HİNDİSTAN’DA ULUSLARARASI FİRMALARDA STAJ YAPMAK İSTER MİYDİNİZ ?

Merhaba arkadaşlar daha önceki yazılarımda hep sizlerle Avrupa veya Amerika üzerine yazılar paylaşmıştım. Bugün ise Hindistan üzerine sizlerle konuşacağım. Ön yargılı olmadan değerlendirebileceğiniz bir yazı olur umarım. Lafı çok uzatmadan geçeyim.

Program, başlıktan da anlayabileceğiniz gibi tamamen staj yapmaya ve iş hayatına bağlı bir program. O yüzden biraz öğrenci kimliğinizden sıyrılıp kariyer adımı atabileceğiniz yer. Hindistan, belki biraz bilenler vardır ama bilmeyenlere özet geçeyim:

Hinduizm, Budizm gibi genelde putlarla oluşturulmuş inançların oluşturulduğu, kast sisteminin hakim olduğu, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri. Biz her ne kadar Hintlileri ölüleri yakıp Ganj Nehri’ne küllerini savurup orada yıkanan insanlar olarak izlesek de bu aslında sadece onların dini ritüelleri. Bunun yanı sıra bir de işin çalışma hayatı var. Her ne kadar bize gösterilen tarafı bu yönler olsa da Hintliler de teknoloji alanında şirketleri olan, üretim sahasında yer alan toplumlardan biri. Amerika’da yaşayan arkadaşlarım farkedeceklerdir, ünlü firmaların çoğunda bir çok Hintli çalışıyor. Silikon Vadisi bunlardan biri.

Bu programı tamamen Hindistan’da çalışacağım orada yaşayacağım diyerek değil, uluslararası firmalardaki pozisyonlarda çalışabileceğim şeklinde değerlendirin derim. Çünkü Hindistan’ın Delhi şehrindeki kurumsal yerlerde iş imkanı bulmanızı sağlayacak bir program. Özellikle CV’nize bu tür şeyleri eklemek, diğer uluslararası firmaların da dikkatinden kaçmayacaktır.

STAJ YAPABİLECEĞİNİZ ALANLAR :

Bilim, Çevre, Film, Finas, Girişimcilik, Grafik Tasarım, İletişim, İşletme, IT, Web Tasarım, Medya, Muhasebecilik, Mühendislik, Müzecilik, Sivil Toplum, Siyaset Bilimi gibi bir çok alanda staj yapabiliyorsunuz. Okuduğunuz bölümle ilgili haftanın 5 günü çalışma imkanı yakalayıp haftasonlarınızda da tercih size kalmış.

BAŞVURMAK İÇİN :

  • Özellikle 18 yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir.
  • Başvurduğunuz staj alanının konusuna uygun bir üniversitede öğrenci olmuş olmak veya son 12 ay içinde mezun olmuş olmanız gerekiyor.
  • Staj yapacağınız şirketlerde İngilizce konuşacağınız için iyi bir derecede İngilizce bilmeniz gerekiyor.

SAĞLANAN İMKANLAR :

Bu program 1-3 ay arasında süren bir program. Süreye gitmeden önce siz karar veriyorsunuz. Program içerisinde size kalmanız için bir Ev sahibi aile ayarlanıyor. Günde 3 öğün yemeğiniz de buna dahil.

Program ücretinin içerisine Konaklama, 3 öğün yemek, başvuru sürecinde destek, yurt dışı oryantasyon ve kültür kampları, İstanbul Gidiş Dönüş uçak bileti, Havalimanı karşılaması, sağlık sigortası, staj için çalışacağınız şirketin bulunması dahildir. Bu süreçte sizin yapmanız gereken bir pasaporta sahip olmak ve vize işlemlerini halletmeniz olacaktır.

Bir de son nokta gitmek istediğiniz tarihten 3 ay önce işlemlere başlamanız tavsiye ediliyor.

ÜCRETLENDİRME :

Bir aylık staj için ödemeniz gereken ücret $3000’dır. Yukarıda sayılan maddelerin hepsi bu ücrete dahildir.

İletişime geçebilmeniz için buraya başvuru formunu ekliyorum :

Türk Kültür Vakfı’nın yürütmüş olduğu bu proje hakkında daha fazla bilgi için de resmi site bağlantısını buraya bırakıyorum:

Arkadaşlar bu yazımda da size verebileceğim bilgi bu kadardı. Umarım işinize yarayacak bir blog yazısı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşçakalın…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s