MUNDUS PROJESİ

Herkese merhabalar, yurt dışı programları serisine kaldığım yerden devam ediyorum. Bu gün yine yurt dışına çıkmayı düşünen alternatif arayan öğrenciler için bir program araştırdım. Mundus, olarak geçen bu program Erasmus programının bir faklı çeşidi fakat aynı bazda bir program değil.

Bu program, ERASMUS MUNDUS ORTAK YÜKSEK LİSANS DERECESİ (EMJMD) olarak geçen uluslararası yüksek öğretim kurumları tarafından sunulan bir çalışma programıdır. Yüksek lisans ya da yüksek lisans denkliği olan okullarda okuyorsanız bu program başvurabileceğiniz bir program. Mundus’un Erasmus programından farkı ve bence en güzel yanı, Mundus tüm eğitim süreci boyunca iki ya da üç üniversitede eğitim alma ve eğitim sürecinin sonunda da iki ya da üç diplomaya sahip olma fırsatı sunar. Bu sürecin tamamını öğrenci yurtdışında geçirir ve eğitim süresi boyunca burs alır. Burslar, eğitim süresi, kabul aldığınız okul, bölüm ve uyruğunuza göre değişkenlik gösterir. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler daha fazla burs alır. Buradaki amaç Avrupa Birliği dışındaki başarılı öğrencileri yurt dışına çekmektir. Tabi ki bursu alabilmek için alanınızda oldukça başarılı olmanız gerekiyor. Bu bursu almak için önce yetkili konsorsiyum tarafından eğitime kabul edilmelisiniz ardından size sunulan burslardan birini seçmelisiniz. Daha önce bu program burslarından herhangi birinden yararlandıysanız tekrar yararlanamazsınız. Burs, okul ücretleri, kütüphane ve kitap masrafları, sağlık sigortası gibi katılım giderlerini kapsar ve eğitim programının tüm süresi boyunca aylık bir geçim ödeneği içerir.  EMJMD, size 60, 90 veya 120 kredilik bir çalışma programı sunar bu da minimum 12 aydan maksimum 24 aya kadar sürdüğü anlamına gelir. Dünya çapında yüksek lisans seviyesindeki tüm öğrenciler dönemleri devam ederken başvurabilirler. Öğrenciler çevrimiçi EMJMD Kataloğuna başvurmalı ve kurslar ve başvuru prosedürleri hakkında daha fazla bilgi için Master Kursu sunan konsorsiyumla iletişime geçmelidir.

Başvuru ve program detaylarının tümünü bulabileceğiniz yetkili sayfanın linkini buraya bırakıyorum :

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities/how-to-apply_en

Bu linke girerek tüm detaylara bakabilirsiniz.

Sanırım bu linki de bıraktıktan sonra size bununla ilgili verebileceğim başka bir bilgi kalmıyor. Umarım size faydalı olan bir yazı olmuştur. Detaylı araştırma yaparak daha çok bilgi edinebileceğinize eminim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s