AFGANLILAR TÜRKİYE’YE NEDEN GELİYORLAR ?

Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan çok kötü bir gündemle karşı karşıyayız. Bir yandan yangınlar, insanların terkedilmişlikleri, seslerini duyurmaya çalışmaları, yangını söndürme çabaları… İnanın ne sıralasam eksik kalır. Halkın çaresizliği hepimizin yüreğini burkuyor. Bir şekilde sesleri olmaya, haklarını savunmaya devam edeceğiz. Sosyal medyalarımı sadece yardımlaşma amacıyla kullanmaya çalışıyorum bu aralar. Bu yazımı da Türkiye gündemini oldukça ilgilendiren bir konu olduğu için yayımlamaya karar verdim. Belirtmeyi isterim ki sadece Çağdaş Türk Devletini ve Milletini özleyen bir Türküm.

Konunun her noktasına değinmek ve size dünya medyasından da resmi kaynaklar suna suna gitmek için baştan başlayarak anlatacağım.

Şimdi Afganistan her zaman Amerika’nın yönetiminde olan bir ülke her şeyden evvel. Fakat Afganistan’da değişen yeni rejimle Afganistan, artık tamamen Taliban örgütünün eline bırakılacak. Taliban büyük bir İslam örgütü. İşlevi ne diye bakmak isterseniz Wikipedia kaynak linkinden Taliban rejiminin ne olduğuna da bakabilirsiniz. Linkini buraya bırakayım.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Taliban

Taliban örgütü her ne kadar İslamcı olsa da Afganistan da her ne kadar şeriatçı olsa da ikisi de birbirinden tamamen ayrı. ABD’li Eski Komutan Petraeus, Taliban Afganistan’a gelir gelmez büyük bir iç savaş çıkacak. Bu iç savaşı ise Taliban Örgütü kazanacak diye açıkladı. Öncelikle NATO bu kargaşanın yaşanacağını bildiği için ABD öncülüğünde Afganistan’dan tüm askerlerini çekmeye karar verdi. Sonuçta Taliban’ın yaratacağı kaos ortamı gözler önünde. Tabi Afganistan’da ABD için çalışan çok fazla asker var. Amerika bu askerlerin bazıları için bir göçmenlik yasası çıkarttı. SIV adı altında geçen bu yasa, ABD için çalışan Afgan askerlerine verilecek olan bir özel göçmen yasası. Tabi Afganistan’daki her asker bu SIV yasasının özelliklerini karşılamıyor. Ortada ABD’ye girmek içinde bir prosedür var sonuçta. Bu SIV vize türüne dahil olamayan Afganlı askerler içinse yeni bir sığınmacı programı da açıklandı. Hatta ABD Dış İşleri Bakanlığı bu sığınmacı programı ile Afgan askerlerinin ABD’ye yerleşebileceğini de söyledi. Bu sığınmacı programına göre, sadece ABD hükümeti ve ordusu için değil, ABD’nin finanse ettiği projeler, ABD merkezli kuruluşlar için çalışan Afganları da kapsayacağı belirtildi.

Daha sonra haber ajansı olan REUTERS, ABD’li yetkililerin açıklamalarını birebir yayınladığı haberinde : ABD’ye gelecek olan sığınmacı Afganların başvurusu için bir ABD kurumu veya bir medya kuruluşunun referansının gerektiğini, bu referanslarla ABD’ye sığınmacı olarak alınacaklarını fakat bunu yapabilmeleri için de üçüncü bir ülkenin araya girmesi gerektiğini açıkladı. Çünkü Afganistan gibi İslam ülkelerinin her ne olursa olsun ABD’ye direkt olarak girmeleri kolay değil. Afganistan’dan çıkıp ABD’ye sığınmacı olarak yerleştirilmesi planlanan kişiler için ABD, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ile bir görüşme yaptı. Afganistan’dan gelecek olan potansiyel çıkış dalgasına hazır olunması gerektiğini bu görüşmede konuştular. Bu görüşme sonucunda ise Pakistan’ın ve İran’ın Afganistan sınırlarının açık kalmasını sığınmacıların buradan geçerek Türkiye’ye seyahat edebileceklerini onaylandı.

