KANADA PATHWAY PROGRAMI

Burada bahsedeceğim program Kanada’da üniversite okumak isteyip ya da iş hayatına atılmak isteyip yeterli İngilizce’ye sahip olmayan öğrenciler için olacak. Biliyorsunuz ki Amerika, Kanada gibi ülkelerde iyi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey IELTS, TOEFL gibi sınavlara girip 6-6.5 skorunu almak. Dil belgesi olmadan ne yazık ki iyi üniversiteler kabul sağlamıyorlar. Hatta iyi şirketlere girip staj yapmak ya da çalışmak isterseniz de aynı şekilde dil puanı sunmanız bekleniyor. Siz de dil konusunda sıkıntıya düşen kitlelerden biriyseniz bugün size kolay yöntemlerden biri olan bu programdan bahsedeceğim.

PATHWAY, Kanada’da size sunulan bir kolej programı. Community College olarak düşünebilirsiniz. Siz bu program sayesinde sektörel olarak bir eğitim alıyorsunuz. Eğitim aldığınız süre kadar da size iş imkanı ve çalışma fırsatı sağlanıyor. Bu iş ve çalışma fırsatını da eğitim alacağınız okul sizin için ayarlıyor. Yani sizin iş aramanıza, staj bulmanıza gerek kalmıyor. Yerleştğiniz sektöre göre de aylık 2500-3000 Kanada Doları para kazanıyorsunuz.

Diğer imkanlarından biri dil konusu. Tabi ki sıfır İngilizce ile sizi kabul etmiyor ama ortalama olarak IELTS sınavından 5-5,5 İngilizce ile ya da okulun size göndereceği dil sınavından alacağınız puanla programa katılabiliyorsunuz. Bu da orta seviye bir İngilizceye tekabül ediyor.

Kanada’ya bu programla gittikten sonra alacağınız eğitim sırasında yasal olarak haftada 20 saat çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu süreçte part time çalışacağınız işi tabi ki kendiniz bulmanız gerekecektir. Fakat eğitiminizi tamamladıktan sonra okulun size sağlayacağı stajla birlikte haftada 40 saat yani full time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. İşte bu full time iş imkanını eğitim aldığınız yer size sağlıyor. Yani hem eğitim alıp hem de yasal çalışma imkanını size sağlayan bir program. Kanada’nın sistemine göre de eğer 2 yıllık eğitim programına kaydolursanız 2 yılın sonunda 3 yıllık resmi çalışma iznine başvuru yapabiliyorsunuz. Fakat bu devlet okullarında geçerli bir kural. Eğer devlet okullarında okuduysanız mezun olduktan sonra 3 yıllık çalışma ve oturum iznine daha başvuru yapıp vizenizi uzatabiliyorsunuz ama PATHWAY gibi özel programlarla giderseniz bu izne başvurmanız zorlaşıyor. Fakat siz PATHWAY sonrası kalmayı planlıyorsanız o zaman iki yol karşınıza çıkıyor :

1-Eğitim alırken staj yaptığınız firmalar size sponsor olabiliyor ve böylelikle siz orada kalmaya ve çalışmaya devam ediyorsunuz.

2- Devlet üniversitelerine yatay geçiş yapabiliyorsunuz. Pathway ile aldığınız dersleri geçiş yapacağınız üniversiteye transfer ettirerek ödeyeceğiniz harç parasını da düşebiliyorsunuz. Diyelim ki okulun yıllığı 20.000 Kanada doları, siz bazı dersleri saydırarak 10.000 Kanada dolarına mal edebilirsiniz.

Bazı yaygın bölümler var. En yaygın olanları SERVICE EXCELLENCE, BUSINESS, HEALTH ADMINISTRATION. Bunlar en yaygın olarak geçen bölümler ama siz daha başka bölümleri denemek isterseniz tabi ki anlaşacağınız şirketle bunları konuşabilirsiniz. Genelde en çok iş alanının açık olduğu alanların istatistikleri bu şekilde belirlenmiş.

Biraz sektöreler üzerine konuşacak olursak eğer, Service Excellence alanını seçerseniz bu alan genelde servis sektörü ile alakalı bir program. Turizm otelcilik, aşçılık üzerine eğitim alıp çalışmak isterseniz bu programı seçebilirsiniz. Eğer Business isterseniz özellikle Digital Marketing çok popüler. Zaten Business alanı inanılmaz geniş bir sektör ve içinde bir çok bölümü barındırıyor. Bunu örnek verdim çünkü Digital Marketing alanında 92 haftalık bir eğitim alıyorsunuz. 50 haftalık eğitim okulda 42 haftalık da staj eğitimi imkanınız oluyor. Ayrıca anlaşmalı bulunan 200’den fazla da okul bulunuyor. Yani gerçekten günümüzde çok fazla popülerleşmiş bölümlerden biri.

Konaklama kısmı içinse aile yanı ayarlanıyor. Fakat siz tüm süreç boyunca aile yanında kalmak zorunda değilsiniz elbette. Oraya giderken kalacak yerim olsun derseniz bir süre aile yanında kalabilir daha sonra da sosyal çevrenizle kendi alanınıza çıkabilirsiniz. Tüm süreç boyunca aile yanında da kalabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Program ücretine dair de gideceğiniz sektör, kalacağınız süre, çalışacağınız alan ve şehirler değişkenlik gösterdiğinden kesin şu kadar maliyetinde diye bir ücret durumu ne yazık ki göremedim. Yurt dışı danışmanlık şirketlerine bir sorup danışmanızda fayda var diye düşünüyorum. Deneyimlerseniz benimle paylaşmayı da unutmayın. Sizi kanalımda, bloğumda ağırlamaktan onur duyarım 🙂

Umarım işinize yarayacak bir bilgi olmuştur. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s