DANİMARKA FOLK COLLEGE PROGRAMI

Avrupa’nın güzel şehirlerinden biri olan, Danimarka’ya özel gidebileceğiniz harika bir program buldum yine size 🙂

Danimarka Folk College, Danimarka’da bulun özel okulların toplamına deniyor. Ayrıca bu program sadece Danimarka’ya özgü. Başka bir ülke için katılımı yok. Bu programın amacı, Danimarka’daki öğrencileri ve diğer dünya ülkelerindeki öğrencileri kültürel etkileşim haline sokmak ve kişisel ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak. Bu programa katılan katılımcılar da kendi öğretim becerilerini keşfetmiş oluyorlar.

Danimarka Folk College, öğrencilerin 18-30 yaş aralığında olduğu bir program. Yani programa katılmak için 18-30 yaş aralığında olmanız gerekiyor. Bu programla hem eğitim alıp hem de öğretmen olarak çalışma fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Amacınız ise yatılı okulda olan lise öğrencileri için her alanda öğreticilik yapıyor olmak.

Özel becerilere ya da başka dillere hakimseniz okuldaki öğretmenlerin yanında yardımcı öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Öğrenciler için akşam ve haftasonu aktiviteleri planlamanız istenecek. Yatılı okul personellerine ve öğretmenlere yardımcı olmanız istenecek. Akşamları öğrencilere ilgi duyduğunuz bir alandan kurs da verebileceksiniz. Okul personelinin ve öğretmenlerinin size hangi görevi vereceği, yeteneklerinize, konuşma becerinize, ilgi alanlarınıza bağlı olacaktır. Haftanın 5 günü okulda çalışmaya devam etmek zorunda olacaksınız eğer derslerde yardım istenirse de haftada 28 saat derslere girme hakkınız var.

PEKİ ÖĞRETİCİ OLMAK İÇİN EĞİTİMCİ OLMAK GEREKLİ MİDİR ?

Cevap hayır. Programa katılmak için İngilizce bilmeniz yeterli. Eğitimci olmanıza gerek yok, Eğer öğretmenlik, psikolojik danışmanlık gibi mesleklere sahipseniz bunun mutlaka artısı olacaktır. Fakat bir nokta var ki katılımcılar bir beceriye sahip olmalıdır. Tabi bu beceri kavramı burada çok esnek bir kavram. Matematik bilmeniz, bitkilerden anlıyor olmanız, insan ilişkilerinde iyi biri olmanız, eğitimci olmanız, iyi resim yapmanız, enstrüman çalıyor olmanız vb… bir çok şey beceri olarak sunulabilir. Yani İlgi alanlarınızı karşı tarafa aktarırken ilgilerini çekecek bir şeylerden bahsetmeniz kolaylıkla kabul alabilmenizi sağlar.

Program içerisinde size konaklama imkanı veriliyor. Yatılı okulda size verilen odalarda konaklayabilirsiniz bunun yanında günde 3 öğün de yemek hakkınız var. Bir de buna ek okul saatleri dışında görüşüp iletişim kurabileceğiniz Danimarkalı bir ev sahibi aileniz de olacak ve önemli bayramlardan biri olan Paskalya, Noel, Halloween döneminde onlarla kalıp, kültürü onlarla yaşayabileceksiniz.

Giden gönüllü öğrencilerden bir video ekleyeceğim :

ÜCRETLENDİRME NEDİR ?

1 yıl boyunca Danimarka’da kalıp çalışmak isterseniz program ücreti $14.000 olarak hesaplanmış. Kalma, yemek, sağlık sigortası, gidiş dönüş uçak bileti, öğretmen malzemeleri, vize evrak desteği ücrete dahil. Çalışmanızın karşılığında ise aylık $170 cep harçlığı tahsis ediliyor. Eğer aklınıza yatar ve gitmek isterseniz email atabileceğiniz adres : esra.ozenci@afs.org adresine email gönderebilirsiniz. Program içeriği ve detaylarını öğrenmek isterseniz de,

https://www.turkkulturvakfi.org.tr/programs/volunteer-at-a-residential-school-or-college-in-denmark/ linkinden inceleyebilirsiniz.

Umarım işinize yarayan bir yazı olur. Aslında Cv’nize Danimarka’da bir okulda gönüllü öğretmen olarak çalıştım diye ekleyeceğiniz bir deneyim diğer ülkelerde iş ararken çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bol şanslar hepinize!

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s