ADIM ADIM GREEN CARD ÇEKİLİŞ BAŞVURUSU

Herkese merhabalar, merakla beklenen bu yazımı sonunda sizlerle paylaşıyorum. Yazımın ana konusuna geçmeden önce, Green Card hakkında bilinen yanlışları düzeltmek istiyorum. Çünkü gerek insanlardan aldığım geri dönüşler olsun, gerek sosyal medyada gördüğüm şeyler olsun beni şaşırttı. En çok gördüğüm şey insanların, şirketlere GREEN CARD çekiliş başvurusu için para ödemesiydi. BU İŞLEM TAMAMEN ÜCRETSİZ BİR İŞLEMDİR. ÜCRET ÖDENMESİNİ GEREKTİREN BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. EĞER GREEN CARD SİZE ÇIKARSA ÇIKTIKTAN SONRA Kİ SÜRECİ TAKİP ETMEK ADINA BİR AVUKATTAN YARDIM ALABİLİRSİNİZ VE ÜCRET ÖDEMENİZ GEREKEN YERLERE ÖDEMELER YAPABİLİRSİNİZ AMA GREEN CARD ÇEKİLİŞ BAŞVURUSU İÇİN HERHANGİ BİR DANIŞMANLIĞA İHTİYACINIZ YOKTUR. ÜCRET DE TALEP EDİLMEZ.

Bilinen bir diğer yanlış ”GREEN CARD İÇİN ÇOK BELGE GEREKİYOR. BEN BELGE İŞLERİNDEN ANLAMAZSAM BAŞVURU YAPAMAM.” Şimdi eğer çekiliş başvurusu için düşünüyorsanız, GEREKEN İKİ BELGE VAR :

-PASAPORT (GEÇERLİLİĞİ OLAN PASAPORTA İHTİYACINIZ OLACAK. PASAPORTUNUZ OLMADAN BAŞVURU YAPAMAZSINIZ.)

-SİTENİN İSTEDİĞİ BOYUTLARDA BAŞVURU İÇİN ÇEKİLMİŞ BİYOMETRİK FOTOĞRAF (BU MADDE ÖNEMLİ ÇÜNKÜ FOTOĞRAF İSTENEN BOYUTLARDA OLMAZSA BAŞVURUNUZ İPTAL OLABİLİYOR.)

Çekilişe katılmak için daha fazla bir belgeye ihtiyacınız yok. Sağlık raporu, check-up, sicil kaydı gibi her şey eğer GREEN CARD SİZE ÇIKARSA AMERİKAN HÜKÜMETİ TARAFINDAN SİZDEN TALEP EDİLİR. ÇEKİLİŞ BAŞVURUSU İÇİN BUNLAR TALEP EDİLMEZ.

Başvuru yapacaklara söylenen diğer bir yanlış bilgi ise ”İNGİLİZCE BİLMEZSENİZ, ÇEKİLİŞE KATILAMAZSINIZ.” Bu da yanlış bir söylem. ÇEKİLİŞE KATILMAK İÇİN AŞIRI İYİ DİL BİLMENİZE GEREK YOKTUR. ÇEKİLİŞ FORMU, İNGİLİZCEDİR FAKAT TRANSLATE EDEREK KOLAYLIKLA DOLDURABİLİRSİNİZ. HATTA BUGÜN SİZE NASIL DOLDURACAKSINIZ DETAYLI DA ANLATACAĞIM, OKUMAYA DEVEM EDİNİZ.

EĞER GREEN CARD SİZE ÇIKARSA O ZAMAN AMERİKAN HÜKÜMETİ BURAYA GELİP YAŞAYABİLECEĞİNİZİ KANITLAYAN DİL BELGESİNİ SİZDEN TALEP EDECEKTİR. FAKAT ÇEKİLİŞE BAŞVURU SÜRECİNDE İNGİLİZCE BİLME ZORUNLULUĞU YOKTUR.

