TÜRKİYE’DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTE GEÇİŞİ SAĞLAYAN APPLYBAU UYGULAMASINI BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Herkese yeniden merhabalar, bugün başlıkta gördüğünüz gibi bloğumda bahsedeceğim konu Türkiye’de ilk defa sınavsız geçiş sağlayan bir üniversite sistemi ile alakalı. Bu uygulamayı bir takipçim olan SERHAT KASMAN arkadaşımız araştırırken bulmuş. Kendisine buradan, bu fikir için teşekkür ederim. Araştırmanın önemini bir kere daha hatırlatan ve sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmemi sağlayan siz gençlerden çok umutluyum.

Daha önce ki yazılarımı okuyan sizler belki bilirsiniz ki Amerika’da üniversite kabullerinde öğrenciler yeteneklerine göre ayrılıyor ve isteyen meslek okullarına, isteyenler üniversitelere belli kabul koşullarını sağladığında girmeye hak kazanıyorlar diye bahsetmiştim. Türkiye’de ise bu durum Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı merkezi sınav sistemi ile belirleniyor. Türkiye’de ilk defa 2013 senesinde APPLYBAU uygulaması yürürlüğe girmiş. Bu sistem Türkiye’nin ilk, merkezi sınav sisteminden bağımsız uygulaması.

Bahçeşehir okullarının ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin başlatmış olduğu bu uygulama ile öğrencilerin müfredat bazlı başarılarını ölçen sınav sistemi yerine öğrencilerin kişisel becerilerini, ilgi alanlarını, ve yeteneklerini ölçüp bu doğrultuda bir üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren Bahçeşehir Üniversitesi, “Admission / Başvuru – Kabul” modelinin uygulanmasını sağlamış.

Üniversite adayları, merkezi sınav sistemi ile bir üniversiteye yerleştirilmeden önce ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken kendilerinden, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri, proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir. Öğrenci başvuruda bulunurken hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğini de belirtir. Değerlendirme sonucunda öğrencinin akademik başarısından bağımsız olarak hangi alanda ve bölümde eğitim alması gerektiği kendisine “kabul belgesi” ile bildirilir. Bu işlem sırasında komisyon öğrencilere mülakat yapma hakkına da sahiptir. Böylece öğrenciler farklılıkları ve kişisel özelliklerine göre eğitim alma şansı yakalamış olurlar. Bu uygulamadaki amaç öğrencinin gerçekten okul dışında da kendisini tanıyıp tanımamasına bakmaktır. Okuldan aynı zamanda burs hakkı da elde edebiliyorsunuz, bunu da eklemiş olayım.

Bazen biliyoruz ki okullar bize her şeyi vermez. Bazı fırsatları, fikirleri, düşünme sistemini her insan kendi yaratır. Kendi yarattığımız bu düzen içinde okuduğumuz yerler, yaşadığımız çevre bize yeterli gelmeyebilir. Bana sorarsanız her çocuk kendi yeteneğine göre değerlendirilmelidir. Bu fikirle hareket edersek pırlanta gibi gençlerimiz asla yıpranmadan, sevdiği yolda yürüyerek kendilerini bulacaklar, kendilerine ve ülkelerine de olumlu katkılarda bulunacaktır eminim.

ŞİMDİ GELELİM UYGULAMANIN İŞLEYİŞİNE :

Bahçeşehir, bu şekil yetenekli öğrencilerin kendi alanlarına göre eğitilmesi modelini oluşturduğu için lisedeyken Bahçeşehir Üniversitesi’ne sınava girmeden önce bir başvuru mektubu yolluyorsunuz. Başvuru mektubunuzda kendinizden, yaptığınız işlerden, yapacağınız projelerden uzun uzun bahsetmeniz gerekiyor. Bir projeniz yoksa hayallerinizi, fikirlerinizi, kendiniz için hayata geçirmek istediğiniz her şeyi de anlatabilirsiniz. Aslında bu uygulama tamamen Amerikan eğitim sisteminde yer edinmiş bir uygulama. Bu yüzden de düşünmeye gerek yok ki dünyanın en iyi okulları, şirketleri, girişimcileri hep Amerika’da…

Bu yazımı okuyan gençler, yapacak başka işleriniz olmasına rağmen vaktinizi ayırıp burada kendinize katkı sağladığınızı düşünmeniz beni mutlu ediyor. Bir hayaliniz varsa bunu asla bırakmayın, bir şeyi yapmak için yeterli sebebiniz varsa onu hayata geçirmek için de nedenleriniz vardır. Hayalleriniz gözünüzü korkutuyor veya imkansız geliyor olabilir. Hayalleriniz sizi korkutmuyorsa yeteri kadar büyük değildir ve gerçekleştirdiğinizde sizi o kadar da mutlu etmeyecektir. Beyninizi büyük düşünmeye ikna etmeye başladığınız an hiçbir şey imkansız değil. Bunu daha 2 gün önce Amerika’da Temple Üniversitesi’nden tam burslu kabul alan Burdurlu bir kız söylüyor. İmkansızlıklar sadece zaman alır, siz onu askıya almadığınız sürece…

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aşağıya bu konuyla ilgili daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz linkleri bırakacağım. İlginiz olursa okulla iletişime geçebilirsiniz.

SERHAT KASMAN arkadaşımıza da tekrar bu fikri için ve zamanını ayırıp benimle paylaştığı için teşekkür ederim. Sizlerin de araştırmamı istediğiniz konular olursa benimle iletişime geçmekten hiç çekinmeyin. İyi çalışmalar dilerim.

SEVGİLER…

LİNKLER :

https://applybau.com/applybau-nedir

https://applybau.com/nasil-basvuru-yaparim

https://applybau.com/burs-mulakat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s