PASKALYA (EASTER) BAYRAMI :

Easter olarak geçen Paskalya Bayramı, Hristiyanların dini inançlarına göre Hz. İsa’nın öldükten sonra dirildiği gündür. Her sene 22 Mart ile 25 Nisan arasındaki günlerde, ayın dolunay devresinden sonraki ilk pazar günü kutlanıyor.

Yeniden canlanma, hayat bulma anlamında olan bir bayram içeriği. Her ne kadar Hristyanlara özgü gibi olsa da dindar olmayan kesim dahi bunu kutluyor. Hristyanların ayırıcı yanı onların kilisede kutluyor oluşu.

Bu da bizim bayramlarımız gibi geçtiği için tabi ki evlerde bir bayram telaşı oluyor. Paskalya çöreği yapılıyor. Evler, bu bayrama özgü süslerle dekore ediliyor. Koli koli yumurtalar alınıyor ve yumurtalar haşlanıyor ve sonra da boyanıyor. Beni instagramdan takip edenler varsa ben boyadığım yumurtalara hayat mottomu yazmıştım. ”GENCİZ, GÜZELİZ, ÇITIRIZ, HALLEDİLİR ” Bu mottoyu da buraya bırakayım da belki hatırlamak isteyenler olur. 🙂 Boyandıktan sonra kurumaya bırakılan yumurtalar o hafta boyunca kahvaltıda, akşam yemeklerinde yeniliyor. Yumurta haşlamasıyla yapılan bir sürü tarif de öğrendim valla 🙂

Bayramın en eğlenceli yeri çocuklar için hazırlanmış düzenekler. Aileler, çocuklarına veya torunlarına küçük hediyeler alıyor ve yumurta şeklindeki kaplara hediyeleri koyup bahçelerine saklıyorlar. Çocuklar sabah uyanınca o yumurtaları bulmaya çalışıyor. Hediye kutularının içinde şekerler, paralar, oyuncaklar, çikolatalar gibi şeyler oluyor. Çocuklar da ellerinde sepetler o yumurtaları aramaya koyuluyorlar. Bence en eğlenceli kısmı bu olmalı.

Bunların dışında koca masalar hazırlanıyor ve herkes akşam yemeği için toplanıp bayramı kutlamış oluyor. Herkes birbirini ziyaret ediyor, hediyeleşiyor.

Bana sorarsanız Amerika’da yaşamanın en güzel yanı, Amerikalı bir aile ile yaşamak. Çünkü bir çok kültürlerini yakından yaşama fırsatı yakaladım ve bunun için çok mutluyum.

Bayram kadar güzel günler geçirelim, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s