AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

EUROPEAN SOLIDARITY CORPS olarak geçen AVRUPA GÖNÜLLÜLÜK HİZMETİ nedir ?

Bu program, Ulusal Ajans’ın sunduğu 17-31 yaş arası bireylerin mezuniyet veya dil yeterliliğine bakılmaksızın 1 yıl boyunca Avrupa’da diledikleri ülkede kalmalarını sağlayan bir programdır. Bu 2-12 ay boyunca hem dilinizi geliştirebilirsiniz hem de gönüllü işlerde çalışarak geçim masraflarınızı aza indirebilirsiniz. Hem de bilmediğiniz ülkelerde, bilmediğiniz insanlarla çalışarak özgüven kazanabilir aynı zamanda vizyon da edinebilirsiniz. Bu süre sizin için uzun bir süre ise 30-45 günlük programlar da bulabilirsiniz. Tüm bunların masraflarını ise Ulusal ajans üstleniyor. Gönüllü olduğunuz için Ulusal Ajans yeme, içme, kalma, uçak bileti, vize masraflarınızı üstleniyor. Hatta aylık belli bir miktar da cep harçlığı veriyor. Program katılım şartı ise 17-31 yaş arasında olmak. Hepsi bu kadar. Dil becerisi, okul mezuniyeti gibi şartlar aranmıyor. Tabi diliniz varsa sizin için avantaj sağlayacaktır. Ayrıca engelli bir bireyseniz de kesinlikle üzülmeyin. Bu programa katılım şansınız hala var. Kendiniz gidemeyecek durumdaysanız bile kesinlikle refakatçınız da sizinle gelebilir ve onun da masrafları Ulusal Ajans tarafından karşılanır.

NASIL BAŞVURU YAPILIR ?

Başvurular yalnızca akredite kuruluşlar aracılığıyla yapılacağı için sizi gönderecek bir kuruluş bulmanız gerekiyor. Bu kuruluşları bulmak için linke girebilirsiniz :

https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en

Linkteki Organisation Country seçeneğini Turkey olarak işaretlemelisiniz. Organisation city seçeneğinde de bulunduğunuz ili işaretliyorsunuz. Menüye girerek ACCREDITATION TYPE bölümünden SENDING ORGANISATION butonuna basıyorsunuz ve karşınıza çıkan kuruluşlarla iletişime geçiyorsunuz. Bu kuruluşlardan biri ile anlaşmanız halinde kalacak yer de bulmanız gerekiyor. Onun içinde link bırakacağım :

http://europa.eu/youth/evs_database Bu linkte de ev sahibi ailelerin, kişilerin listesi bulunuyor. Buradan da onlarla iletişime geçip kendinizi izah ediyorsunuz ve anlaşmanız dahilinde size kalacak imkan tanınmış oluyor.

GELELİM SÜRECE :

Öncelikle sizi gönderecek kuruluşu bulduktan sonra gönüllü çalışacağınız ülkede ki yere bir motivasyon mektubu yazmanız ve CV göndermeniz gerekmektedir. Kısa ve net ifadelerin yer aldığı, kendinizden, projelerinizden, amaçlarınızdan bahsettiğiniz bir mektup olmalı bu. Gönüllük denilince aklınıza neler geliyor, daha önce gönüllü oldunuz mu vb. her şey artı kazandırır. Bu mektup genelde sizin kabul edilip edilmeyeceğinizi belirler. Mektuptan olumlu yanıt aldıktan sonra artık AGH programı için hazırsınız demektir.

Tarih konusuna değinecek olursak, Türkiye için gönüllü olarak her zaman bu programa başvuru yapabilirsiniz ancak Avrupa Gönüllü Hizmeti konusunda yardım sağlayan kuruluşlar yıl içinde 3 defa başvuru tarihi açıyorlar. 2 Şubat, 26 Nisan, 4 Ekim tarihleri genelde Avrupa’ya gitmek isteyen adaylar için oluşturulmuş bir takvim.

Gidebileceğiniz ülkeler konusunda ise Avrupa kıtasında yer alan tüm ülkelere gidebilirsiniz. Hatta bu ülkeler arasında Türkiye’de var. Avrupa’dan Türkiye’ye gönüllü olarak gelen gençler de bulunuyor. Tek istisna artık İngiltere için bu durum hayli zorlaşmış durumda. Onların daha farklı prosedürleri olduğundan İngiltere’den kabul almak hayli zor…

ÜCRET NEDİR ?

Bu program tamamen ücretsiz bir programdır. Başvuru ücreti ödemenize gerek yoktur. Başvuran gönüllülerin yol, konaklama, yeme içme gibi yaşamsal ihtiyaçları kurumlar tarafından ödenir. Hatta gitmeden sizin adınıza sağlık sigortası da yaptırılır böylelikle gittiğiniz ülkede güç durumda kalmamış da olursunuz.

Vize konusunda ise Ulusal Ajans vize görüşmesine giderken dosyanıza koymanız için size bir yazı, belge verecektir fakat yine de vize alma ya da almama durumu kesinlikle sadece sizi ilgilendiren bir konudur.

Bunun dışında bu program ile yılda yaklaşık 18 gün tatil hakkınız bulunur. Bu tatilde yapacağınız seyahat, gezi gibi masraflar kendinize aittir. Program dışında çalışmanız kesinlikle yasaktır. Bu durum programdan atılmanıza sebep olacaktır. Bu programla örgün eğitime başvurma, çalışırken eğitim alma gibi durumlar yoktur. Dilerseniz programınızı tamamladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Tabi ki ben bloğumda sadece sizi programlardan haberdar etmek için yazılar yayınlıyorum. Burada olmayan daha çok profesyonellerle görüşmeniz gereken konular olabilir. Bunun için öncelikle detaylı araştırmanızı tamamen kendiniz yapabilirsiniz. Daha çok bilgi bulacağınıza eminim. Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur. Ekstra görüş, öneri, eleştiri için email yazabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler…

UZAKLARDAN BİRİ…

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ” üzerine bir yorum

 1. merhaba, iki linkte
  aynı,
  http://europa.eu/youth/evs_database

  Bu linkte de ev sahibi ailelerin, kişilerin listesi bulunuyor. Buradan da onlarla iletişime geçip kendinizi izah ediyorsunuz ve anlaşmanız dahilinde size kalacak imkan tanınmış oluyor.

  ev bulmak için hangi link nereye tıklamamız gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s