HELPX İLE DÜNYA TURU

Herkese yeniden merhabalar, yurtdışına çıkma hayali kuranlar ancak çok bütçesi olmayanlarla ilgili yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Bir önceki yazımda bahsettiğim WorkAway programı hayli kişinin ilgisini çekince, bu düşük bütçeli ama erişilebilirliği kolay olan programları buldukça bloğuma koymaya devam etme kararı aldım.

Biliyorum ki fırsat bulan her genç dünyanın değişik ülkelerine gidip oradaki kültürleri ve insanları tanımak isteyecektir. Bu yazımda bahsedeceğim program da size yurtdışına çıkma imkanı sunan çalışma ve gezmeye yönelik bir program. Hem çalışmayı hem gezmeyi seviyorsanız detaylar tam sizin için..

HelpExchange kısa adıyla HelpX İngiltere’den başlatılan bir gönüllülük platformu. Bunu başlatan Rob Prince adlı gezgin değişik ülkelere giderek oralarda hem seyahat etmiş hem de kalacak yer ve yemek karşılığı çalışarak insanlara yardım etmiş, kendi geçimini de sağlamış. Daha sonra bunun yaygınlaştırılması gerektiğini düşününce de ortaya böyle bir program çıkmış. Bu program 18-30 yaş arasındaki kişiler için geçerli bir program. 30 yaş üstündeyseniz başvursanız da geri dönüş alamayacaksınız.

Öncelikle bu programa kayıt olmak için işveren de olabilirsiniz, işçi de olabilirsiniz. Tabi gezme fikrini taşıyorsanız işçi olmalısınız ama insanlar size ulaşsın ve onlarla tanışayım diye düşünüyorsanız işveren de olabilirsiniz. Buna karar verdikten sonra helpx.net sitesinden kendinize bir profil oluşturuyorsunuz. Çalışmak istediğiniz alanı veya gitmek istediğiniz ülkeleri de belirleyebiliyorsunuz. Avrupa’da ve Amerika kıtasında oldukça yaygın bir platform.

Profil oluşturmak ücretsiz fakat detayları görmek için 30 dolar bir ücret yatırıp sitede 2 yıllık bir üyelik elde edebilirsiniz. Bu şekilde işverenlerin telefon, email, adres, konum gibi yerlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Ücreti ödeyip üyelik sağladığınızda artık profiliniz dünya genelindeki diğer insanlar tarafından görülebilir hale gelmiş oluyor. Bu sayede işverenler size mesaj ya da email yoluyla ulaşmaya başlayacaklardır.

İŞLER :

Çalışma hayatı demişken bu platformda tabi ki kurumsal işler beklemeyin. Gönüllü işverenlerin ve işçilerin oluşturduğu bir alan olduğundan genelde sezonluk, günlük, geçici işler için hazırlıklı olmalısınız. Çiftlik işleri, bakıcılık, evcil hayvan bakımı, tarla işleri, tadilat vb. işler için size ulaşacaklardır. Genelde sadece kalacak yer ve yemek karşılığı işler vaat etseler de bazı işverenler bunların yanında para da verebiliyor. Bunu işvereninizle konuşabilirsiniz.

Bunun yanında yurtdışında çalışacağınız için sigorta önemli bir nokta. Ya gitmeden önce bu durumu işveren ile konuşacaksınız ya da gitmeden önce, gideceğiniz ülkenin poliçesine göre sigorta yaptıracaksınız. Seçim size kalmış.

BAŞVURACAĞINIZ VİZE :

Gittiğiniz ülke her ne kadar gönüllülük esaslı olsa da çalışacağınız için bir çalışma vizesine ihtiyacınız olacak. Hem iş hem seyahat içeriğine sahip turist vizesine başvuracaksınız. Vizeyi aldıktan sonra hem çalışıp hem ücretsiz kalacak yer temin edebilirsiniz. Vizeyi almak için bazı şartlar vardır :

  • 18-30 yaş aralığında olmalısınız.
  • Bekar olmanız bir artı ama evliyseniz de çocuğunuzun olmaması bir tercih.
  • Konakladığınız yerdeki işinizden ayrılma ihtimaline karşılık banka hesabınızda para gösterebilmelisiniz.
  • Seyahatinizin veya çalışmanızın sonunda kendi ülkenize döneceğinize yönelik belge ve biletleri gösterebilmelisiniz.

Sanırım program ile söyleyeceklerim bu kadar. Üzerine ekleyebileceğim başka bir şey var mı bilmiyorum. Genel olarak her şeyden bahsettik sanırım. Kişisel araştırmalarınızı da yaptıktan sonra fikir sahibi olabilirsiniz. Umarım seyahat etmenize ve yeni kültürleri tanımanıza yardım sağlayacak bir yazı olmuştur. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

UZAKLARDAN BİRİ…

HELPX İLE DÜNYA TURU” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s