BİR DİĞER DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTA; RESMİ SİTELERDİR. Şimdi bunun gibi resmi başvuru gerektiren sitelere kesinlikle dikkat edin. Green Card çekilişinin yapıldığı resmi site linkini bırakacağım buraya. O site bağlantısı dışında kalan, resmi olmayan hiçbir siteye resmi bilgilerinizi girmeyiniz. Dolandırıcılara dikkat edelim.

GREEN CARD ÇEKİLİŞİNE KATILMAK İÇİN İSE BAZI ŞARTLAR ELBETTE VAR :

-Bunlardan biri en az lise mezun olmanız gerekiyor. Eğer ben lise mezunu değilim derseniz de deneyim gerektiren nitelikli veya niteliksiz işlerde 2 yıl çalışmış olduğunuzu gösterebilmeniz gerekiyor.

-18 yaş ve üzerinde olmanız gerekiyor.

-Başvuruya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekiyor ve Türkiye’de uygun ülkelerden biri.

Bu üç şartı sağladığınızı düşünüyorsanız pasaport ve fotoğrafınız da varsa, tebrikler artık çekilişe katılmaya hazırsınız! Bu yılın belirlenen tarihleri olan 7 EKİM-10 KASIM arasında çekilişe katılabilirsiniz.

GREEN CARD ÇEKİLİŞİNE KATILMAK İÇİN ADIM ADIM FORMU DOLDURMAK :

Öncelikle arama motorunuza vereceğim şu resmi site linkini girin.

https://dvprogram.state.gov/

Bu site Green Card çekilişine katılmak isteyenlerin gireceği RESMİ SİTEDİR.

Bu siteye girdiğinizde karşınıza böyle bir ekran gelecek :

Karşınıza gelen bu ekranda DV-2019 Instructions dediği kısımda siz bu senin çekilişi olan

DV-2023 Instructions butonunu görürsünüz. Bunun anlamı TALİMATLAR demektir. Oraya tıklarsanız başvuru yapmak için neler yapmanız ve hangi şartları taşımanız gerektiğini anlatan İngilizce bir PDF dosyası bulacaksınız. İngilizce anlarım, bakayım içim rahat etsin derseniz kullanabilirsiniz. Ama ben zaten çoktan o şartlardan yazımın başında bahsettim.

İkinci buton olan PHOTO TOOL ya da PHOTO INSTRUCTION kısmında yüklemeniz gereken fotoğrafın nasıl ölçüde olması gerektiğini gösteren talimatlar, Biyometrik fotoğrafınızın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatan bir yazı göreceksiniz.

Bunlara göz attıktan sonra gelelim çekilişe başvurma kısmına :

YEŞİL BUTON OLAN ”BEGIN ENTRY” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza bir doğrulama kodunun sorulduğu ekran gelecek. Ekranda gördüğünüz kodu kutucuğa yazın, SUBMIT butonuna tıklayıp devam edin. Karşınıza böyle bir ekran gelecek. Karşılarına Türkçelerini yazdım ama anlatmaya devam edeceğim.

Bu form sizin kişisel bilgilerinizi resmi bir şekilde dolduracağınız bir form. Soyadı ve adı girerken dikkat etmeniz gereken nokta eğer göbek adınız yoksa ”NO MIDDLE NAME” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Doğum tarihleri Amerika’da daima AY/GÜN/YIL şeklinde yazılır. Bu detayı gözden kaçırmayın. 4. kısımda BIRTH CITY olarak geçen yer hangi şehirde doğduğunuzu soruyor eğer bilmiyorsanız ”BIRTH CITY UNKNOWN” yani bilinmiyor kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. Fakat kimliğinizde bu bilgi olacağı için boş geçmeyin. Birde formu doldururken İNGİLİZCE karakter kullanın TÜRKÇE karakter kullanmayın. Yani doğum yeriniz ŞANLIURFA ise SANLIURFA şeklinde yazmalısınız.

5. kısımda ise doğduğunuz ülke yerine de Türkiye’de doğduysanız ”Türkiye” yazıyorsunuz.

6. Bölümde ise Green Card başvurusu için uygun olduğunuz ülke sorusu karşınıza çıkacak, Türkiye başvurmaya uygun bir ülke olduğundan daima ”YES” kutucuğunu işaretleyin.

