AMERİKA’NIN İŞÇİ BAYRAMI LABOR DAY NEDEN 1 MAYIS DEĞİLDİR ?

Herkese merhabalar bol partili geçirdiğimiz bir haftasonunu geride bırakmışken artık size aslında neredeyse tüm dünyada 1 Mayıs tarihi işçi bayramı olarak kutlanırken Amerika’da ise Eylül’de kutlanıyor onu anlatacağım. Amerika bildiğiniz üzere değişikliklerin ülkesi. En çekici özelliklerinden biri de bu bence 🙂 Her ne kadar bu değişik yönleri bizleri zorluyor olsa da sanırım bir süre sonra alışıyor insan 🙂

Eveeeeet, gelelim konumuz Labor Day nedir? Sanayi Devrimi’nin yaygınlaştığı 1800’lü yıllarda ortalama şartlarda yaşayan Amerikalı, geçimini sağlamak için günde 12 saat ve 7 gün boyunca çalışma hayatına sahipmiş. Bazı eyaletlerde kısıtlama olsa da o zamanlarda 5-6 yaşlarındaki çocuklar bile madenlerde, fabrikalarda çalışıp küçük maaşlarla ev ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyormuş. Amerika eskiden beri çok fazla göç alan bir ülke olduğu için, her yaştan insan özellikle yeni göçmenler son derece güvensiz çalışma koşulları, yetersiz imkanlar, az maaş, uzun çalışma saatleri gibi durumlarla karşı karşıya kalmışlar. 18. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan işçi sendikaları bu kötü koşulları protesto etmek ve işçilerin saatlerini yeniden düzenlemek amacıyla halkın yanında olup bir protesto başlatmış.

Tabi o zamanlar devletin önemli erkanları Chicago’da yer aldığı için halkın bir çoğu sendikalarla birlikte kongre merkezinin olduğu alanda yürüyüşe çıkmışlar. Tabi ki Chicago polisi isyanı bastırmak için devreye girmiş. Tabi bu olayların üstüne polis şiddeti de girince 1886’nın meşhur HAYMARKET İsyanı ortaya çıkmış. 4 Mayıs günü işçiler protesto yürüyüşüne çıktıkları sırada bir işçi polise bomba fırlatıyor ve bardağı taşıran damla oluyor. Polis ile halk arasında bir çatışma başlıyor. Bu çatışma esnasında en az 8 kişi hayatını kaybediyor.

Buna bir süre sonra İşçi Harekatı ismi verilmiş. İşçiler, Kapitalist sistemin işçileri sömürdüğüne inanan, radikal sosyalist bir anlayışı benimsiyordu. Bu radikallerin çoğu Almanya’dan gelen göçmenlermiş.

Olaylar polis ile bastırılmaya çalışılsa da işçiler hız kesmeden grevlerine ve protestolarına devam etmişler. Demir yolları, fabrikalar, karayolları gibi devlet malları zarar görmeye başlamış. Tabi bu yönetimin öfkesini tetikledikçe halk ile polis arasındaki kaos bir türlü dindirilememiş.

Eylül’de yaklaşık 10.000 işçi NewYork City’deki belediye binasından yürüyüş düzenlemiş. Bu yürüyüşle işçilere istenen hakların verilmesi çağrısı yapılmış. Ülkede büyük huzursuzluklar çıkınca ve işçiler grevlerinden vazgeçmeyince 28 Haziran 1894’te Başkan Grover Cleveland yasal tatil olması gereken yasayı imzalamış. Sonrasında büyük bir hızla ülkeye yayılmış ve artık Eylül ayı protestoların bittiği, grevlerin sona erdiği ve işçi sınıfının günde 8 saat çalışacağı ve haftasonları tatil olarak çalışmaya başlayacağı yeni bir düzen gelmiş. Tabi bu sürece gelmek hiç kolay olmamış, çıkan isyanlarda çok polis, işçi hayatını kaybetmiş. Mayıs ayında patlatılan bomba sonrası ölen polis için işçi bayramı Amerika’da mayıs ayında değil, Eylül başında kutlanıyor. Labor Day’in gelmesi çoğu aile için yazın bitimi, okulların açılışı olarak da tabir edilip kutlanıyor.

Evet Labor Day olarak geçen işçi bayramının kısaca özeti bu şekilde. Yine ortamlarda satabileceğiniz bir genel kültür bilgisi oldu. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s