YOUNG EXCHANGE AND STUDY (YES PROGRAMI)

Amerika Birleşik Devletleri’nin müslüman olan veya müslüman nüfusa sahip olan ülkelerle ilişkilerini güçlendirmek için oluşturduğu bir programdır. Program 2009 yılından beri varlığını sürdürmekte ve bir çok lise öğrencisi bu programla Amerika’ya gelip lise hayatının toplam 1 yılını Amerika’da geçirebilmektedir. Hatta bazı öğrencilere burs sağlayan Amerika hükümeti öğrencilerin ücretsiz eğitim almasını da desteklemektedir. Peki tam olarak ne yapmalı ona geçelim :

KATILIM ŞARTLARI VE KOŞULLARI :

-Programa katılmak için müslüman çoğunluğun olduğu bir ülkenin vatandaşı olmak ya da o ülkede oturuma sahip olmak, (Türkiye bu yönüyle büyük avantajlı bir ülke)

– Amerika’da lise eğitim dili İngilizce olduğundan ötürü B1 İngilizce düzeyine sahip olmak, (Bu madde gözünüzü korkutmasın, orta düzey İngilizceniz olduğunu düşünüyorsanız başvurun, akademik İngilizce gerekli değil. )

-Lisede eğitimini sürdüren bir öğrenci olmak, (Açık lise değil ; örgün eğitim alıyor olmalısınız.

– Lise not ortalamanızın yüksek olması,

-Ailenizin aylık gelirinin 12.000 liranın altında olması, (Bu durum sizin Amerika’da burs almanızı da sağlar.)

-Program tamamen ücretsizdir, öğrencilerden lise programı için para talep edilmez.

PROGRAMA KABUL SÜRECİ :

Öğrenciler tabi ki önce İnternet üzerinden bir ön başvuru süreci gerçekleştirirler. Sistem üzerinden ön başvurunuz alındıktan sonra gerekli komüte sizi yazılı sınava çağırır. Bu yazılı sınavda size genel kültür soruları sorulur. Yazılı sınavı geçemeyen öğrenciler elenir. Yazılı sınavı geçen öğrenciler ise dil ve sözlü mülakat için çağırılır. Mülakat ve İngilizce sınavını da geçen öğrencilere bir form tahsis edilir. Öğrenciler bundan sonraki süreçte Amerika’da kalacağı host ailelerle görüşmeye başlar.

DİPNOT : Ben de bir Amerikalı Host Aile ile yaşıyorum. Bu maddeden çekinen varsa asla çekinmesin. Ek sorularınız olursa sorabilirsiniz bu konuda. Diyeceğim tek şey varsa o da Amerika’ya gelip Amerikalı bir aile ile yaşamak hayatıma, deneyimlerime kattığım en güzel şey. Asla pişman değilim.

Bu süreçte de bir aile ile de anlaştıysanız, artık gitmeye hazırsınız, valizlerinizi hazırlayın !

Dikkat çekmek istediğim bir konu bu programa her yıl 11.000 başvuru alınıyor ve kimler sınavları ve mülakatları geçerse onlar götürülüyor. Her sene olan bir uygulama bu sene olmazsa seneye deyip lise hayatınızda geriye kalan yılları değerlendirebilirsiniz.

Arnavutluk | Bahreyn | Bangladeş | Bosna-Hersek | Bulgaristan | Kamerun | Mısır | Gazze | Gana | Hindistan | Endonezya | İsrail (Arap Toplulukları) | Ürdün | Kenya | Kosova | Kuveyt | Lübnan | Liberya | Libya | Malezya | Mali | Fas | Mozambik |Nijerya  |  Kuzey Makedonya  | Pakistan | Filipinler | Suudi Arabistan | Senegal | Sierra Leone  | Güney Afrika | Surinam | Tanzanya  | Tayland | Tunus | Türkiye | Batı Şeria 

Bu ülkelerden birinde yaşıyorsanız başvuruya hak kazandınız bile.

Aşağıya bırakacağım linkten giden öğrencilerin hikayelerine bakabilir hatta program ofisiyle iletişime geçebilirsiniz. Benim yardımcı olmamı istediğiniz bir konu olursa bana da sorabilirsiniz. Youtube’de Yes programı olarak arattığınızda bu programla giden bir çok öğrenci olduğunu göreceksiniz. Tavsiyeler almak isterseniz onlarla da iletişime geçebilirsiniz.

