AMERİKA’DAKİ OKULUMDAN NASIL BURSLU KABUL ALDIM ?

Okulun simgesi BAYKUŞ

Herkese merhabalar, bu yazımda yurt dışı eğitimle ilgilenen siz takipçilerime kendi serüvenimi anlatmaya karar verdim. Bu haftaki bloğumun konusu olarak Amerika’daki okulumdan nasıl harç parası ödemeden, burslu bir şekilde kabul aldım onu anlatacağım. Eğer yurt dışında eğitim alıp kariyer yapmayı düşünen takipçilerim varsa faydalı bilgiler edinebileceğini ümit ederek yazıma geçiyorum.

Öncelikle bloğum genel olarak Türkiye’de olan takipçilerime yönelik olduğu için Türk eğitim sistemiyle yetişip gelen arkadaşlarıma bir kaç tavsiye ile başlamak istiyorum. ABD ile Türkiye eğitim sistemleri aşırı farklı. Birbirleriyle çok fazla benzerlik barındırmıyorlar. Türkiye’de her okulun sınavla alış sitemi, merkezi sınav sistemine bağlı ve tüm üniversitelerin kabul şartları aynı. ABD’de ise her okulun kendi öğrenci seçme sistemi var. Her okulun kabul şartları, bölüm şartları, istediği belgeler farklı oluyor. Her öğrencinin ilgi alanları, odak noktası, hayalleri dikkate alınarak oluşturulmuş bir sistem, her öğrencinin kendi eğilimine göre bulabileceği okullar var. ABD vatandaşı olanlar bu eğitim dünyasında ABD ‘de doğup büyüdükleri için ve vergi ödedikleri için okullardan daha ucuza yararlanırken, uluslararası öğrenci olarak gelenler okul ücretlerinin iki katını ödemek zorunda kalıyorlar. Yani bir ABD vatandaşı öğrenci bir okula yıllık 15.000 dolar öderken bu ücret bizler için 30.000 dolara kadar çıkıyor. Bu yüzden okuldan kabul almanın yanı sıra burs bulmak çok önemli bir durum haline geliyor. Bu ekonomik kolaylığı kendine sağlamış biri olarak sizlere bu süreci detaylı şekilde anlatacağım.

Amerika’da ÜCRETSİZ, BURSLU, MAAŞLI yüksek lisans ya da doktora yapmayı planlıyorsanız bunun üniversitelere göre farklı yolları var :

1- RESEARCH / TEACHING ASSISTANT : Araştırma veya öğretim görevlisi olarak okulda çalışmanız için bir pozisyon açığı varsa, yüksek lisans ya da doktora yaparken yani öğrenciyken Research Assistant ( Araştırma Görevlisi), Teaching Assistant (Öğretim Görevlisi) olarak çalışıp hem ücretsiz yüksek lisansınızı yapabilir hem de okuldan maaş alabilirsiniz. Bunun için Türkiye’de okulunu bitirmiş olma şartın varken ABD’de öğrenciyken yapabilme fırsatı veriyorlar. Araştırma görevlisi olduğunuzda da okula ücret ödemeden, maaş alarak eğitim almış oluyorsunuz. Her sene okulların web sitelerinde profesörler ve okul kurulu bununla ilgili duyuruları kendi web sitelerinde yayınlar. Yapmanız gereken okulların web sitelerinden pozisyon açıklarını sürekli olarak takip etmek.

2- PASSION PROJECT : Bu da Türkçe’ye Tutku Projesi olarak çevriliyor. Kendi oluşturduğunuz Passion Project yani proje ile okulların araştırma sınıflarında çalışan profesörlere ulaşıp yazdığınız, ilgilendiğiniz, fark yaratacağını düşündüğünüz projelerinizi sunabilirsiniz. Okulun kabul komütesi ya da ilgili profesörler projenizin üzerinde çalışmaya değer bir nokta bulursa size dönüş sağlayıp projenizin tam anlamıyla içeriğini sunmanızı isterler. Ben de ulaştığım bir profesöre sunduğum kendi projem ile okuldan kabul alma sürecimi başlattım diyebilirim.

