ÖSYM PUANINIZLA ALMANYA’DAKİ ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU YAPMAK

Amerika’ya taşındığımdan beri gençlere her zaman yurt dışı ile ve özellikle Amerika ile bilgiler vermeye başlamıştım. Bir değişiklik yapıp biraz da diğer ülkelerle ilgili konuşalım istedim. Bugün ki konumuz Türk gençleri aldıkları ÖSYM puanları ile Almanya’ya gidebilirler mi ?

Soruyu direkt cevaplayıp yazıma geçeceğim : EVET GİDEBİLİRSİNİZ.

Lise son sınıf öğrencisisiniz ve Almanya’da okumayı planlıyorsanız Türkiye’den almış olduğunuz puanla başvuru yapabilirsiniz. Bunun için tabi ki şartlar var : İlk şart, Türkiye’de üniversiteye geçiş sınavlarına girip 4 yıllık bir üniversiteye giriş hakkı elde etmiş olmanız gerekiyor. Yani ÖSYM puanınız, Türkiye’deki 4 yıllık okullar için yeterli olmalı. Açık öğretim okullarına gitmeyi planlıyorsanız ve açık öğretim okuyorsanız veya 2 yıllık okullar için puanınız yeterliyse baştan eleniyorsunuz. 4 yıllık kazandığınız üniversitenin devlet ya da özel üniversite olması bu konuda önemli değil. Her iki üniversite de kabul ediliyor. İster Türkiye’de kazandığınız 4 yıllık üniversiteye kayıt yaptırmadan Alman okullarına başvurabilir, isterseniz de Türkiye’de eğitim görürken yatay geçiş ile Alman okullarına geçiş yapabilirsiniz. Bu konuda tercih size kalmış.

Peki Almanya açısından şartlar nasıl biraz da bunu konuşalım :

Almanya kendi üniversitelerine geçiş yapmak isteyen öğrencilerden Almanca Dil Belgelerini sunmalarını istiyor. Almanya’daki okullara başlayabilmeniz için Almanca dil sertifikalarınızı almış olmanız ve bunu başvuracağınız okullara sunmanız gerekiyor. Bunun için en geçerli yöntemlerden biri TestDAF ve DSH2 sınav sonuçlarınız. Almanya’da her okulun ve bölümün TestDAF yeterliliği değişken olacaktır. Gitmek istediğiniz okul ve bölümü seçtikten sonra gerekli yeterlilik bilgilerini web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

GELELİM TestDAF SINAVI NEDİR ?

TestDAF sınavı 4 dil becerisi olan, okuma, yazma, konuşma ve dinleme üzerinden ayrı ayrı yapılan bir sınavdır. Her biri 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki bir çok üniversite için 5 üzerinden 3 puan almanız yeterli olacaktır fakat daha prestijli okullara gitmryi düşünüyorsanız 5 üzerinden 4 almanız önerilir. Bu puanlarınız burs bulmanıza da katkı sağlayacaktır. TestDaf sertifikanız sürekli geçerli olacaktır ve bir süresi yoktur. Almanya’nın her yerine bu sertifika ile başvurabilirsiniz.

DSH2 SINAVI NEDİR ?

DSH2 sınavı ise TestDAF sınavına göre çok daha zor olan bir sınav sistemi. Bu sınava sadece iki kez girme hakkınız oluyor. Almancanız çok çok iyiyse tabi ki buna da girebilirsiniz fakat orta düzeyim diyorsanız TestDAF daha çok işinize yarar.

Eğer Almancanız yoksa, yine de Almanya’daki okullara gitmeyi planlıyorsanız bir Alman Üniversitesi’nden şartlı kabul alabilir, Almanya’da 1 yıl dil kursu gördükten sonra gereken dil belgelerinizi alıp Alman Üniversitelerine geçiş de yapabilirsiniz. Böyle de bir imkan sunuluyor.

NE ZAMAN BAŞVURMALISINIZ ?

Almanya’daki üniversitelere yıl boyunca başvuru mektuplarınızı yollayabilirsiniz. İstediğiniz okullarla iletişime geçtikten sonra en doğru akademik takvimi onlar size vereceklerdir. Önce Almanca Hazırlık eğitimi alıp sonradan lisansa başlamayı da düşünüyorsanız bunların sanırım belli tarihleri oluyor. En doğru bilgiler okulların sitelerindedir. Almanya’da Türkiye’den aldığınız ÖSYM sınav sonuç belgeniz 2 yıl geçerlidir. Yani Almanya’daki okullar için 2 yıl boyunca belgenizi kullanabilirsiniz. Okullara başvuru yaparken sizden ;

Almancaya çevrilmiş noter onaylı lise diplomanız,

Almancaya çevrilmiş noter onaylı lise not dökümünüz,

Almancaya çevrilmiş noter onaylı ÖSYM yerleştirme belgeniz istenir.

Bunun dışında güzel bir haber de Alman Üniversitelerinden aldığınız eğitimin Türkiye’de YÖK denkliği de olmasıdır. Bence Almanca çalışmamanız için bir nedeniniz kalmamış görünüyor. 🙂 Avrupa’nın en iyi ülkelerinden biri olan Almanya’dan belki bana teşekkür mektubu da yazarsınız belli mi olur ? 🙂

Yazımı okumaya vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim…

SEVGİLER…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s