AFS PROGRAMI İLE DİL ŞARTI OLMADAN YURT DIŞINA ÇIKMAYI İSTER MİSİNİZ ?

AFS, uzun açılımı ile American Field Service uluslararası bir gençlik değişim programıdır. Program, lise düzeyindeki öğrencileri kültür değişim amacıyla farklı ülkelere gönderip farklı kültürlerle barışık yaşamasını benimser. Farklı ülkelerdeki okullara gidip farklı ülkelerdeki ailelerin yanında kalma fırsatı sunar.

Bu programın temeli nereye dayanıyor derseniz, gelin bir göz atalım :

Birinci Dünya Savaşı’nda Amerikalı gençler toplanıp Fransa’ya gidiyorlar ve orada savaşta yaralananlar için gönüllü ambulans şoförlüğü yapmaya başlıyorlar. Bu ülkeler arası yardımseverliğin daha çok yayılması isteniyor. 1947’de 10 ülkeden 52 lise öğrencisinin Amerika’ya gönderilmesi ile program resmi olarak hayata geçirilmeye, o günden sonra da yaygın olarak sürdürülmeye devam edilmiş. Yani program çok köklü bir program.

Bu program dünyanın 60 ülkesine her sene düzenlenen, bir çok ülkeden katılım sağlanan, Türkiye’nin de katılabildiği programlardan biri. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir sözleşmeye de sahiptir.

Ayrıca AFS programında, programın size tahsis ettiği gönüllü yabancı ailelerin yanında kalırsınız. Böylelikle gittiğiniz ülkede yalnızlık yaşamazsınız. Beni tanıyanlar bilir ki ben de Amerika’da Amerikalı bir ailenin evinde yaşıyorum. Hayatımın en güzel deneyimi diyebilirim. Kesinlikle çekineceğiniz bir durum olmasın. Gönül rahatlığı ile göze alabilirsiniz.

Programa en az 3 ay en fazla 1 yıl aralığı ile katılabiliyorsunuz. Bu tabiki yetkili kurul tarafından belirleniyor. Tabi ki programa katılım aşamaları mevcut. Öncelikle programa katılmayı istiyorsanız Türk Kültür Vakfı’nın yapmış olduğu bir sınav var. Bu sınav katılım ücreti 75 lira. Bu ücreti yatırıp sınava giriyorsunuz. Sonrasında Türkiye’de okuduğunuz lisenin müdürlüğünden programa katılacağınızı okulunuzun onayladığı bir rıza belgesi almanız gerekiyor. Okul müdürlüğünden bunu tahsil edebilirsiniz.

BAŞVURMAK İÇİN ŞARTLAR :

İlk şart elbette Türk vatandaşı olmanız ya da Türkiye’de sınırsız oturum izninizin olması gerekmektedir.

Devlet veya Özel olması farketmeksizin bir lise düzeyi okulda eğitime örgün devam ediyor olmak ve 9-10-11-12. sınıflarda olmak.

1 Ocak 2003-1 Eylül 2006 yılları arasında doğmuş olmak

Yıl sonu eğitim ortalamalarınızda hiçbir dersten 50 altı almamış olmak.

Programın en güzel taraflarından biri yabancı dil şartı aranmamaktadır. Fakat en azından temel veya Orta seviye İngilizce bilmeniz gittiğiniz ülkede iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Türkiye’deki tüm süreçler tamamen Türkçe olarak yapılıyor fakat siz ABD, Almanya, İngiltere, Kanada gibi çok büyük yerlere gitmek isterseniz en az orta seviye İngilizce bilmeniz istenecektir. Dil şartı sınavı yalnızca Japonya’ya gitmeyi düşünen öğrenciler için aranıyor ve başlangıç düzeyinde Japonca bildiğinizi ispatlamanız gerekiyor.

AFS İle Gidebileceğiniz Ülkeler: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin & Uruguay, Avusturya, Belçika Fransız, Belçika Flaman, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Kosta Rika, Letonya, Macaristan, Malezya, Meksika, Norveç, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Rusya, Şili, Sırbistan, Tayland, Yunanistan

Genel olarak bilgileri sunduğum bu yazımda, sizi de daha fazla sıkmadan en detaylı bilgileri alabileceğiniz linkleri bırakarak size veda edeceğim. Türk Kültür Vakfı’nın katkılarıyla yürütülen bu program hakkında en detaylı bilgiyi alabileceğiniz ve başvuru tarihlerini sürekli takip edebileceğiniz site linki :

Başvuru yapabileceğiniz form linki :

https://form.jotform.com/202592118143954

2022 BAHAR DÖNEMİ BAŞVURU FORMU :

Bunun gibi daha fazlasını ilk bıraktığım linkten ulaşıp öğrenebilirsiniz. Umarım geleceğiniz için adım atacağınız kararlarınızda bloğumdan yararlanma imkanı yakalayabilmişsinizdir. Kendinize yaptığınız güzel yatırımları paylaşmak isterseniz sizi dinlemeyi, hikayenizi başkalarıyla paylaşmayı çok isterim. Sorularınız, istek ve görüşleriniz için bana ulaşmaktan asla çekinmeyin. Kendinize iyi bakın.

–UZAKLARDAN BİRİ–

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s