LİNK : https://www.yesprograms.org/countries/turkey

Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Gitmek istediğiniz arkadaşlarınızla da paylaşıp bana destek olabilirsiniz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ

YOUNG EXCHANGE AND STUDY (YES PROGRAMI)” üzerine 65 yorum

 1. 11.sınıfta başvuru yapsak 12.sınıfta gidebiliyor muyuz yoksa sadece en son başvuru 10.sınıf mı?

  Beğen

  1. Merhaba Kerem! Türkiye’nin koymuş olduğu kurallar nedeniyle, eğer 12. sınıfta YES programına katılım sağlarsan, Türkiye’ye döndükten sonra 12. sınıfı tekrar okuman gerekiyor. Çünkü Tr MEB Amerika’da almış olduğun son sınıf eğitiminin denkliğini sağlayamıyor. Üniversitelere girişte problem yaratacağından ötürü tekrar 12. sınıf eğitimi alman gerekiyor. Fakat ara sınıflarda gidersen tekrar eğitim almana gerek kalmıyor.

   Beğen

  2. Merhaba, ben bu yıl 12. sınıfa geçiyorum. 11. sınıfta bu programla alakalı bilgi edinebildim ve okuldaki öğretmenler geç olduğunu söylemişti. 12. sınıfta kayıt olabiliyor muyum? Başvuru tarihleri geçti mi yoksa?

   Beğen

   1. Merhaba Hazal, resmi tarihler YES programının resmi web sitesinde yer alır oradan takip edip tarih uygunluğuna bakmanı öneririm. 12. sınıfta hala gitme şansın var fakat Meb kurallarına göre Türkiye’ye döndükten sonra üniversite sınavı için tekrar eğitim alman gerekiyor. Şimdiden bol şanslar!

    Beğen

  1. Merhaba Zeynep, öncelikle bol şanslar diliyorum. 9. sınıfta gitmek için şimdiden hazırlık yapmanı öneririm. Başvurular için tarihleri Yes programının resmi sitesinden takip etmeni öneririm. Ben sadece bilgilendirme blogları yayınlıyorum. Kolay gelsin!

   Beğen

 2. Merhaba ben 10.Sınıf öğrencisiyim 15 yaşıma gelecek ay gireceğim başvuru yapma hakkım var mı? 11.sınıfı orada okuyabilir miyim

  Beğen

 3. Merhaba, YES programını kazanan kişi tarafından vize için bir ücret alınıyor mu? Yoksa tamamen program tarafından mı karşılanıyor?

  Beğen

   1. Ben bu programı kullanmadım, kendim tecrübe etmedim yalnızca bilgi vermek amacıyla yazdım.

    Beğen

 4. Benim için çok önemli cevabınıza ihtiyacım var. Ben 10.sınıf öğrencisiyim bu seneki başvurulara katılmadım 11.Sınıfta başvuru yapacağım eğer kazanırsam 12.sınıfın başında gideceğim diye düşünüyorum ve ilk dönem sadece kimya notumun ortalaması 45 ikinci dönem 65 üzeri ortalama yaparsam kimya notumun ortalaması 50’nin üstünde oluyor ilk dönem kötü olması elenmeme sebep olur mu yoksa sadece yıl sonu ortalamaya mı bakılıyor?

  Beğen

  1. Merhaba Enes, öncelikle şimdiden bol şanslar diliyorum. Yıl sonu ortalaması daha geçerli olur. Çünkü telafi etmen için her iki dönemi de bitirmiş olman gerekli. Umarım her şey gönlünce olur!

   Beğen

 5. Merhaba, bir sorum olacaktı. Siz katıldığınızda bu programa toplam ne kadar ödemede bulundunuz? Ve mümkünse, hangi masraflar olduğunu da söyleyebilir misiniz lütfen? Teşekkürler.