Bu kısımda sonra gelen kısım, daha geçen sene eklenen PASAPORT kısmı olarak karşınıza geliyor. Güncel formlardan bulamadığım için fotoğrafını ekleyemedim fakat buradan her haliyle anlatacağım yine. Pasaport kısmında karşınıza gelen kutucuklara bilgilerinizi doldurun.

LAST NAME : Soyadınız FIRST NAME : Adınız MIDDLE NAME : Göbek adınız

Göbek adınız yoksa altında bulunan ”NO MIDDLE NAME” Kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Bundan sonra PASSPORT NUMBER kısmı var. Oraya Pasaport numaranızı yazıyorsunuz. Pasaportunuzun ilk sayfasında yer alan bir numara.

PASSPORT EXPIRATION DATE : Pasaport son kullanma tarihini yazıyorsunuz.

COUNTRY/ AUTHORITY OF ISSUANCE yazan kısımda pasaportunuzun basıldığı ülkeyi soruyor. oradan da ”TURKEY” seçeneğini girin.

Bunları tamamladıktan sonra sayfanın devamında :

B) PASSPORT EXEMTION adında bir kısım var orası da ben pasaport göstermek zorunda değilim seçeneğinin yer aldığı bir bölüm. Böyle bir şey çekiliş maddelerinde olmadığı için direkt olarak es geçebilirsiniz.

Bir sonra ki kısımda da başvurunuz için yükleyeceğiniz fotoğraf seçeneği karşınıza geliyor.

LINK TO PHOTO INSTRUCTIONS adında bir link var, o linke tıklarsanız fotoğrafınızın nasıl olması gerektiği ile ilgili talimatları görürsünüz. Altta yer alan kutudaki ”CHOOSE NEW PHOTO” butonundan da fotoğrafınızı siteye yükleyebilirsiniz.

Bir sonra ki kısım da karşınıza ”MAILING ADRESS” gelecek. Burada eğer size ulaşmaları gerekirse nereye posta gönderebilirler gibi bilgiler gerekli olacak. Burada kişisel bilgilerinizi girebilirsiniz. ”ADRESSLINE 1” kısmından başlayın. Buraya ev adresinizi girin. Amerika’da bir adres olmalı gibi bilinen bir yanlış var. EĞER TÜRKİYE’DE YAŞIYORSANIZ TÜRKİYE adresinizi girin. EĞER YURT DIŞINDA yaşıyorsanız YURT DIŞI adresinizi yazın. ADRESS LINE 2 Kısmına adresinizin tamamı 1. kısma sığmadıysa devam edebilirsiniz onun dışında gerek yok. Daha sonra CITY/TOWN kısmı yazıyor. Yaşadığınız yeri İLÇE ya da Köy olarak belirtin. İzmir Bornova’da yaşıyorsanız BORNOVA yazabilirsiniz gibi. Sonraki kısımda PROVINCE/STATE kısmı var oraya da yaşadığınız ili girin. Burası kafanızı karıştırmasın Amerika’da İL diye bir şey yok. Onun yerine eyalet var. Eyaletlerin kendi şehirleri var. Şehirlerin kendi kasaba ve köyleri var. Bu şehir sisteminden ötürü kavram karışıklığı yaşamanıza gerek yok. Türkiye sistemine göre doldurabilirsiniz. Daha sonra POSTAL KODU soran bir kutu var oraya da yaşadığınız yerin posta kodunu girin. Bilmiyorsanız UNKNOWN (Bilinmeyen) butonunu işaretleyebilirsiniz. COUNTRY kısmından da eğer Türkiye’de yaşıyorsanız tabi ki TURKEY seçin.

Sonra ki kısımda COUNTRY WHERE YOU LIVE TODAY sorusu var. Şu anda hangi ülkede yaşadığınızı girmeniz gerekiyor. Türkiye vatandaşı olsanız da başka bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz. O yaşadığınız ülkeyi girin.

