ULUSLARARASI ORTAK LİSANS PROGRAMI

Uluslararası Ortak Lisans Programı dediğimiz program çift diplomaya yönelik bir lisans programıdır. Bu program ile öğrenciler eğitimlerinin yarısını Amerika’da yarısını Türkiye’de görürler. İki farklı ülkede iki farklı okulda eğitim almış olduğunuz için bu sayede hem Amerika’daki hem Türkiye’de ki iki ayrı okuldan diplomaya sahip olma şansını da yakalamış olursunuz. Bu programa katılmaya hak kazanmış öğrenciler hem Amerika’da hem Türkiye’de denklik sağladıkları için her iki ülkede de iş bulma şansı yakalayabilirler.

Eğitim modeli olarak bakacak olursak, öğrenciler lisans eğitimlerinin 1. ve 3. yılını Türkiye’de ; 2. ve 4. yılını Amerika’da tamamlama haklarına sahiptir. Hatta eğitiminizi ABD’de tamamladığınız için ve oradaki okulunuzdan da bir diploma alacağınız için mezun olduktan sonra ABD hükümetinin size verdiği OPT hakkı olarak geçen 1-3 yıllık iş bulma ve çalışma hakkınızı da ABD’de kullanabiliyorsunuz. OPT yasal çalışma izninizi de aldıktan sonra ister deneyim edinip ülkenize geri dönebilirsiniz ya da çalışma izni başvurunuzu çalıştığınız kuruma bağlı olarak uzatabilirsiniz.

Programa kabul edildiyseniz ve İngilizceniz kötü bir düzeydeyse ABD’ye gitmeden önce Türkiye’de bağlı olduğunuz okulda İngilizce hazırlık sınıflarında yoğun İngilizce eğitimi alabiliyorsunuz ve bu sayede kendinizi hazırlamış oluyorsunuz.

Uluslararası Ortak Lisans Programı Türkiye’de her üniversitede malesef ki yok. Türkiye’de olan bazı okulların Amerika’daki bazı okullarla anlaşması var ise siz bu programa katılabiliyorsunuz. Eğer Türkiyede ki okulunuzun bir anlaşması yok ise Abd’deki okullara başvuru yapamıyorsunuz.

Bazı sitelerde araştırırken karşınıza SUNY programı olarak da çıkabilir. Aslında mantık aynıdır. Kafanız karışmasın. SUNY NewYork’da STATE UNIVERSITY OF NEWYORK olarak geçen okulun kısaltmasıdır. Bu üniversite Amerika’nın en büyük okul sistemine sahiptir. 64 adet üniversiteyle anlaşması vardır. Anlaşması olan okulların tamamı NewYork’da bulunmaktadır. Türkiye’de şu an 4 üniversite ile yürüttüğü anlaşması bulunmaktadır.

https://www.suny.edu.tr/pr/

Bu linkten anlaşmalı olduğu bölümleri görebilirsiniz. SUNY şu anda Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile anlaşmalıdır. Bu okullarda öğrenciyseniz bağlı olduğunuz bölümün öğrenci işlerine veya Uluslararası öğrenci ofisiyle iletişime geçebilirsiniz.

BU PROGRAMA YERLEŞMEK İÇİN :

Öncelikle Türkiye’de ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu üniversite sınavına girip ilgili okullara ve bölümlere yerleşmiş olmanız gerekiyor. Yerleşeceğiniz üniversitenin taban puanını almış olmanız gerekmektedir. Bunları da link olarak aşağıya bırakacağım.

Burada Üniversite adını, ABD’de bağlı olduğu okulu ve almanız gereken bölüm puanlarını bulabilirsiniz. Programa girişte diğer önemli koşullardan biri dil belgesi sunmanızdır. TOEFL ya da IELTS dil belgelerini, ABD okulları sizden isteyeceklerdir. Bu belgeler sizin ABD’de eğitim almaya hazır olup olmadığınızı gösterir. Eğer TOEFL ya da IELTS sınavlarına girecek kadar kendinizi hazır hissetmiyorsanız korkmaya gerek yok çünkü Türkiye’deki okulunuzda İngilizce Hazırlık sınıflarında yoğun İngilizce dersler ile dilinizi geliştirip 2 yıl içinde bu program ile yine başvuru yapabiliyorsunuz. Fakat size verilen süre 2 yıl oluyor bunu da unutmayalım. Fakat dil skorlarınızı aldıysanız 1. sınıftan itibaren ABD’de eğitiminize başlayabiliyorsunuz.

BUNUN BİR ÜCRETİ OLACAK MI ?

Amerikan eğitim sistemi ücretli bir sisteme sahip olduğundan dolayı elbette ücret ödemeniz gerekecektir. Burs bulamazsanız ödeyeceğiniz ücretleri aşağıya yine bırakıyorum. Buradan yıllık bölüm ücretlerini görebilirsiniz.

https://www.suny.edu/smarttrack/tuition-and-fees/

Burs imkanı var mı sorusuna yanıtım ABD tarafından çok düşük bir ihtimalle evet. Ama siz ÖSYM ile iletişime geçip Türkiye’den giderken burs isteyebilirsiniz. Bunlar için asıl şartlar nedir bilmiyorum. Size yanlış bilgi vermeyi istemem. Daha yetkili kişilerden bunları öğrenebilirsiniz.

Bunların dışında size araştırırken kolaylık sağlaması için bir kaç linkte ekleyeceğim. Benim yazdığım yazı, program hakkında biraz fikir sahibi olun diye yazdığım bir yazı idi. Daha fazlası için araştırma yapabilir, okullarınızla ya da bununla ilgili ofislerle iletişime de geçebilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Linklere girip iyice araştırma yapmayı unutmayın. Ek sorunuz ya da araştırmamı istediğiniz bir konu olursa her zaman buradayım. Sevgiyle Kalın…

LİNKLER :

https://www.suny.edu.tr/pr/

https://www.suny.edu.tr/id36-sikca-sorulan-sorular/cift-diploma-programlari-icin-sikca-sorulan-sorular.php

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s