FREE MOVER PROGRAMI

Yurt dışına çıkmak isteyen insanlar için yine güzel bir program uygulamasından bahsedeceğim sizlere. Şimdiye kadar yayınladığım yazılarımda yurt dışı programları büyük ilgi gördü. Bunun için herkese teşekkür ederim. Bu kısa girişten sonra sizi de daha fazla bekletmemek için yazıma geçeceğim.

FREE MOVER NEDİR ?

Free Mover programı aslında Erasmus programına benzeyen bir program. Yurt dışında Erasmus deneyimi yaşamak istiyorsanız ama bunun için not ortalamanız yeterli değilse benzer bir program olan Free Mover programı ile hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Free Mover programı ile yurt dışındaki üniversitelerde, Türkiye’de okuduğunuz bölüm ile ilgili bölüm olmak şartıyla eğitim alabilirsiniz. Üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora bölümlerinde bulunan tüm öğrenciler bu programdan yararlanabilir.

Öncelikle yapmanız gereken bağlı olduğunuz üniversitenin uluslararası öğrenci departmanıyla iletişime geçip okulunuzda böyle bir program olup olmadığını sormak. Genelde Erasmus programı olan okullarda Free Mover programını da bulmanız mümkün. Bu program söylediğim gibi not ortalaması Erasmus için yeterli olmayan ama yine de yurt dışına çıkmayı planlayan herkes içindir. Gereken belgeler, koşullar, üniversite anlaşmaları gibi her şeyi okulunuza sorup öğrenmelisiniz. Çünkü bilebileceğiniz gibi her üniversitenin başka üniversitelerle olan anlaşmaları farklı, sözleşmeleri farklı ve bütçesi farklı. Bu yüzden en doğru bilgiyi uluslararası öğrenci departmanından alabilirsiniz.

Hatırlatmanızda fayda var ; Bu programa not ortalama başarınız düşükken başvuru yapabildiğiniz için seyahat, konaklama ve vize masrafı gibi tüm harcamalarınızdan kendiniz sorumlu olacaksınız. Fon sağlayan okullar var mı hiç bilmiyorum. Ama yine de alternatif bilgi olarak buraya bırakıyorum.

Umarım yurt dışına çıkabilme hayalinde olan öğrencilerin yararlanabileceği bir yazı olmuştur. Bulduğum başka programları muhakkak buraya ekliyor olacağım. Yazımda geçen Erasmus programı hakkında en detaylı bilgiyi IG adresim ”uzaklardanbirifatos” IG tv kısmında bulabilirsiniz. Erkek arkadaşımla orada sizi bilgilendirmek için gerçekleştirdiğimiz bir bilgilendirme yayını yapmıştık. Hala duruyor. Erasmus hakkında merak edilen tüm soruları cevaplamıştık. İlgilenenler varsa oradan inceleyebilir. Bunlar haricinde ekstra sorunuz, öneriniz olursa asla bana yazmaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s