AIESEC PROGRAMI

AIESEC programı, 2. dünya savaşından sonra dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Avrupa Birliği ülkelerince kurulan, gençlerin katılabileceği uluslararası bir platformdur. AIESEC Türkiye’de Türkiye iktisadi ve ticari ilimler talebeleri staj komitesi derneği ile bilinmektedir. Bu program ile insanlar 3 şekilde yurt dışına çıkabiliyor. Bunlar :

Global Volunteer : Projeyi tatile gitmek amacıyla bu programı kullanan katılımcılardan oluşan içeriğinde gönüllük barındıran bir programdır.

Global Entrepreneur : Yurtdışındaki start-up firmalarında staj yapmanızı sağlayan ve çok fazla tercih edilmeyen program. Bu program ile Avrupa’ya gitmek çok zordur. Çoğu şirket çalışma izni talep etmektedir. Eğer 3. dünya ülkelerini tercih ederseniz (Kolombiya, Mısır vs) kabul alma ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Global Talent : Üniversiteden yeni mezun olmuş üniversite öğrencilerinin global şirketlerde küçük çaplı işlerde çalıştırmayı planlayan programdır.

NASIL KATILIM SAĞLANIR ve SÜREÇ NASILDIR ?

Katılmak için öncelikle aiesec.org.tr adresine gidip profil oluşturmanız gerekiyor. Devamında sitenin size sunduğu projelerden ve programlardan birini seçtikten sonra başvurunuz tamamlanmış oluyor. Bu programa her Bundan sonraki süreçte proje gönüllülerinden biri profilinizi yeterli bulursa sizinle SKYPE üzerinden iletişime geçip size bir mülakat yapacaktır. Buradaki mülakatta bilgi birikiminizden daha çok sizin İngilizce seviyenizle ilgileneceklerdir. İngilizce seviyeniz tam anlamıyla orta seviye ise kabul almanız kolaydır. Tam anlamıyla diyorum çünkü idare ederim nasıl olsa oraya gidince diye düşündüğünüz bir İngilizceniz var ise kabul almanız zor olacaktır.

Gideceğiniz ülke vize gerektiren bir ülke ise AIESEC kurumu burada devreye girip sizin vize evraklarınızı hazırlayacaktır. Tabi bu arada başvuru ücretini de yatırmanız istenecektir. Sanırım 1000 lira civarı bir ücret.

Vize süreciniz de tamamlandıktan sonra gideceğiniz ülkeye doğru yola çıkıyorsunuz. Kalacak yeri AIESEC kurumları ayarlıyormuş fakat beklentileri bu konuda yüksek tutmamak gerekiyormuş. İnternette okuduğum yorumlara bakılırsa genelde aile yanı ya da yurt gibi seçeneklerde gerçekten yerleştirmede sıkıntı yaşanıyormuş. Birkaç okuduğum yoruma bakılırsa şirketin ayarladığı yerlerde kalanlar genelde baya şikayetçi olmuşlar. 3. dünya ülkelerinin durumları daha da kötüdür diye tahmin ediyorum. O yüzden kalacak yer konusunda çok beklentiye girmeden hatta bazı şeyler konusunda hazırlıklı gitmenizi öneririm. Belki de şirketler size gereken desteği sağlayacaktır, konuşmanızda fayda var.

Projeler konusuna gelirsek genelde çok da profesyonel şeyler olduğu söylenemez. Zaten program başında başvuracağınız projelerde göreceksiniz. Bunun dışında programa 3-4 kez gidenler olmuş. Yani demem o ki değişik ülkelere bu programla bir kaç defa gidebilirsiniz.

Bu program bitince AIESEC sertifikası ediniyorsunuz. Bunun dışında İngilizcenizi geliştirme fırsatı buluyorsunuz. Klasik bir cümle ama değişik insanlarla ve kültürlerle yeniden tanışma ve kültürünüzü paylaşma fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Bu insana sosyal beceri kazandırmada ve dünya vatandaşı gibi hissetmede çok yardımcı oluyor. Bence klasik ama en yararlı kazanım bu olabilir.

Daha detaylı bilgileri size en yakın AIESEC şubelerinden ya da sitelerinden alabilirsiniz.

Şimdilik bu yazımda vereceğim bilgiler bu kadar arkadaşlar. Detaylı araştırmayı yine kendiniz en iyi şekilde yapabilirsiniz. Bugün yazımı burada bitiriyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s