WORK AND HOLİDAY İLE AVUSTRALYA’DA HEM ÇALIŞIP HEM TATİL YAPABİLİRSİNİZ

Herkese merhabalar, programlarla ilgili yayımlamış olduğum yazıların istatistikleri hem de geri almış olduğum dönüşler ile bu tür yazılarıma devam etmeye karar verdim. Bugün ki yazımda da size Avustralya’nın kapılarını aralamaya karar verdim. Konumuz WORK AND HOLİDAY.

Avustralya ile Türkiye arasında böyle bir antlaşma var. Bu antlaşmanın maddelerini inceledim. Her sene içerisine yenilikçi ve Türkiye lehine olan şeyler eklenmiş. Oldukça iyi bir içeriğe sahip. Lafı çok uzatmadan başlayayım:

Bir şirketin sayfasında okuduğum bilgilere göre kontenjan genelde 100 kişi ile sınırlı olabiliyormuş. Fakat kesin ve net değil. Bu programla gelen herkese Avustralya 1 yıllık çalışma izni veriyor. Programa başvuru yapacak kişiler için ilk şart, eğer öğrencilerse üniversitenin minimum ilk 2 yılını tamamlamış kişiler ya da mezun durumunda olmaları ve 31 yaşından gün almamış 18-30 yaşları arasındaki kişiler olması gerekiyor. Diğer uyulması gereken şart ise Avustralya’da daha önce bir işverenin yanında 6 aydan fazla çalışmamış olmak ve eğitim için daha önce gittiyseniz 4 aydan fazla kalmamış olma şartı var. İlk defa gidecekseniz sorun yok.

Programın avantajı, verilen çalışma izni sayesinde kişiler hayatlarını finanse edebilirler. Programa 2017 senesinde bir güncelleme getirilmiş. 1 yıllık çalışma izninizi 2. yıla da uzatabiliyorsunuz. 2. yıla uzatabilmenizin şartı ise, Avustralya hükümetinin belirlemiş olduğu posta kodlarının bulunduğu yerlerde ve hükümetin size ayarladığı işlerde çalışmanız ve bunların dışında herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor. 2019 senesinde de yeni bir düzenleme ile programı 3. yıla uzatabilme şansı getirilmiş. Şart ise yine aynı. Belirtilen adresler ve işler dışında başka işlerde çalışmamış olma şartı var. Böylelikle programı 1+1+1 ile 3 yıla kadar uzatabiliyorsunuz.

PEKİ KATILIM KOŞULLARI :

-TC vatandaşı olmak,

-18-30 yaşları arasında bulunmak,

-Geçerli bir pasaporta sahip olmak,

-Gidiş-Dönüş biletini karşılayabiliyor olmak,

-7000 Avustralya Doları gibi bir ücreti banka hesabında ya da ailenin banka hesabında göstermek,

-Erkekler için askerliği yapmış ya da tecilli olmuş olmak

BUNLARIN YANINDA BİR DE AKADEMİK KOŞULLAR VAR :

-İngilizce yeterliliği kanıtlamak için IELTS sınavından 4,5 TOEFL sınavından 32 ya da PTE sınavından 30 puan alma şartı var. Bu sınavlardan birine girip bu puanları almanız gerekiyor,

-Üniversite öğrencisi iseniz üniversiteden izinli sayıldığınıza dair belge almanız gerekiyor,

-En az önlisans mezunu olmanız gerekiyor, Lise, ortaokul mezunuysanız katılamazsınız.

-Çocuğunuzun olmaması gerekiyor,

-Daha önce Work and Holiday programına katılmamış olmanız gerekiyor,

ÜCRET :

Programın tek başına ücreti 1200 Dolar olarak hesaplanmış. Fakat bunun dışında elbette ki giderler var. Yurtdışı danışmanlık şirkertleri ortalama 250-750 Dolar arasında danışmanlık ücreti alıyor. Avustralya vize başvuru ücreti 365 Avustralya Doları, Uçak bileti 900-1500 Dolar arası, İlk maaşınızı alana kadar Avustralya’da geçinebileceğinizi gösteren 500-750 Avustralya Doları arasında bir cep harçlığı gibi ekstra giderler de var. Tabi siz bunları artık kendi bütçenize göre artırıp azaltabilirsiniz o size kalmış.

PROGRAMIN SİZE VERDİĞİ HAKLAR :

  • Vizeyi aldığınız tarihten itibaren 12 ay içinde istediğiniz zaman Avustralya’ya gidebilirsiniz.
  • Ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren 12 ay boyunca Avustralya’da yasal olarak kalıp çalışabilirsiniz.
  • 17 haftalık bir eğitim alabilirsiniz. Programın içeriğinde mevcut.
  • İstediğiniz zaman Türkiye’ye gidip gelebilirsiniz.
  • Avustralya dışında geçirdiğiniz süreler Avustralya’da kalış sürenize eklenmez.
  • Vize başvurusu sırasında Avustralya’da iş bağlantısı göstermek zorunda değilsiniz.

Daha detaylı bilgileri yurt dışı danışmanlık şirketleriyle konuşup gidiş yolunuzu hazırlayabilirsiniz. Hem çalışma hem 3. yıla kadar uzatma hem de eğitim hakkı alma gibi şartlardan ötürü oldukça uygun bir program. Avustralya benim de çok kez görmek istediğim ülkelerden biri. Giderseniz bana bol bol fotoğraf atabilirsiniz 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim, hepinize bol şanslar dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s