  Beğen

  1. Merhaba Ali Bey ben bu programa katılmadım, bu programı bilgi vermek amacıyla bloğumda yayınladım.

   Beğen

 6. Merhaba yes programını araştırıyordum ve özel okulda okuyan öğrencilerin %100 burslu olma zorunluluğu olduğunu diğer türlü sadece başvuru yapabileceklerini seçilemeyeceklerini okudum doğru mu bu peki 😦

  Beğen

  1. Merhaba Melike! programdan burs almanın ilk koşulu ailenin yıllık gelirinin 12.000 altında olması… Eğer özel okulda okuyorsan ve okul masraflarının tamamını hali hazırda ailen karşılıyorsa ve okul masrafın yıllık 12 bin liranın üzerinde veya buna yakın bir rakam ise burs kısmında biraz zorlanabilirsin…

   Beğen

   1. Aylık olarak 12000 TL üzerinde olmamalı diye biliyordum ve özel okulda okuyorum diye bu programdan yararlanamaz mıyım çünkü ben yurtdışında lise okumak istiyorum ve diğer programla gerçekten çok pahalı hem ders notlarım iyi hem de İngilizcem o yüzden bu programdan yararlanmak istiyorum

    Beğen

   2. Programa başvuru hakkın hala var. Elbette bu programla okuyabilirsin. Bunda bir sakınca yok. Yalnızca bursun tamamı çıkmayabilir bu da özel okuldan kaynaklı. Yine de şansını denemekten korkma. Umarım her şey gönlünce olur! Bol şanslar diliyorum!

    Beğen

  2. su an 10. sınıfa gidiyorum tatile girmek üzereyiz şimdi başvursam 11. sınıfta gider miyim eğer gidebilirsem Türkiye ye geri döndüğümde 12. sınıftan devam mı edeceğim ayrıca 11. sınıftaki eksiğimi nasıl kapatacağım?

   Beğen

   1. Merhaba İclal, eğer güz döneminde başvuru yaparsan yaz döneminde yani bahar tatili sonrası gidersin. Bir dönem sonrası olarak düşünmelisin, bir yıl değil. Diğer soruna cevabım ise, 12. Sınıfta gidersen eksiğini kapatmak için tekrar 12. Sınıf okuyorsun. Amerika’da da eğitim almaya devam edeceğin için açık kapatmak gibi bir durum söz konusu değil, bol şanslar diliyorum!

    Beğen

 7. Öncelikle merhaba benim 9.sınıf sene sonu ortalamam 74.5 10.Sınıf ise 75 civarı gelecek gibi sizce ilk etapta elenir miyim?

  Beğen

  1. Merhaba Talha sadece ortalama baza alınarak eleme yapılmıyor, o yüzden biraz daha kendini aktif kılmaya ve dilini geliştirmeye de zamanını ayır. Şimdiden bol şanşlar!

   Beğen

  2. yıl sonu genel ortalamam 77 ve genel kültür sınavından korkuyorum napabilirim ve 77 olması sıkıntı yaratır mı?

   Beğen

 8. Merhaba, öncelikle çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim sormak istediğim genel kültür soruları derken tam olarak nasıl yani?

  Beğen

 9. Merhaba bir yıl bekleme süresi olduğunu duydum ve son iki yıl alınıyor diye biliyordum yani şimdi 9. Sınıfta basvursam 10 damı gideceğim 11 demi ? 10 da yaparsam 12 de gideceksen 11. Sınıfta yapma başvuru hakkımız olmuyormu o zaman

  Beğen

  1. Bekleme süresi 1 dönem diye geçiyor yani 9. sınıfın güz döneminde başvuru yaparsanız yaz döneminde gidiyorsunuz eğer yaz döneminde başvuru yaparsanız bir sonraki güz döneminde başvuru yapıyorsunuz. Her yıl başvuru hakkınız var.

   Beğen

   1. 9. sınıfın ilk döneminde başvuru yapıp ikinci dönemi Amerika’da okuyabilirsin.

    Beğen

 10. Merhaba ben 10. Sinifin 2. Döneminde Anadolu lisesi nden açık liseye geçtim şuan 16 yaşımdayım notlarım da iyi
  Başvuru yapsam elenir miyim ? basvurular yaz sonu gibi baslayacak diye biliyorum acaba okuluma tekrar örgün e mi geçirsem program için ?

