AMERİKA’DA ARAŞTIRMACI OLMAK VE AKADEMİK KARİYER

Bloğumda bugüne kadar neredeyse hep öğrenci olmak üzerine konuştuk. Gelin biraz da master, doktora yaparken ya da yaptıktan sonra araştırmacı nasıl olunur, akademik kariyerde nasıl ilerlenilir biraz ondan konuşalım.

Öncelikle her alanın spesifik kriterlerini olduğunu unutmamak gerekiyor. Benim bu yazımda bahsettiğim her şey yalnızca genel hatlarıyla ilgili olan süreçten olacak. O yüzden buradan fikir edinirseniz kesinlikle spesifik şartları da araştırmayı unutmayın. O zaman hadi başlayalım :

Öncelikle eğitim hayatınızın bir kısmını zaten hali hazırda Amerika’da geçirdiyseniz işiniz biraz kolay. Master, doktora yaptığınız alanın hocaları ile birebir iletişimde olacağınız için araştırma merkezlerinde, laboratuvarlarda, üniversitelerde çalışmak için çok önceden bir plan hazırlayıp hocalarınızla bu durumu paylaşabilir ve pozisyon açıkları için birebir görüşmeler yapabilirsiniz.

AMERİKA’DA EĞİTİM ALMADIM AMA ARAŞTIRMACI olarak gelmeyi istiyorum diyorsanız, Amerika’nın belli felek çemberinden geçmeniz gerekecek. Burada tamamen aldığınız bir eğitim yok ama saydırabileceğiniz dersleriniz varsa, ilk olarak bu işlemi tamamlayıp sizi gözlemci (observer) olarak işe alabilirler. Bu daha çok Laboratuvar ve klinik çalışmaları için geçerli oluyor. Bildiğiniz stajyer gibi bir durum aslında. Genellikle 1-3 aya arasında açığı bulunan bu pozisyonlardaki amaç, sistemi tanıtmak, işleyişi göstermek en önemlisi de network oluşturmanız için size bir fırsat sağlamak. Pek çok okulun veya şirketin web sayfalarında bu tür bilgilere detaylarıyla ulaşmanız mümkün. Başvurular genellikle bir akademisyenin kabulü sonrası başlar, bunu da unutmayın. O yüzden sizinle çalışmak isteyecek akademisyeni bulmadan pozisyon açığını yakalamak çok zor. Çünkü sizle çalışmayı isteyecek kişilerin bireysel olarak sizi kabul etmesi gerekiyor, araştırmacılık, kurumsallıktan hayli uzak bir kavram bu noktada. Benim tavsiyem, eğer bir kurumda araştırmacı olmak ve bir konu hakkında çalışmak isterseniz, her yere email bırakmadan önce çalışmak istediğiniz konular hakkındaki projelerin bir listesine göz atın. Projelerin çalışmalarını kimler yürütmüş bir göz gezdirin. Aldığınız eğitim sırasında, branşınızın alt başlıkları içinde ilgilendiğiniz, çalışma yaptığınız, kongre ve kurslarına katıldığınız bir alan varsa bu alana yoğunlaşarak başvuru yapmak kabul alma şansınızı artıracaktır. Her yere email atmak sizi bilinçsiz biri gibi gösterebilir, bu hataya düşmeyin.

Kabul alsam nasıl giderim ki sorusuna şu anki dolar kurunun 15 lira olmasından ötürü net bir cevap veremiyorum çünkü başvuru esnasında dolar karşılığı ödemeniz gereken bazı ücretlendirmeler oluyor. Bazı okullar veya kurumlar bir kısmına yardımcı olmayı teklif ediyor ama tabi bunlar istisna… Yine de böyle bir hayaliniz varsa özgeçmişinizin güncel halini profesyonel şekilde hazırladıktan sonra, sizin akademik geçmişinizi bilen kişilerden alacağınız iki referans mektubuyla elinizde bulundurup ilgilendiğiniz alanlara göndermekten çekinmeyin.

Bunlara ek öneri, yorum ve sorularınız varsa ulaşmaktan çekinmeyin. Şimdilik hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s