AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS VEYA DOKTORA YAPMAK İSTİYORUM AMA NEREDEN BAŞLAYACAĞIMI BİLMİYORUM …

Herkese merhabalar, bu soru belki de benim en çok aldığım sorulardan biri. Öğrenciler bazen çok ama çok istekli oluyor. Ama nerden başlayacağını bilemeyebiliyor. Ben de bugün size bu yazımda adım adım nereden başlayabilirsiniz, neler yapabilirsiniz bundan bahsedeceğim. Çok uzatmadan geçeyim :

Amerika’ya başvuru yapmayı düşünüyorsanız öncelikle gitmek istediğiniz eyaleti belirleyin. Eyalet seçimi önemli mi ya diye düşünmeyin. Her bir eyaletin kendi içindeki zaman farklılıkları ve birbirine olan uzaklıkları var. Örneğin New York’ta yaşarsanız Türkiye ile aranızda 7-8 saatlik bir zaman farkı olacak fakat California’da yaşarsanız Türkiye ile aranızda 10 saatlik bir zaman farkı olacak. New York ile California ya da Havai eyaletlerinin bile kendi içinde zaman farkları var, Ya da Alaska eyaletinde yaşarsanız, kutuplar gibi soğuğu, yılın bazı zamanlarında hiç gecenin yaşanmadığını hesaba katmanız gerekiyor. Amerika kıtası böyle değişikliklere sahip bir ülke anlayacağınız. Bu yüzden eyalet seçiminizi iyi yapın derim ben.

Eyalet seçimi yaptıktan sonra ikinci aşama elbette ki OKULLAR… Başvurmak istediğiniz okulların bir listesini yapın. Bunu yaparken okulun başarı sıralamasına, kabul oranına, bölümün bu ülkedeki kalitesine ve istatistiklerine bakmanız çok önemli. Bir de üzerinde çalışmak istediğiniz tezin, bölümdeki hocalarla uyuşup uyuşmadığına karar verin. Elinizde belki çok iyi bir konu vardır ama okuldaki hocaların ilgi alanında değilse iyi olsa bile başarısız bir girişim olabilir.

Bu kısımla alakalı verebileceğim ipucu, ilk olarak Amerika’nın devlet üniversitelerine bakın. Devlet okulları burs verme ve başarı açısından oldukça donanımlı oluyor. Biliyorsunuz ki Amerika’da okul okumak demek, harç ödemek demek. Harcı da dolarla ödeyeceğinizden dolayı karşınıza inanılmaz yüksek rakamlar çıkabiliyor. Doların bugün ki kuru korkunç bir yerde… Bu yüzden elbette ki okul başvurularında belli bir bütçe ayırmanız da gerekiyor. Okullara başvurmak ücretli. 50-100 Dolar bandında ücretler oluyor. Siz okula başvuru yaparken bu ücretleri ödemeniz gerekiyor ki sisteme düşebilin. Ödemezseniz başvurunuz sisteme düşmüyor. Bu yüzden 5 okula başvuracaksanız 500 Dolar gibi bütçeyi şimdiden hazır etmeniz gerekiyor. 10 okula başvuracaksanız 1000 Dolar gibi…

Okul listesini nasıl yapabilirsiniz biraz da onun hakkında konuşalım:

Amerika’da 4000-5000’den fazla okul var. Bu okulların hepsi başarılı değil. Devlet ve Araştırma Üniversiteleri bu konuda oldukça iyi. Liste yaparken okumak istediğiniz bölümle birlikte Amerika’nın başarılı okulları listesini araştırın. Araştırmalarınızı İngilizce yaparsanız daha sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz. Mesela size bırakacağım bu linkte okulların sıralamasını rahatça bulabilirsiniz.

https://www.usnews.com/best-colleges

Diğer adım Yüksek Lisans veya Doktor için çalışmak istediğiniz konuyla alakalı Profesörleri bulabilmek. Bunu tek tek sizin araştırmanız gerekiyor. Başvuracağınız okulun bölüm hocalarını sistemden bulup yaptıkları araştırmalar, yazdıkları makaleler, yaptıkları yayınlar gibi her şeye bakıp eğer aklınızdaki konuyla uyuşuyorsa hocaya email atabilirsiniz. Eğer ilgilenirse dönüş sağlayacaktır. Ya da size fikir vermek için geri yazanlar da oluyor. O yüzden hocalara email göndermekten asla çekinmeyin. Hocalara email göndermek kabul şansınızı artırmaz ama diyelim ki elinizdeki konuyla yanlış alana başvuruyorsunuz, o zaman sizi uyarabilirler veya öneriler yapabilirler. Bu yönüyle oldukça yararlı.