  Beğen

  1. Merhaba Elif, başvurular yalnızca örgün eğitimde olan öğrenciler için, açık liseden başvuru kabul edilmiyor.

   Beğen

 11. Merhaba ben 11. Sınıfa geçtim eğer gidersem 11.sınıfı mı yoksa 12 yi mi okuyacağım. Bir de 12. Sınıf için denklik veriyorlar mı ? Bir yerde görmüştüm okuldan okula değişiyor diyorlardı

  Beğen

  1. Gidersen 11. sınıfta olacaksın. 12. Sınıfta gidersen Türkiye’ye dönünce sınav için tekrar okuman gerekiyor.

   Beğen

 12. Merhaba ben 10. Sınıfa geçmek üzereyim ve 11. Sınıfı orda okumak istiyorum şartları okudum 2020-2021 ve 2021-2022 yıl sonu not ortalamalarına bakılıyormuş benim 2020-2021 yıl sonu ortalamam 93 civarında fakat 2021-2022 yıl sonu ortalamam 75 civarında başvuru yapmalımıyım yoksa direkt elenirmiyim?

  Beğen

 13. Merhaba ben seneye 10. Sinifa gececegim ve 11. Sinif icin basvurumu yaptim ancak benim soracagim soru su: somestr tatilinde ogrenciler kendi ulkelerine donebiliyorlar mi donebiliyorsa ucretli mi ucretsiz mi donuyorlar yanitlarsaniz cok sevinirim

  Beğen

 14. Öncelikle bu kadar karışık bir konuyu tek bir paragrafta anlaşılır biçimde düzenleyebildiğiniz için tebrikler. 1 haftadır gece gündüz araştırma yapıyorum YES programı hakkında ve hiç bu kadar düzgün ve anlaşılır bir metine denk gelmemiştim.Ben tüm şartları sağlıyorum ama ingilizce mülakat ve genel kültür sınavlarında endişelerim var. İngilizcem orta seviyede derdimi anlatabiliyorum ve çevrede söylenen her cümleyi ingilizceye çevirebiliyorum ama yine de IELTS zor bir sınav olduğu için geçememekten korkuyorum. 15 yaşındayım sizce yaş’a göre bir değerlendirme olur mu? Ve bazı yerler sadece cüzdan bedeli ödeniyor diyor bazı yerler ise vize ve pasaport. Bu konu hakkında da bir bilgi alabilirsem sevinirim.

  Beğen

  1. Merhaba Bekir, öncelikle ben de ulaştığın için teşekkür ederim. İngilizce konusundaki endişelerini anlıyorum fakat eğer orta seviyede İngilizcen varsa Ielts ile ilgili sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Her şeyin yolu pratik yapmaktan geçiyor sonuç olarak. Yaşa göre değerlendirme olsa bile 15 yaş gayet iyi bir yaş. Kendini geç kalmış ya da erkenci olarak görme. Vize, pasaport ve ilk giderken götüreceğin harçlık tamamen sana ait. Zaten sürece başlarsanız başvuru sürecinizde finanse etmeniz gereken her şey hakkında bilgi vereceklerdir. Bol şanslar diliyorum.

   Beğen

   1. Çok teşekkürler. Bir soru daha sorabilir miyim izninizle? Ben 1 hafta sonra 10. sınıf olacağım bu günlerde başvurumu yapsam ve kabul edilsem bu programa 10. sınıfta mı 11. sınıfta mı katılıyorum? Kusura bakmayın rahatsız ediyorum bir sürü soru sorarak ama gerçekten bu son.

    Beğen

   2. Eğer 10. sınıf sonbaharda başvuru yaparsan bahar döneminde ya da 11. sınıfın ilk döneminde gitme şansın olur. Aynı dönem başvuru yapıp gidemezsin. Başvurular genelde bir sonraki dönem için alınıyor

    Beğen

 15. Merhaba.
  Ben 7 Senedir Türkiye’de oturma izni ile kalıyorum. Şu an 11. Sınıf öğrencisiyim. Bundan yararlanabilir miyim? Başvuru yaptım. Yıl sonu notu nasıl belirleniyor?
  Misal 11’de başvuru ve 12′ de kabul alırsam. 11. Sınıfın notuna mı bakılıyor? 10. Sınıf yıl sonu ortalamam +50 şimdi ise 11′ de daha yüksek yaparsam katılır miyim?

  10. Sınıfta zayıf aldığım bir kaf ders var… Ama 11′ de kesinlikle düzeltirsem olur mu?
  Bu programın gerçek kurucusu ile nasıl iletişime geçebilirim?

