YURT DIŞINDA İŞ VEYA OKUL BULMAK İÇİN İNGİLİZCE CV HAZIRLAMA TEKNİKLERİ :

Günümüzde, çoğumuzun amacı bir şekilde iyi bir iş, iyi bir staj iyi bir okul kariyerinin peşinde koşmak. Tabi ki İngilizce’yi doğru kullanıp doğru tekniklerle kendimizi karşı tarafa aktarmak bu işin cazibesi 🙂 Umarım işinize yarayacak bilgiler edinebileceğiniz bir blog yazısı olur. Lafı da uzatmadan konumuza geçelim :

 • Öncelikle hazırladığınız Cv’nin net şekilde bölümlere ayrılmış olmasına dikkat etmek çok önemli. Unutmamak gerekiyor ki, Cv’nizi inceleyecek olan taraf buna benzer yüzlerce Cv incelemesi yapacak olan kişi ve ilk görüşte dikkat edeceği şey netlik olacaktır. Bu yüzden görmek istedikleri kısımları net şekilde ayırmak karşı tarafa zaman kazandıracağı için değerlendirmeye alınması çok daha kolay olur.
 • Sizi tanımlayan isim ve iletişim bilgilerinizi düzenli ve eksiksiz eklemeniz, size ulaşmak isteyenler için kolaylık sağlayacaktır. Bir de buna ek söylemek istediğim email adresinizi gmail olarak almanız sizi daha profesyonel gösterecektir. yahoo ya da hotmail gibi duran emailleri tercih etmemeye çalışın.
 • Cv’nize eklediğiniz fotoğrafı profesyonel, net ve güncel tutmaya dikkat edin.
 • SUMMARY başlığı altında kısa bir kariyer hedefi bölümü oluşturun fakat buraya paragraflarca bilgi, beklenti eklememeye özen gösterin. Cv’leriniz genelde en detaylı şekilde okunmaz; kısaca göz gezdirilir ve başvuranlar arasında Cv’si seçilen kişiler için detaylı inceleme yapılır. O yüzden buraya kısa, net, anlaşılır cümlelerle planlarınız ve beklentilerinizden eklemeler yapmanız yeterli olacaktır.
 • QUALIFICATIONS HIGHLIGHTS başlığı altında birkaç maddeyle yeteneklerinizi özetlemeniz yeterli olur. Dil ve bilgisayar yeteneklerinizi dahil etmeyi unutmayın!
 • İŞ TECRÜBELERİNİZ VARSA, bugünden itibaren geriye giderek kronolojik olarak sıralanmasına dikkat edin. Çalıştığınız yerlerin isminin büyük harflerle yazılmış olması ve kalın fontta olması daha dikkat çekmesini sağlar. Bunun yanında çalıştığınız yerlerin bulunduğu şehir ve ülkeleri yazmayı unutmayın. Bu kısmı tamamladıktan sonra hemen alt satırda çalıştığınız pozisyonu ve şirketteki iş tanımınızı eklemeniz, inceleyen tarafından daha fikir verici olacaktır.
 • Çalıştığınız işleri eklerken, iş tanımlarınızda maddeleri fiiller ile başlatmayı unutmayın ve İngilizce fiillerin zaman yapılarına gramer açısından dikkat gösterin. Eğer günümüzde hala o işte çalışıyorsanız fillerinizi şimdiki zamanı anlatacak şekilde, eğer geçmiş zamanda kalmışsa fiilleri 3. halde kullanmaya özen gösterin. Unutmayın ki maddeler fiillerle başlar!
 • ACADEMIC BACKGROUND kısmına aldığınız eğitimlerinizi ve sertifikalarınızı eklemeyi unutmayın!
 • Son olarak REFERANCES kısmına referanslarınızı isim olarak bildirmek isterseniz yazabilirsiniz eğer isim ve kişisel iletişim bilgisi dahil etmek istemezseniz genel bir kalıp olan ”OUTSTANDING REFERENCES AVAIBLE UPON REQUEST” kalıbını kullanabilirsiniz.
 • Son olarak yazım hatalarını ve her şeyin aynı hizada olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Bunun için Grammerly uygulamasından yararlanabilirsiniz.
 • Bir de eklemek istediğim başka bir şey, Powerful resume words yani kendinizi İngilizce’de daha güçlü anlatmak için kullanacağınız güçlü kelimeler. Bunları şimdi çalıştığınız bir rol için kullanacaksanız şimdiki zamana çevirmeyi unutmayın. (Geçmiş zaman: “Coordinated” ; Şimdiki zaman: “Coordinate” gibi.) Chaired, Controlled, Coordinated, Executed, Headed, Operated, Orchestrated, Organized, Oversaw, Planned, Produced, Programmed, Administered, Built, Charted, Created, Designed, Developed, Devised, Founded, Engineered, Established, Formalized, Formed, Formulated, Implemented, Incorporated, Initiated, Instituted, Launched, Pioneered…

Bu ve bunun gibi kelimeler Cv örneklerinde çok fazla karşınıza çıkacak olan ve anlatımı güçlendiren kelimelerdir. Faydası dokunabilir 🙂

Sanırım Cv teknikleri için özetleyebileceğim maddeler bu kadar. Sizin eklemek ya da sormak istediğiniz şeyler varsa yorumlara bırakmayı unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s