AMERİKA’DA İŞ BULMANIN YÖNTEMLERİ :

Herkese yeniden merhabalar, yeni bir konu ile karşınızdayım. Günümüzde en çok konuşulan konulardan biri belki de yurt dışında iş bulmak olabilir. Dolar ve Euro gibi değerli para birimlerinin gittikçe önem kazanması, yurt dışındaki iş hayatının getirileri, niteliğin önem kazandığı bu günlerde siz de eğer böyle düşünenlerden biriyseniz, sizin için başlıca kriterleri ve yasal vize yöntemlerini araştırdım. Lafı da fazla uzatmadan geçeyim :

Amerika’ya gelmenin ve çalışmanın en kolay ve yasal yollarından biri GREENCARD ile Türkiye’den ABD’ye başvuru yapmaktır. Her sene yapılan GREENCARD çekilişlerinden biri size çıkarsa veya aile bireyleriniz sayesinde edindiğiniz yeşil kartınız varsa ya da evlilik yoluyla Greencard almaya hak kazandıysanız Amerika’ya geldiğiniz andan itibaren ABD vatandaşı ile aynı haklara sahip oluyorsunuz. Bu da size Amerika’nın rekabetçi dünyasında hayli kolaylık sağlayacaktır. Greencardınız olduğunda vasıflı ya da vasıfsız işçi olmanız, eğitim almış olmanız ya da bir diplomanızın olup olmaması pek fark etmiyor. İstediğiniz işte, istediğiniz şekilde çalışabilirsiniz. Bu yönüyle en kolay yoldur.

Diğer yollardan biri ABD’ye öğrenci olarak gelmiş ve okulu bitmiş ya da bitmek üzere olanların deneyeceği bir diğer yöntemlerden biri. Eğer ABD’ye öğrenci olarak gelmişseniz yasal öğrenci vizenizle okuduğunuz üniversite kampüsünde haftada 20 saat çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Üniversite kampüsünde kütüphanede, kafelerde, yemekhanede ya da bazı mağazalarda çalışabilirsiniz. Saatlik ücret eyaletinize göre hesaplanacaktır. Okul dönemlerinde ders aldığınız için haftada 20 saatle sınırlı olan çalışma izniniz yaz tatillerinde değişebiliyor. Eğer yaz tatillerinde ülkenize dönmediyseniz ve hala yasal olarak okuduğunuz okulun öğrencisi iseniz yaz tatilinden normal okul döneminize kadar yasal olarak haftalık 40 saat çalışma hakkına sahip olmuş oluyorsunuz.

Diğer bir yönüyle ele alacak olursak; eğer ABD’ye yine öğrenci olarak geldiyseniz ve okulunuzdan artık mezun olduysanız yasal olarak kalmak ve çalışmak için OPT denilen iş izin belgesine başvuru yapmanız gerekmektedir. OPT’ye başvurmak anlatılanlara göre hayli uzun bir süreç. Sayısal bölümlere ve Ana bilim dallarına ait programlardan mezun olduysanız OPT hakkınız 3 yıl olarak veriliyor fakat sözel bölümlerden mezun olduysanız OPT hakkı size 1 yıl olarak veriliyor. Uluslararası Göçmenlik Ofisi sizin OPT denilen iş izin belgenizi onaylar ise siz, size verilen o süre içinde iş arayabilir ya da yasal olarak full time çalışabilirsiniz. Fakat aradığınız ya da bulduğunuz iş tamamen okuduğunuz bölümlerle ilgili olmak zorundadır. Öğretmenlik okudum ama belediyede katip olayım, restaurantta çalışayım derseniz direkt olarak red yiyebilirsiniz, buna dikkat edin.

ABD’de yasal olarak çalışmanın bir diğer yollarından biri H1B tipi vizenizin olmasıyla mümkündür. Bu vize türü ile ABD’de size verilen süre içinde hatta o süreyi uzatarak yasal olarak full time çalışabilirsiniz. Bu vize türüne sahip olmak için OPT süreniz önem taşımaktadır. OPT süreniz dolduysa veya hala OPT sürecinizin içindeyseniz ve çalıştığınız bir iş yeri varsa, bu iş yeri sizin adınıza bir çekilişe katılabiliyor. Eğer iş yerinizle birlikte çekilişi kazandıysanız H1B çalışma vizesine sahip olmuş oluyorsunuz. Çekiliş size çıkmazsa vizeniz onaylanmıyor. Bu yönüyle garip bir uygulama diyebiliriz.

Buraya kadar hep ABD içi olan durumları konuştuk, peki ya Türkiye’den ABD’ye sadece çalışmak için gelmeyi planlıyorsanız ne yapmalısınız ? Öncelikle INDEED, LINKEDIN gibi uygulamalardan ya da büyük şirketlerin web sitelerinden pozisyon açıklarını takip edebilirsiniz. Amerika’da LINKEDIN ve INDEED iş bulmak için çok yaygın kullanılan uygulamalar. Buralardan çalışmayı düşündüğünüz alanları takip edebilirsiniz. Diğer bir konu çok iyi dil biliyor olmanız.. Şimdi ABD’de çalışmayı planlıyorsunuz fakat burada eğitim aldığınızı kanıtlayan bir diplomanız yok. O halde en azından çok iyi bir dil belgesine sahip olmalısınız. Kurumlar sizinle iletişime geçtiğinde mülakatlarda onlarla iletişim kurabileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Bunun yanında kariyer geçmişiniz de çok önemli… İş hayatınızdaki tutarlılıklar, giriş çıkış tarihleriniz, referans mektuplarınız gibi her şey işverenlerin sizi tanımasına fırsat sağlayan noktalar olacaktır. ABD’den bir işveren sizi kendi ülkenizden buraya getirmek için bir çok ödenek sağlamak zorunda oluyor. Amerika’da bile farklı eyaletlerden işe alım yaptıklarında firmalar işe aldıkları kişilere bonus ödemeler yapıyorlar. Örneğin siz NewYork’tan kalkıp California eyaletine sırf iş için taşınacaksanız firmalar size bonus ödeme yapmak zorunda kalıyorlar. Bu sayede taşınma, yerleşme ve eyalet kuralları için yapmanız gereken işleri yapmış oluyorsunuz. Bu işlemler yurtdışından gelenler için firmalara daha pahalıya patlıyor. Bu yüzden ABD sınırları dışından başvuru yapacaksanız ve sizi almalarını istiyorsanız sizi daha çok öne çıkaran niteliklere sahip olmanızı isteyeceklerdir. Bu anlamda açık pozisyonlardaki aranan özelliklere sahip olmanız, diliniz, kariyer hayatınız, eğitim hayatınız hayli önemli. Eğer bulduğunuz kurum size sponsor olup işlemlerinizi halletmezse, işe alımı gerçekleştirmezse H1B vizesini kişisel olarak alamazsınız. ABD’de çalışma vizesini almak tamamen sponsorunuz olmasına bağlıdır.

Evet, sanırım bu konuyla ilgili verebileceğim bilgiler bu kadar. Bu konu ya da başka konuyla ilgili aklınıza takılan sorular olursa sormaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.. Herkese bol şanslar !

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s