Ben bir eğitimci olduğum için kariyerimi de bu doğrultuda ilerletmek istediğime karar verdim. Gerek Türkiye’de Pamukkale Üniversitesi’nden aldığım eğitim olsun gerek ABD’deki okullardan aldığım eğitimler, sertifikalar olsun hayatımdaki kararlarımı şekillendirmemde yardımcı oldu. Kuşaklar üzerine bir proje yazmaya karar verip bunu bazı okulların Eğitim Bilimleri ve araştırma merkezlerindeki 27 profesöre gönderdim ve ikisinden dönüş aldım. Biri Temple Araştırma Üniversitesinde idi biri de Boston Üniversitesindeydi. Boston Üniversitesinde pozisyon açığı bulamadığım için Temple Üniversitesi ile devam etme kararı aldım. Projemi gönderdikten sonra profesör, kendi araştırma ekibindekilerle projemi paylaşma kararı aldı ve biz bir toplantı yaptık. Ben kendisine ve ekibine projemi sundum. Kabul komütesi başvuru işlemlerim için beni bilgilendirdi ve ben okulun başvuru işlemleri için sürece başladım. Bahsedeceğim prosedür diğer okullarla benzer şekilde fakat siz yine de burayı okuduktan sonra kesinlikle gitmek istediğiniz okulun web sitesinden araştırma yapmayı unutmayın !

Okullar sizden genelde iki önemli şey ister : İngilizce seviyeniz ve GPA yani not ortalamanız. TOEFL, IELTS sınavlarına ya da okulun belirlediği istediği bir dil seviyesi belirleme sınavı varsa bu sınavlara girip istenen puanı almanız istenecektir. Ana dilimiz İngilizce olmadığından ötürü ABD’de burs bulmak ve yüksek lisans yapmak için kesinlikle bu şartı yerine getirmeniz gerekecektir.

Diğer bir nokta kesinlikle not ortalaması… Not ortalamanız sizin akademik hayatta sizi özetleyen bir gösterge diyebiliriz. O yüzden lisede ve üniversitedeyseniz kesinlikle not ortalamanıza dikkat etmelisiniz. 3 ve üzeri bir ortalamanız olursa okulların size olan bakış açıları değişecektir.

Bunların dışında genelde mühendislik ya da sayısal bilim dallarında GRE sınavı denilen bir sınav daha oluyor. Bu sınav bölümden bölüme değişiyor. Ben EDUCATION bölümünde olduğum için benden böyle bir şey talep edilmedi fakat özellikle mühendislik alanındaysanız bu sınav sizden istenecektir.

Bunları tamamladıktan sonra okullar sizden yüksek lisans ya da doktora için bir hedef beyanı mektubu isterler. Buna motivasyon mektubu da diyebiliriz. Bu mektupta tamamen kendinizi, yaptığınız işleri, hayallerinizi, hayallerinize yönelik yaptığınız çalışmaları anlatmanız istenir. Bir sayfadan uzun olmayacak şekilde etkili bir mektup sunmanız gerekecektir. Okul sizi neden öğrencisi olarak kabul etmeli bunu beyan etmelisiniz.

Bir sonra ki adım referans mektubu… Referans mektubu için okullar genelde 2-3 kişinin sizin hakkınızda referans mektubu yazmasını isterler. Benim tavsiyem bu adımda vereceğiniz isimlere dikkat etmeniz ve sizinle akademik bir noktada buluşmuş kişilerin isimlerini okula vermeniz. Alakasız referanslar başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. Referans alacağınız kişilere de sürecinizden bahsederseniz bu da kolaylık sağlayacaktır.

