WORK AND STUDY PROGRAMI

WORK AND STUDY programı, adından da anlaşılacağı üzere hem çalışıp hem eğitim alabileceğiniz bir program. Özellikle Avustralya, İrlanda ve Malta bu programla en çok öğrencinin gittiği ülkelerdir. Ülkelere bağlı olarak değişen bir şey var ki o da kalacağınız süre içerisinde verilen çalışma izni. Uluslararası öğrencilere yurt dışındaki ülkelerin çoğunda yasal olarak çalışma izni ya verilmez ya da kısıtlıdır. Bu gibi durumlardan dolayı öğrenci için harçlığını çıkartmak oldukça zorlaşabiliyor. Bu programla yasal olarak yurt dışında çalışma hakkına sahip oluyorsunuz.

Çalışma izninizin olması için, Avustralya’da 16 hafta ve üzeri, İrlanda’da 25 hafta ve üzeri, Malta’da ise 90 gün ve üzeri eğitime kaydolmuş olmanız gerekiyor. Bu süreler içinde kayıt yaptırdığınızda bu ülkelerde hem eğitim alma hem de yasal olarak çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Programın bir diğer güzel yanı dil bilip bilmediğiniz aşırı önemli değil. Yapacağınız işler dil seviyenize göre belirleniyor. Örneğin hiç İngilizce bilmiyorum diyorsanız bir mekanda garson olarak çalışmanız mümkün olmayacaktır. Onun yerine bulaşıkçılık ya da mutfakta diğer işleri yapmanız istenecektir gibi. Tabi bu basit bir örnek sadece.

Eğer bu programla İrlanda’ya gitmek isterseniz kayıt yaptırdığınız eğitimin başlamasından bitişine kadar okul dönemleri haftada 20 saat tatillerde haftada 40 saat yasal çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Özellikle Dublin şehri bir çok sektör çeşitliliğinin yer aldığı yerlerden birisi. Eğer vasıfsız işlerde çalışmayı düşünmüyorsanız ve İngilizceniz yeterli düzeyde ise kendi sektörünüzde de çalışma imkanı oluyor. Örneğin garsonluk mesleği yerine bankacılık, öğretmenlik, tasarımcı gibi resmi ofislere gidip başvuru yapabilirsiniz. Belirtmek de fayda var ki İrlanda aynı zamanda Amerika Silikon Vadisi’nin Avrupa ayağı olan ülkelerden biridir. Ünlü şirketler olan Facebook, Twitter, Google, Yahoo, Apple, PayPal gibi şirketlerin Avrupa ayağı İrlanda’da bulunur. Dilerseniz buralara da başvuruda bulunabilirsiniz. İrlanda’nın asgari ücreti saatlik 10.95 eurodur.

Dublin

Eğer Avustralya’ya gitmek isterseniz, Türkiye’den yüzbinlerce kilometre ötede bir ülkeye gitmeye hazır olun. Çok uzak ve çok farklı bir kıta. Bir iyi yönü ise Avustralya Doları Euro’dan daha düşük olduğu için eğitim biraz daha ekonomiktir. Öncelikle iş bulabileceğiniz alanlar elbette ki hizmet sektöründedir. Avustralya’da öğrencilere yasal olarak verilen çalışma izni süresi ise okulunuz devam ederken haftada 20 saat, tatillerde ise süresizdir. Okula gitmediğiniz tatil dönemlerinde çalışma saatinizi istediğiniz kadar artırabilirsiniz. Avustralya’da ise saatlik asgari ücret 14 Avustralya Dolarıdır.

Avustralya

Eğer Malta’ya gitmeyi düşünüyorsanız, diğer ülkelerdeki kadar uzun eğitim süresi seçmenize gerek yok. 90 gün yani 3 aylık bir sürece kaydolursanız çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Ama Malta’da da çalışma iznine başvuru yapmak için önce 150 Euro, başvurunuz onaylandıktan sonra da 80 Euro ödeme yapmanız istenir. Malta’da asgari ücret saatlik 6-6,5 Euro arasındadır. Bu yüzden diğer ülkelerden biraz daha düşük bir ücrete çalışmış olursunuz. Çalışma süresi ise haftada 20 saattir. Burası bir ada olduğundan hizmet sektörü ve turizm alanında iş bulmanız daha kolaydır.

Bu programla gidebileceğiniz diğer ülkeler Yeni Zellanda ve Kanada’dır. Bu ülkeler dışında başka ülkelerde bu program yoktur. Work and Travel gibi değildir. Bu yönüyle bazen karıştırılıyor ama hatırlatmakta fayda var ki Work And Travel sadece Amerika’yı kapsar.

Kanada ve Yeni Zellanda’da en az 24 hafta olmak üzere eğitim alma şartı vardır. 24 hafta ile 42 hafta arasında okullara kayıt yaptırabilirsiniz. Eğitim aldığınız süre içinde de yasal çalışma izniniz onaylanır. Kanada’da Haftada 20 saatlik genel İngilizce programı alan, kurs bitiminde haftada 20 saat çalışabilir. Haftada 30 saatlik Yoğun İngilizce programına katılanlar, 6 aylık dil eğitimi sonrasında haftada 40 saat olan full-time çalışma hakkına sahip olur.

Yeni zellanda

18 yaşından büyükseniz ve dil öğrenip çalışmak istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz.

Eveeettt, genel olarak sanırım programı ve şartlarını özetlemiş oldum. Bu programa başvurmak için yararlanabileceğiniz bir çok yurt dışı danışmanlık şirketi var. Şu şirket çok iyidir veya çok kötüdür şeklinde açıklama yapmam çok zor. Eğer gitmek isterseniz aralarında iyi orana sahip şirketlerden birini seçerek yurt dışı serüveninizi başlatabilirsiniz. Hepinize bol şanslar diliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s