WORKAWAY PROGRAMI

Merhabalar, bu yazımda size kullanışlı bir program uygulamasından bahsedeceğim. Genç olup da yurtdışına çıkmayı istemeyen çok az insan vardır. Çünkü elimizdeki gençlik bize sadece bir kereliğine verilmiştir. Yeni maceralara atılmak, yeni kararlar almak ve uygulamak, konfor alanından çıkmak, hayatın akışında kaybolmak ve benzeri her şey gençken daha kolaydır. Tabi ki yaş denilen kavram sayıdan ibarettir ve herkes kendi zamanı içinde yaşar desek de bazen genç olarak bir şeylere başlamak daha kolay olur. Bu yazımda da bir maceraya atılmak isteyen ya da çok ucuz şekilde yurtdışına çıkmayı planlayan değerli takipçilerime bu programı anlatacağım. Hazırsanız başlayalım :

WORKAWAY PROGRAMI, gönüllülük esasına dayanan, dünyanın her yerindeki gönüllülerle buluşmanızı sağlayacak bir platform. Dünyanın her yerinden gönüllülerle buluşmak derken şaka yapmıyorum. Bu programla en ucuz şekilde dünyayı gezebiliyorsunuz. Program içeriğinden bahsedecek olursak, program ücreti geçen yıllarda YILLIK 39 Euro idi. Bu tek kişilik ücret tabi. Eğer sevgiliniz, arkadaşınız gibi partnerleriniz varsa o zaman sisteme yıllık toplam 49 Euro ödemeniz isteniyor. Tabi dediğim gibi bu fiyat geçen yıllara ait. Bu yıl zam gelmiş midir bilemiyorum. Bu ücreti ödeyip sisteme kayıt olduğunuzda dünyanın her yerinde gönüllü ev sahipliği yapacak olan kişilerin profilleri sizlere açılmış oluyor. Kendi profillerinizi oluştururken açık, net ve güvenilir bilgiler isteniyor. Başka ülkelerdeki ev sahiplerinin güvenini kazanabilmek için bu önemli. Siz kimsiniz, neden seyahat edeceksiniz, hangi işlerde ev sahibi ailelere yardımcı olabilirsiniz vb. her şeyi İngilizce şekilde ya da başka dil biliyorsanız o dillerde yazıp kendinizi özetleyebilirsiniz.

ÇALIŞMA ŞARTLARI VE İŞ :

Aklınıza gelebilecek her türlü iş bu platformda yer alıyor. İş derken aklınıza kurumsal işler gelmesin. Kısa vadeli, dönemlik, insan gücü gerektiren işler genelde çok yaygın. Mesela bir üzüm bağında, bir hayvanat bahçesinde, bir çiftlikte, bir tarla işçiliğinde, bir bahçe çalışmasında kısacası aklınıza gelebilecek her yerden iş bulabilirsiniz. Gideceğiniz şehri, ülkeyi siz seçebilirsiniz. Seçtiğiniz ülkedeki iş olanaklarına göre de seçim yapabilirsiniz. Genelde başvurunuzu 3-4 hafta önceden yapmanızı öneriyorlar.

Workaway.info adresine gidip profil oluşturduktan sonra size sunulan olanakları görebilirsiniz. Yurtdışı deyince tabi bir de işin içinde dil konusu var. Bana kalırsa gönüllük esas olduğundan ve dünyanın her yerinden insan başvuru yaptığından dil konusuna çok takılmazlar. Ama siz yine de gündelik iletişim kuracak kadar dil bilin. Zaten bu programın amaçlarından biri de dil geliştirmek ve kültür paylaşmak. Zaten dil zorunluluğu koyan işverenler bunu profillerinde belirtirler.

Gelelim çalışma sistemine ; bu programla sisteme kayıt oldunuz ve artık evrak işlerini de hallettiniz gitmeye de hazırsınız. Gideceğiniz ülkede sizden istenen işleri yapacaksınız. Yine gönüllülük esasına dayandığından dolayı çalışma saatleri konusunda bir fikrim yok. Sanırım günde 4-5 saat civarı çalışmanız isteniyor. Size verilen işleri yapmanız karşılığında size kalacak yer, yemek sağlanıyor. Bunlara ücret ödemiyorsunuz. Hem insanlarla birlikte tanışıp onlarla yaşıyorsunuz hem de gittiğiniz ülkeleri gezme fırsatınız oluyor.

VİZE DURUMU :

Bu konuda ise WORKAWAY vizesi diye bir şey yok arkadaşlar. Gideceğiniz ülkeye bağlı olarak o ülkenin vizesi sizden istenir. Turistik vize veya öğrenci vizesi şeklinde başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında Workaway yapacağınız için size vize vermeleri kesindir diye bir durum yok. Bu tabi ki vize memurunun onaylayacağı bir durum. O yüzden Türkiye’de yaşayanlar genelde vizesiz ülkelere pasaportlarıyla girip bu programa dahil oluyorlar. Aslına bakarsanız öyle yapmanız daha mantıklı olabilir. Çünkü bu program ülkelerin öğrencileri teşvik etmek için hazırladığı ve desteklediği bir program değil. Bu program genelde yaşlı nüfusunun artışı nedeniyle ucuz iş gücüne ihtiyaç duyan ülkelerdeki insanların, gönüllülük esasıyla oluşturduğu bir program. Bu yüzden ülkelere giderken her şeyi siz ayarlayıp, parasını siz ödüyorsunuz. Vize ücretleri, uçak biletleri, sağlık sigortası gibi masrafları sizin ödemenizi isterler. Bazı işverenler bu konuda yardımcı oluyormuş fakat yine de her şeye hazırlıklı olmakta fayda var. Bunlara ayrılmış bir bütçenizin olmasını öneririm.

Bunların dışında Türkiye’ye gelen yabancı aileler, çiftler de bu programla size kendi ülkenizdeki şehirleri gezme fırsatı tanıyor. Onlarla da İngilizcenizi veya öğrenmek istediğiniz başka diller varsa, o dili öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu programla dünyanın bir çok ülkesine kalma ve yeme içme olayını düşünmeden, hem çalışıp hem seyahat edebilirsiniz. Alternatif arayanlara bir fikir olur umarım. Bugünlük benden bu kadar başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

Hoşçakalın..

UZAKLARDAN BİRİ…

WORKAWAY PROGRAMI” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s