Sonraki bölümde PHONE NUMBER (Telefon numaranız) ve Email adresiniz soruluyor. Onları da doldurun. Email adresiniz oldukça önemlidir. Boş bırakmayın. CONFIRM EMAİL kısmında da email adresinizi yeniden doldurmanız gerekiyor.

Bir sonraki kısımda WHAT IS THE HIGHEST LEVEL OF EDUCATION YOU HAVE ACHIVED AS OF TODAY? diye bir soru çıkacak oradan mezun olduğunuz, diplomanızın olduğu okul düzeyini seçin. Liseye 2 yıl gittim sonra bıraktım ama sonuçta gittim diyerek lise diplomanız yoksa lise işaretlemeyin. Sadece sahip olduğunuz diplomaya göre belirleyin. SOME UNIVERSITY COURSES seçeneği için de bir açıklık getireyim. Eğer üniversiteye başladınız ama bitirmediyseniz üniversite denkliğinde ders aldığınız için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Şu an Üniversitede okuyorsanız en son bitirdiğiniz okul LİSE olduğundan Lise mezunu seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Dediğim gibi en son hangi diplomaya sahipseniz onu işaretlemeniz önemli.

Diğer kısımda ise WHAT IS YOUR CURRENT MARITAL STATUS? sorusu var. Buradan da medeni halinizi seçmeniz gerekiyor. Tüm Türkçelerini yazının sonundaki PDF’de bulabileceksiniz.

Bir sonraki kısımda NUMBER OF CHILDREN sorusu var. Oraya 21 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZIN SAYISINI YAZACAKSINIZ. 21 YAŞ ÜSTÜ ÇOCUKLARINIZ SİZE GREEN CARD ÇIKSA BİLE YARARLANAMAZLAR. ONLARIN BİREYSEL OLARAK BAŞVURU YAPMALARI GEREKECEK. 21 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLER ABD’DE ÇOCUK SAYILMADIĞINDAN DOLAYI ÇOCUK SAYISINA 21 YAŞ ALTI ÇOCUKLARINIZIN SAYISINI YAZIN. EĞER ÇOCUĞUNUZ YOKSA 0 YAZMAYI UNUTMAYIN.

Bunları da doldurduktan sonra CONTINUE butonuyla devam edin. Karşınıza doldurduğunuz bilgileri doğrulayan bir kontrol ekranı gelecek, buradan doldurduğunuz tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Buradan sonra sayfanın altında SUBMIT butonu göreceksiniz. Artık ona tıkladığınızda çekilişe resmi olarak KATILMIŞ OLUYORSUNUZ.

Karşınıza bu şekilde bir ekran gelir :

Bu ekran artık resmi olarak çekilişe başarıyla katıldığınızı gösteren ekrandır. Bu ekranda bir CONFIRMATION NUMBER yani DOĞRULAMA NUMARASI göreceksiniz. Bu ekranda yer alan bilgiler gerçekten önemli bilgilerdir. Özellikle Confirmation Number oldukça önemli. Eğer size GREEN CARD çıkarsa bunu bu verilen numara ile öğrenebileceksiniz. O yüzden bu sayfada görülen tüm bilgileri yazdırabilirsiniz. Sayfanın üstündeki PRINT seçeneğinden belgeyi yazdırabilir ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Çekiliş sonuçları genelde her yıl MAYIS-HAZİRAN aylarında açıklanır. Eğer yine talep gelirse sonuçları nasıl öğrenebileceğinizle ilgili yazıyı da yayınlayabilirim. Yazıda bahsettiğim tüm kısımlarla ilgili de aşağı bir PDF ekledim. Buradan Türkçelerini kontrol edebilirsiniz.

Yazımı sonlandırmadan önce diyeceğim şey, bu kadar kolay işlemler için şirketlere para dökmeyin. Anlattığım şeyler dışında başka hiçbir şey yapılmıyor. Umarım işinize yarayacak bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için çok teşekkürler. Başka kişilerle de paylaşıp bilgilenmelerine yardımcı olursanız sevinirim.

BOL ŞANSLAR HEPİNİZE!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s