhana, bulgur sokuşturan nenelerimiz pek de yabancı gelmeyecektir. Büyük şehirlerde bu tür ilişkiler varlığını koruyor mu bilemiyorum fakat ben Burdur’da doğup büyüdüğüm için böyle bir kültürle harmanlanıp Amerika’ya gelince büyük bir kültür şokuna uğradığımı hissetmiştim. Çünkü Amerika’da sosyal ilişkilerde bu tür olaylara şahit olmak oldukça zor. Bu yüzden buraya gelecek olanlara bir hazırlık postu olsun bu yazı 🙂

Coronavirüs ile birlikte hayatımızda mesafe kavramıyla yavaş yavaş tanışmaya başladık. Ama virüsten önce de Amerika’da sosyal mesafe kuralları oldukça yaygındı. İngilizce’de de buna PERSONAL BUBBLE adını vermişler. Yani başkalarıyla aranızdaki mesafeyi ayarlamak için kendinizi içine koyduğunuz kişisel, hayali baloncuk…

Uygulaması nedir derseniz onu da anlatayım :

  • SAMİMİ ARALIK : Eğer yakın arkadaşlık kurduğunuz insanlar ise kulağa fısıldama ve kucaklaşma mesafesi 0-18 inch yani 45 cm olarak belirlenmiş.
  • KİŞİSEL ALAN : Aile ve yakın arkadaşlarla bir yerde bulunuyorsanız aranızdaki mesafe 18 inch-4ft yani 45 cm-122 cm olarak belirlenmiş.
  • SOSYAL ALAN : Tanıdık ve iş arkadaşlarıyla hafif resmi ilişkilerde 4-6 ft yani 45 cm-183 cm olarak belirlenmiş.
  • KAMUYA AÇIK ALAN SOSYALLİĞİ : Katılım, davetler, organizasyonlar gibi alanlarda 10ft ve üstü yani 3 metre ve üstü olarak belirlenmiş.

Aileler, çocuklarını bu kurallar ile yetiştirmeye çalışıyor. Örneğin bir ailenin çocuklarıyla yeni tanışan biri kesinlikle ailesinden izinsiz çocuğa yaklaşamaz, öpemez, dokunamaz. Aman kızım amcan o senin, oğlum teyzen olur o gibi cümleleri pek duyamazsınız. Maximum tokalaşma hareketi yapabilirsiniz o da aile gözetiminde. Ana okullarında öğretmenlerin öğretmesi gereken konular arasında sosyal mesafe de yer alıyor. Çocukların ellerini kendilerine saklamaları, arkadaşlarına dokunmamaları, sarılma mesafesi, yüzlerine yakın konuşmamaları, sırada beklerken çok yakın durulmaması gibi bir çok kural var. Bu yüzden market sırasında, alışveriş kasasında, toplu taşımada bir Amerikalının nefesini ensenizde hissetmiyorsunuz.

Toplumsal ilişkiler böyle şekillendiğinden bu mesafe insan ilişkilerine de yansıyor. Yani uzun zaman birlikte vakit geçirmediyseniz bir Amerikalıdan siz hastayken size çorba yapıp getirmesini bekleyemezsiniz. Amerikalı aile ile yaşadığımda edindiğim tecrübelerden, gözlemlerimden konuşacak olursam, misafirperverlik de aynı şekilde… Hiçbir Amerikalı sizi evine davet ettiğinde size kapıyı açmak, önünüze terlik getirmek, tepsilerle tek tek servis yapmak hatta yemek tabağınızı hazırlamak gibi işlerle uğraşmaz. Eğer davete giderseniz göreceksiniz ki herkes mutfaktan istediği şeyleri kendi alır, tabağına yiyeceği kadar yemeği kendi koyar. Yemeği bittikten sonra da bulaşıklarını mutfağa bırakır ve ayrılır.. Biri davete elinde yemekle gelmişse, ev sahibinden yemek getirdiği kabı yıkaması bile beklenmez. Yani aradaki mesafeyi anlamanız için küçük ama keskin bir örnek..

Bazen Amerika’ya yeni taşınmış olan takipçilerimden çok kez Amerikan toplumumun soğuk olduğunu düşündüklerini duyuyorum. 3. yılımdaki tecrübelerime göre Amerikalılar soğuk ya da kaba bir toplum olduğundan değil; aksine sizin kişisel alanınıza saygı duyduğundan ve aynı saygıyı kendisi de beklediğinden belli mesafelerle ilişkilerini yürütüyorlar. O yüzden kişisel algılamayın, kültür öğrenmek de böyle bir şey işte 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s