Artık okulları belirlediniz ve başvurmaya hazırsınız diyelim ki. Buradan sonra artık başvuru paketi hazırlamanız gerekli. Dil puanınız (TOEFL, IELTS) Okulun GRE sınavı şartı varsa, GRE sınavı, Okula hazırlayacağınız niyet mektubu, akademik olarak hocalarınızdan alacağınız 2 referans mektubu, Not ortalamanız gibi başvuruda önem taşıyan belgelerinizi dosyalayın. Okul bundan başka belgeler de sunmanızı isteyebilir, onları da iyi takip edin. İlk bakacakları şeyler genelde bunlar oluyor. Referans mektubu olayını geçiştirmenizi hiç önermem. Birinden alırım yaa diyerek değil de gerçekten sizin akademik kişiliğinizi bilen, akademik olarak ortak geçmişiniz olan hocalarınızı referans edin. Alakasız referanslar başvurunuzu olumsuz etkileyebilir.

Diğer söyleyeceğim şey, niyet mektubunuz… Niyet mektubunuz 1 sayfadan uzun olmasın. Fazla uzun olması dikkat çekmeyecektir. Niyet mektubunuzun ilk paragrafında kendinizden bahsedin. Sen kimsin dediklerinde ne cevap verirdiniz. Akademik olarak kendinizi nerelere taşıdınız, bunlardan bahsetmelisiniz. Okuduğunuz okullar, aldığınız stajlar, sertifikalar, kurslar, katıldığınız programlar… Kısacası hayatınızı özetleyen her şey… Daha sonra ki paragrafta o alana neden başvurmak istediğinizi açıklayın. Neden Amerika? Neden o üniversite? Okul seçme sürecinde nelere dikkat ettin? Neden burada karar kıldın? Bunun gibi sorulara cevap verebileceğiniz konulardan bahsedebilirsiniz. Bilinçsiz olarak başvurmadığınızı göstermiş olursunuz. Bir sonraki paragrafta da okula kabul alırsanız neler yapacaksınız? Kabul alırsanız okulun sana katacağı kültürel veya eğitimsel olarak neler var? Siz okula kültürel olarak neler katabilirsiniz? Nasıl bir öğrencilik geçireceksiniz bunlardan bahsedebilirsiniz. Son olarak da bu cümlelerinizi şöyle bir toparlayıp sonuç kısmını getirirseniz mektubunuz tamamdır.

GRE sınavını bazı okullar ve bölümler istemiyor. GRE biraz bizim ALES’ e benziyor. Sayısal, sözel ve writing kısımları oluyor. Amerika’da en çok mühendislik bölümleri bu sınava giriyor. Şuraya sınavla ilgili bilgileri içeren linki bırakayım https://www.ets.org/gre Bu linkten inceleyebilirsiniz. GRE sınavının $255 gibi bir ücreti var. Türkiye’de de girseniz bu ücreti Dolar olarak ödemek zorundasınız. Bir de GRE sınav puanlarınızı, okullara ETS üzerinden gönderiyorsunuz. Gönderdiğiniz her okul için gönderim ücreti $27

TOEFL sınavı için de aynı şey geçerli. TOEFL sınavının ücreti $185 TOEFL sınavınızın sonuçlarını ETS üzerinden yolluyorsunuz onun da gönderim ücreti okul başına $18

Genel olarak okullara başvurursanız, başvuru ücretiniz, sınav ücretleri ve gönderim ücretleri olarak hesaplama yapıp bütçe ayırmanız gerekiyor hepsi için. Kabul alırsanız da pasaport, vize, SEVIS gibi ücretleri de siz ödeyeceksiniz. Okulların başvuru sürecindeki hiçbir ücreti karşılama zorunluluğu yoktur. Bazı hocalara ya da bölümlere sınav sonuçlarınızı PDF olarak da atabilirsiniz fakat okul bunu sisteme yüklemenizi isterse o zaman gönderim ücretlerini ödemek zorundasınız.

Bundan sonra ki süreç tamamen okullara kalıyor artık. İlgilenirlerse sizinle bir mülakat gerçekleştirip kabul mektubunuzu yolluyorlar. Sonra da ver elini AMERİKAAAA!!!!

Hepinize bu süreçte bol şans diliyorum. Oldukça emek gerektiren bir süreç olsa da üstesinden gelinmeyecek bir süreç değil. İstemek değil, çok istemek önemli 🙂

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Ek sorularınız olursa ulaşmaktan çekinmeyin. Öğrencilikle ilgili tipler için de uzaklardanbiri_usa instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Hoşçakalın…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s