AMERİKA’DA PSİKOLOJİ ALANINDA ÇALIŞMAK

Bugün yine, sizlerden gelen sorulardan biriyle buradayım. Amerika’ya gelip psikolog olarak çalışmak istiyorum ne yapmam gerekiyor, genel süreç nedir, bilgi almak isterseniz bildiğim süreci genel hatlarıyla size de özetlemiş olayım.

Şimdi psikoloji bilimi için konuşurken psikolog olmayla, psikoterapist/ psikiyatrist olmayı birbirine karıştırmamak gerekiyor. Üniversitelerin 4 yıllık ilgili alanlarından mezun olanlar, psikolog ünvanı alabiliyorken; psikoterapist olmak için 4 yıllık lisans eğitimi üzerine klinik psikoloji ya da psikolojik danışmanlık alanında master, doktora yapılması gerekmektedir. Uzman kimliğinizi oluşturmanız ve mesleki yeterliliğinizi tamamlamanız en büyük koşuldur. Amerika’da Psikoloji Bilimi ile ilgili her şey APA (Amerikan Psikologlar Derneği) tarafından yürütülüyor. Hatta bu topluluğun parçası olan kişilerin birbirini davet edip konuşmacı olarak ağırladıkları bir Spotify Podcast Kanalları da var. SPEAKING OF PSYCHOLOGY olarak aratıp dinleyebilirsiniz. Oldukça bilgilendirici bir kanal.

Neyse konumuzdan sapmadan devam edelim 🙂 Eğer Amerika’da Psikolog ya da psikoterapist olarak çalışmak isterseniz öncelikle yapmanız gereken, aldığınız eğitimin Amerika’da denkliğinin olup olmadığını APA’ya yani Psikologlar derneğine kanıtlamak. Daha sonrasında APA’nın tanıdığı kurumlardan yüksek lisans ve doktora derecesi almanız, sonrasında da her eyaletin belirlediği kurallar dahilinde kendi lisans sürecinize başvurmanız gerekmektedir. Bu süreç ilerde çalışabilmeniz için size mesleki ehliyetinizi kazandıracak olan süreçtir. Bu süreçte yapmanız gereken şey ise sizden daha uzman birinin gözetimi altında minimum 1500 saat (bu eyaletlere göre değişiyor) danışmanlık vermeniz gerekiyor. Bu süreci de tamamladıktan sonra yine bağlı bulunduğunuz eyaletin belirlediği son, lisans alma sınavına giriyorsunuz ve onu da geçerseniz lisanslı terapist veya psikolog olarak çalışabilir, danışmanlık yapabilirsiniz. Ama bundan sonraki süreç tabi ki hemen sona ermiyor. Amerika’da bu lisans alma sürecinizi her 2 yılda bir yenilemeniz gerekiyor. Kendinizi ve iletişiminizi geliştirmeniz için eğitimlere, konferanslara, programlara katılıp sertifikalar edinmeniz mesleki uzmanlığınızı gösteren en büyük faktör. Yerinizde saymanızı istemiyorlar. Bu yönüyle Amerika’da danışmanlık vermek diğer ülkelere kıyasla daha farklı ve zorlu süreç gerektiriyor fakat mesleki saygınlığın ve doyumun olduğu yerlerden biri de diyebilirim.

Şunu da hatırlatmakta fayda var ki Amerika’daki her okulun Amerikan Psikologlar Topluluğunda denkliği ve geçerliliği yok. Eğer buraya gelip eğitim almak istiyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken şey bu olsun. Eğitim maliyetlerinin oldukça yüksek olduğu bu ülkede alacağınız eğitime ve vereceğiniz paraya değecek bir okul seçmeniz geleceğiniz açısından büyük önem taşıyor. Sadece ticari amaçlarla kendine öğrenci çekmeyi amaçlayan okullardan uzak durun.

Umarım sorularınıza cevap veren bir yazı olmuştur. Buna ek sorularınız olursa yorumlara bırakmayı unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s