YEŞİLLER İÇİNDE ST. PATRİCK’S DAY

Herkese merhabalar, bu haftaki yazımda biraz genel kültür dersi. Avrupa veya Amerika’da bulunmuşsanız muhakkak ST. Patrick’s Day günü kutlamalarına denk gelmişsinizdir. Denk gelmediyseniz de buraya yazımı okumaya gelmişsinizdir. Bu beni daha mutlu eder a dostlar. Neyse konuyu uzatmadan geçelim bu günün neden yeşiller içinde olduğuna ve Patrick Day tanımının ne olduğuna…

Patrick’s Day aslında İrlanda halkının bir bayramı. Kökeni İrlanda’dan çıkıyor ve aslında bir Hristyan Bayramı. Fakat bildiğiniz gibi İrlandalılar her yerde yaşıyor ve Hristyanlık tüm Batı ülkelerinde oldukça da yaygın. Aslına bakarsanız ST. Patrick’s Day İrlanda halkına Hristyanlığı yayan Aziz Patrick’in adını taşıyor. Aziz Patrick, dördüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu yönetimindeki Britanya’da doğmuş ve 16 yaşında kaçırılarak İrlanda’da köleliğe mahkum edilmiş. Daha sonra kölelikten kaçarak kurtulmayı başarmış ve İrlanda halkına Hristyanlığı yaymaya başlamış. 17 Mart 461 yılında Aziz Patrick’in ölmesi üzerine İrlanda halkı bugünü onun ruhuna hediye etmiş ve kutlamaya, onu anmaya başlamışlar.

İrlanda’da uzun yıllar dini bir bayram olarak kutlanan bu bayram Abd’de yaşayan İrlandalılar’ın bu günü daha çok eğlence amaçlı kutlamasıyla birlikte dini bayram olmaktan çıkıp bir kültür eğlence gününe dönüşmüş. Dini tarafıyla kutlayanlar tabi ki hala varlar. Ama ABD’liler bunu bir kültürel eğlence günü olarak kutluyor.

Bu bayramın kutlandığı günlerde ilginizi çekecek ilk şey her şeyin yeşil olması ve üç yapraklı yoncanın sürekli karşınıza çıkması olacaktır.

Üç yapraklı yonca şimdiki zamanlarda İrlanda’nın ulusal bir simgesi haline gelmiş.  Bugün birçok İrlanda markasının logosunda bile yoncalar olmasının, İrlanda’nın her köşesinde yoncalara rastlamamızın nedeni de bu. Aslında dini kaynaklarda ve tarih kitaplarında Aziz Patrick daima mavi renk ile özdeşleştirilmiş. İrlanda milliyetçiliğinin bir sembolü olan yeşil renk ve yeşil giymek, İrlanda tarihinde Britanya’ya karşı bir isyan ve başkaldırı göstergesiymiş. Düşünün, bazı İrlanda marşlarında bile zafere ulaşmak için yeşil giymek gerektiği söyleniyor. Tüm bunlar St. Patrick’s Day için bir sembole dönüşen yoncalarla birleşince, bayram ve İrlanda dendiğinde akla yeşil renk gelmeye başlamış. Bugün St. Patrick’s Day’de yeşil rengin nasıl çılgınca kullanıldığını tahmin bile edemezsiniz.

St. Patrick’s Day Gelenekleri

ST. Patrick’s Day olunca herkes yemyeşil şeyler giyiyor. yiyiyor ve içiyor.  Geleneksel olarak bir geçit törenindeyseniz, üzerinizde yeşil herhangi bir kıyafet bulunmazsa çimdiklenmeniz gerekiyormuş. Kulağa garip geliyor ama gelenek işte…

İrlanda genelde biralarıyla anılan ülkelerden biri. Eğer bu günde barlara giderseniz -tabi bu virüsten dolayı mümkün değil gibi- neyse giderseniz Patrick’s Day zamanı yeşil biralar masanıza geliyor.

Bir diğer gelenek Kuzeydoğu ABD’de bezelye ekmeye başlamak. Bu da bir St. Patrick’s Day geleneği. Bunun nedeni, bezelyenin mevsime en uygun, ekimi en kolay yeşil renkli sebze olmasından kaynaklanıyormuş.  ABD’deki en kalabalık İrlanda kökenli nüfusa sahip şehir olan Boston’da her yıl St. Patrick’s Day çılgınca kutlanıyor. Şehre her yıl 17 Mart’ta 600 bini aşkın turist sırf bu sebeple geliyormuşi İrlanda yemekleri ve kültürünün her yanı sardığı bir geçit töreni düzenleniyor. Scranton, NewYork ve New Orleans’te de kalabalık ve turistik ilgi odağı olan geçit törenleri bulabiliyormuşsunuz. Virüs olmasa bir gezerdik cidden. Dini şekilde kutlayanlar ise kilise ve katedrallerde geçitler düzenleyip, ayinler yapıyor.

Asıl günü 17 Mart olan bir kaç gün önceden eğlenmeye başlayan Amerikalılarla çılgın günleri geçirmek güzel. 17 Martta yeşillere boyanmayı ve kadehinizi kaldırmayı unutmayın. Yüce İsa adına dostlar, hoşçakalın…

UZAKLARDAN BİRİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s