  Çok teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba Alvina, evet oturum iznin olduüu için başvuru hakkın doğar. Başvuru yapmış olduğun sömestr yılının not ortalamasına bakılır. Eğer 11. sınıfın güz döneminde başvuru yaparsan güz döneminin not ortalaması dikkate alınır gideceğin sömestr planı buna göre planlanır. Programın gerçek kurucusu ile olmaktan ziyade Yes programının resmi stesini zaten bloğumda paylaştım oradan başvurunu gerçekleştirebilirsin. Bol şanslar.

   Beğen

 16. Ben şu anda 11. Sınıfa geçtim yani Eylül ayında 11. Sınıfa başlayacağım şu an başvursam 11 mi orada okuyacağım 12 yi mi?

  Beğen

  1. Merhaba zeynep yalnızca bir sömestr yani yarım yıl kendi isteğine göre 1 yıl okuma şansın oluyor. Fakat eğer 11. sınıfın güz döneminde başvuru yaparsan 11. sınıfın bahar döneminde Amerika’ya gelebiliyorsun yani başvurular bir sonraki sömestr için oluyor. Eğer 12. sınıfı Amerika’da okursan Türkiye’nin mevcut sınav sistemine uyan bir eğitim olmadığı için Türkiye’ye dönünce tekrar 12. sınıf eğitimi almak zorundasın kurallar gereği. Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Beğen

   1. Dediğinizi anladım ve teşekkür ederim ancak başvuru için girdiğimde 2023-2024 donemi için yapılıyor basvurular ancak ben bahar döneminde oraya gelirsem yine 2022-2023 eğitim yılının içinde olmuş olmayacak miyim
    Yani 2023-2024 yazan yere başvurursam yinede 11 i okuyabilme şansım var degil mi?

    Beğen

   2. Hayır eğer seneye için başvurular alınıyorsa bu demektir ki seneye gideceksiniz. Yani 11. sınıfı tamamladığınız için artık 11. değil 12. sınıfta okumak zorundasınız

    Beğen

 17. Merhaba ben bir soru soracaktım acaba yurtdışında okumaya başlayınca ailemizi görme zamanı felan olucakmı yani ziyarete gitme gibi yoksa liseyi bitirene kadar orda kalmak zorundamıyız

  Beğen

 18. 11. sınıf öğrencisiyim 12.sınıfta gidebilmek için yes programına başvurdum.12.sınıfı orda okursam orda üniversiteyi okuyabilirmiyim.

  Beğen

  1. Gereken şartları sağlarsanız üniversite için ve en önemlisi kabul alırsanız elbette okuyabilirsiniz. Şimdiden SAT ve Toefl sınavlarınıza hazırlanmanızı öneririm. Bol şanslar diliyorum.

   Beğen

   1. Öncelikle merhabalar. Birçok kişiye yeterli bilgilerinizle yardımcı olmuşsunuz, buradan bana da yardımcı olabileceğinizi düşünerek sizden bir konu hakkında yardım almak istiyorum. Sınavlar hangi illerde yapılıyor?programa gmail hesabından ileti gönderdim, geri dönüş sağlamadılar. Umarım yardımcı olabilirsiniz. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim(…)

    Beğen

 19. Ben geçen yaz basvuracaktim şu an 10. Sınıfa gidiyorum ve 24 eylül 2008 doğumlu olduğum için yaşım tutmuyordu ve ailem kabul etmiyordu faka şu an ısınmaya başladılar ama 9. Sınıf yıl sonu ortalamam 76 ve bu konu kafamı karıştırıyor eğer basvurursam direk elenirim diye düşünerek tüm hevesim ve moralim alt üst oluyor ayrıca 9. sınıfta tek 50nin altındaki notumun müzik olması benim canımı daha da yakıyor sanırım asla gidemeyecegim

  Beğen

  1. Bana kalırsa umutsuzluğa kapılmamanı söylemek isterim. Çünkü ne olursa olsun şansını denemek sana bir şey kaybettirmez. Ben nasıl olsa gidemem diye kendini şartlandırma. Bir şekilde bir yerlerden başla ve dene. Sürecin karşına ne çıkaracağını bilemezsin. Bol şanslar diliyorum!

   Beğen

 20. Merhaba kızım şu an 9.sinif 10 sınıfta gitmesi için başvurular bitmiş sanırım 11.sjnif için başvurular 10.sinifta mi yapılacak

  Beğen

  1. Elbette başvuru yapabilirsiniz fakat burs alma için başvuru yaptığınızda finansal durumunuzun iyi olmasından dolayı elenebilirsiniz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s