Tüm bu başvuru sürecindeki belgelerinizi yolladıktan sonra okulun başvuru ücretini yatırıp başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Ben Temple için 100 dolar ödedim. Başvuru ücreti ödemeden okulun sistemine düşemiyorsunuz. ABD’deki okulların çoğu başvuru ücreti ister. Bu adımı da hallettikten sonra okulun kabul komütesi sizi sistemde incelemeye alır, gönderdiğiniz tüm evraklarınızı inceler. Eğer ilgilenirlerse ve okul kriterlerine uyduğunuzu düşünürlerse size email ya da telefon bilgilerinizle ulaşırlar ve size bir mülakat tarihi verilir. Benim ki bir hafta sonraya verilmişti. Mülakatta tamamen sizin kendinizle ilgili bilgilere yönelik sorular soruyorlar. Motivasyon mektubunuzda dikkatlerini çeken noktalar varsa, not ortalamanızda hoşlarına gitmeyen bir durum varsa bunları açıklamanızı istiyorlar. Bana projem hakkında bir çok soru sormuşlardı. Bu kısım da olumlu olduktan sonra yüzde doksan ihtimalle okuldan kabul mektubunuz 3-7 gün içerisinde gelecektir.

GELELİM İŞİN MALİ KISMINA :

Şuna dikkat çekerek bu bölüme başlamak istiyorum : Okuldan kabul almış olmanız okulun sizi burslu kabul ettiği anlamına gelmez. Mali kısmı okullar başvuru sürecinde değerlendirirler ve siz bu süreçte burslara başvuru yapabilirsiniz. Temple Üniversitesinin kendi burs fonu vardı. Bu noktada size verebileceğim tavsiye kesinlikle devlet veya araştırma üniversitelerine başvuru yapmanız olacaktır. Çünkü devlet okullarının genelde kendi burs fonları oluyor ve burs bulma imkanınız daha fazla artıyor. Özel okullar zaten kendi içerisinde para sermayesi döndürdüğü için para desteğini de öğrenciden sağladığı için burs fonları açısından biraz daha zayıf kalıyor. Okullar size mali destek sorusunu yönelttiğinde okulların burs fonları varsa direkt olarak oradan başvuru yapabilirsiniz. Burslar için de aşırı soru soruyorlar genelde. Benim projem hakkında neden bana burs vermeleri gerektiği ile ilgili aşırı soru sormuşlardı. Okul başvurularında detaya inmeyen kişiler, söz konusu burs olduğunda aşırı seçici davranıyorlar. Çünkü sizden başka başvuran milyon tane öğrenci var ve parayı iyi bir kişi için harcama düşüncesinden ötürü çok fazla soru sormaları sizle rekabet halinde olan kişiler için de diyebiliriz. Bulabileceğiniz burs fonlarını ayrı bir yazımda da detaylı olarak anlatmıştım. Oraya da bir göz atabilirsiniz. Burs konusunda da başvurduğunuz okullardan bilgi almayı asla unutmayın derim.

Diğer bir nokta da üniversite seçimlerinizde okulların kabul oranlarına muhakkak bakın. Bir okulun kabul oranının yüzdeliği çok yüksekse okul her önüne gelen öğrenciyi kabul ediyordur bu da okulu başarılı bir okul yapmaz. Kabul oranı ne kadar düşükse okulun seçiciliği o kadar fazladır. Temple Üniversitesi’nin kabul oranı %60 mesela bu okulun burs alanında da öğrenciye kolaylık sağlayan bir yanı olacaktır diyebiliriz.

Evet arkadaşlar, size tüm süreci özetlemeye çalıştım. Daha detaylı konuştuğum videoyu da link olarak bırakacağım. Orada biraz daha uzun uzun konuştum 🙂

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Umarım hayallerinize kavuşacağınız günleri yaşarsınız, en iyi dileklerim sizlerle Uzaklardan Biri ailesi …

Çok daha detay için videoyu izleyebilir, ek sorularınız olursa da ulaşabilirsiniz. Yardımcı olabilmeyi çok isterim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s