AMERİKA’DA HAVACILIK SEKTÖRÜ : PİLOTLUK

Herkese merhabalar, bugün ki yazımda son zamanlarda mesaj isteklerinde bir kaç kişiden benzer soruyu almış olduğum bir sektörden bahsedeceğim. HAVACILIK. Havacılık deyince akla gelen en cazip mesleklerden biri tabi ki PİLOTLUK. Amerika’daki mesleki saygınlık ve maaşlar konusunda da hayli popüler bir meslek. Amerikan sivil havacılığın oluşturduğu kurallara göre pilotluk eğitimine başlamanız için sağlamanız gereken şartlar var :

-Araba kullanma yaşı Amerika’da 16 olduğundan dolayı, pilot olmak için de 16 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Bunun yanında havacılık sağlık testini geçip sağlığınızın havacılığa uygun olduğunu kanıtlamış olmanız da gerekli. Her ne kadar kulağa oldukça havalı bir meslek gibi gelse de iyi bir fiziki ve mental sağlığa sahip olmanız önemli.. E tabi havacılık uluslararası bir meslek de olduğundan İngilizce bilmeniz önemli. Bunun yanı sıra almış olduğunuz degree konusunda bazı okullar için lise diploması yeterliyken bazı okullarda lisans diploması isteniyor.

Pilot olmayı isteyenlerin elde etmeleri gereken 3 ayrı lisans ehliyeti var :

1- Özel Pilot Lisansı : Eğer yetkili olduğunuz ya da sahibi olduğunuz bir uçağınız varsa Federal Havacılık İdaresi’nin belirlemiş olduğu uçuş kuralları dahilinde uçağınızı bu lisans ehliyeti ile uçurabilirsiniz. Bu lisans ile gönüllü olarak pilotluk da yapabilirsiniz fakat kazanç sağlayamazsınız.

2- Aletli Uçuş Lisansı : Bu lisans ile aletli uçuş kurallarının olduğu durumlarda uçma yetkisine sahip olabilirsiniz. Örneğin, görüş açısının düşük olduğu ya da fırtına gibi doğa olaylarının olduğu durumlarda uçak içindeki aletlerle uçağı uçurabilme yetkisini verir ve beceri kazanımınızı destekler.

3- Ticari Pilot Lisansı : Mesleki olarak pilotluk yapmak ve kazanç sağlamak isteyenlerin elde etmesi gereken lisanstır. Bütün uçuş eğitiminin tamamlanması ve ticari pilot ehliyetine hak kazanılması için ortalama 250 uçuş saatine ulaşılmış olması gerekmektedir.

Yazıda bahsettiğim bu 3 ayrı lisansın kendi içinde ayrı şartları elbette bulunuyor. Bu yüzden almak istediğiniz lisansın ayrı ve detaylı bir araştırmasını elbette yapın. Her biri için ayrı düzenlenmiş lisans geçerliliğini alabilmek için her birine özgü yazılı, sözlü ve uygulamalı eğitimleri tamamlamak zorunlu şart. Eğitim süreleri 18-24 ay arasında olup eğitim masrafları 35.000 ila 75.000 dolar arasında farklılık göstermektedir. Türkiye’den Amerika’ya pilotluk eğitimi için gelmek isteyenlerin M-1 ya da F-1 öğrenci vizesi ile Amerika’ya gelmesi gerekmektedir. Bir de tabi ki seçtiğiniz okulun FAA olarak geçen Federal Havacılık İdaresi’nin kapsam geçerliliği altında olduğuna dikkat ediniz. Yoksa binlerce doları sadece okula para kazandırmak için veriyor olabilirsiniz.

Ek bilgi olarak, Amerika’da 664.565 aktif pilot bulunmasına rağmen 2021 yılı raporlarına göre Amerika’da hala pilot açığı bulunuyor. Bu da tereddüt edenleriniz varsa diye bir bilgi olsun. 🙂

Süreci genel hatlarıyla ele aldığım blog yazımı burada bitiriyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim :

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s