”WWOOF” İLE DÜNYA ÜLKELERİNE GİDİŞ DOĞA ANAYA DÖNÜŞ

Amerika’da yaşadığım her deneyimi, sosyal medya aracılığı ile anlık olarak sizlere aktardığımı tüm değerli takipçilerim bilirler. Bugün de dünyayı seyahat etmek isteyen maceraperestler için Amerika’da ortaya çıkmış güzel bir program uygulamasından bahsedeceğim. Hadi başlayalım. Programımızın adı ”WWOOF”

NEDİR BU ”WWOOF” ?

Amerika Birleşik Devletleri’nde çok fazla teşvik edilen, insanları organik dünyayla buluşturmayı amaçlayan, ekolojik tarım uygulamaları konusunda bilinçli bir topluluk isteyen gönüllü bir platformdur. Organik ve sürdürülebilirlik hareketini ilerletmek amacıyla toplanan bir grup, daha sonra bunu tüm dünyaya yaymayı amaçlamış ve karşılığında bu platform oluşmuş. WWOOF bir kültür ve eğitim programıdır. Gönüllü olarak bu programa katılmayı planlayanlar, bir çiftlikte, bağ evinde, tarlada günün yarısını oradaki gönüllü ev sahipliği yapacak kişilerin yanında çalışarak geçirirler. Çalışmalarının karşılığında kalacak yer ve yemek için ekstra para ödememiş olurlar. Yani bu ihtiyaçlarınız karşılığında çalışmış oluyorsunuz. Bunun yanında organik tarım, hayvancılık, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm hakkında bir çok bilgi edinebilir, gittiğiniz ülkede seyahat edebilirsiniz. WWOOF sistemi size 1716 adet organik çiftlik ve bahçenin listesini sunuyor. Katılımcılar bunlar arasından istediğini seçebiliyorlar.

Bu program tecrübe aramaksızın, 18 yaşından büyük herkesi kabul eden bir programdır. Sistemde oluşturacağınız üyelik tam bir yıl geçerli oluyor. Organik tarımı desteklemek, sürdürülebilir yaşamı yaymak için bir teşvik aslında.  Karşınıza çıkabilecek işler genelde meyve ve sebze yetiştirme, hayvancılık, arıcılık, yenilenebilir enerji ve inşaat projeleri, yün, elyaf sanatları, şarap, reçel ve jöle gibi el emeği ürünler yapma ve çok daha fazlasını içeren çeşitli alanlarda fırsatlar sunar. Siz bunları öğrenirken aynı zamanda seyahat etme fırsatınız da olacaktır. Ev sahipleri ya da işverenler bu işler için en az bir gün en fazla da aylarca gönüllü katılımcılara ihtiyaç duyuyorlar.

Gelmeden önce vize ve uçak bileti gibi masraflar size ait oluyor. Bunu karşılayan işverenler de olabiliyor fakat siz yine de bütçenizi buna ayarlayın. Bunun yanı sıra gelmeden önce sağlık sigortanızı yaptırmanızı öneririm. Zaten sistemde üye olurken sizden sigorta isteyecektir. Kaza, yaralanma, hastalık ve diğer beklenmedik seyahat sorunları için sizden istenen bir sigorta poliçesi muhakkak olacaktır. Gidince günde 4 ila 6 saat arası bahçe işlerinde çalışmaya açık olun. İşverenlerinizle çalışma durumu, kalacak yer, yemek gibi ihtiyaçlarınızı konuşmak sizin sorumluluğunuz altındadır. Programa kayıt olurken tüm riskleri alabileceğinizden emin olmalısınız 🙂

Programa katılım ücreti tek başınıza iseniz yıllık 40 dolar, eğer bir partneriniz varsa ve iki kişi katılacaksanız yıllık 65 dolar.

Tüm detaylara wwoof.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim… Sevgiler Efendim 🙂

UZAKLARDAN BİRİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s