Bunun üzerine eski CIA başkanı ise, Taliban Afganistan’ın büyük bir kısmını ele geçirmeye devam etmesi halinde binlerce Afgan’ın kaçmasına sebep olacağını, kaçacak olan sığınmacıların komşu ülkelere, özellikle Pakistan, İran ve Türkiye’ye sel gibi akacağı uyarısında bulundu.

Tabi bu açıklamalardan sonra ABD’ye alınacak olan Afganlar için Türkiye’nin adı geçince Dış İşleri Bakanı : ”Türkiye’nin yeni bir göç krizini üstlenecek kapasitesi yok.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. BBC News kaynak linkini bırakayım.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-58081865

Bu açıklamalardan yaklaşık 2 ay önce Recep Tayyip Erdoğan, Joe Biden ile Brüksel’de yapılan NATO görüşmelerinin olumlu geçtiğini, “Görüş ayrılığı yaşadığımız meseleleri ve işbirliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi artıracağız, çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, tam tersi işbirliği alanlarının daha zengin bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz” diyerek açıklama yapmıştı. 1915 Ermeni Soykırımı mevzusu da gündeme gelmedi diye bitirmişti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57465152 haber kaynağı linki.

Bu görüşmeler sonrasında ise ABD, Afgan mülteciler ve sığınmacılar için yeni programını 3 Ağustos itibariyle açıkladı. Açıklamaya göre : Afganistan’daki Taliban rejiminden kaçan Afganlar belirlenen üçüncü ülkelerde 12-14 ay süreyle bekleyecekler. Bu program kapsamında ABD’ye yerleşmek isteyen Afgan askerler kendi olanaklarıyla ülkelerinden ayrılacaklar ve üçüncü ülkelerde 12-14 ay süreyle kalacaklar. ABD Dış İşleri Bakan yardımcısı ise bu program incelemesini yaptığını, Afganlı göçmen veya mültecilerin girdiği üçüncü ülkelerden ABD vizesi almalarının çok zor olduğunu bunun için yeni planlamaya ihtiyaç olduğunu açıkladı. Yani Türkiye’ye gelen Afganlar ABD vizesi almadan ABD’ye giremeyecekler.

Tabi gazetecilerle konuşan ABD Dış işleri yetkilileri Birleşmiş Milletlerin de olumlu bakmasıyla Afganların İran veya Pakistan üzerinden Türkiye’ye seyahat edebileceklerini söyledi.

Yani sınırlardan kamyon kamyon gelen Afganların Türkiye’ye giriş sebebi bu. Dış İşleri Bakanı her ne kadar potansiyelimiz yok demiş olsa da şu anda Afganlar akın akın Türkiye’ye girmeye devam ediyorlar.

Amerika Haber Merkezi olan Wilson Center’de bu açıklamaların hepsi yapıldı. Afganistan’da 1990’lı yıllarda yaşanan büyük kanlı bir iç savaşın çıkacağı, buradan kaçacak olan sığınmacıların ise sel gibi akacağı, Türkiye’nin de komşu ülke olmasından kaynaklı bu akına uğrayacağı yaklaşık 9 milyon Afganlı’nın ülkeyi terkettiği gibi konular anlatılıyor.

Türkiye Afganlılara açılan 3. bir ülke. Şu an ülke sınırından akın akın sızan bir Afgan göçü var. Hepsi erkek, yirmili yaşlarında ve en önemlisi çoğu asker. Asker oldukları için silahlanma yetkileri var. Bir takipçimiz paylaşmıştı neden hepsi eli silah tutacak yaşta ve hepsi neden erkek diye ? Olayın ciddiyetini kavramanız için güzel bir soru. NATO, Birleşmiş Milletler gibi kurumlar tarafından onaylanan kararlar bunlar. Hepsi resmi.

Biz zaten Suriye’de çıkan savaş sonrası yeterince sığınmacıyı ülkemize alıp bir çok sosyal hak tanıdık, tanımaya da devam ediyoruz. Suriye’de çıkan iç savaş aslında hepimize ders olmalıydı diye düşünüyorum. Afganlar neden ülkeye giriş yapıyorlar sorularına da gereken kaynakları sağlayarak açıkladığımı düşünüyorum. Giriş yapılmasındaki izni kimin verdiğinin takdirini de siz okuyuculara bırakıyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s