HAPPY THANKSGİVİNG !

Thanksgiving, Türkçe ismiyle Şükran Günü olarak da anılır. Adından da anlaşılabilineceği gibi geçmiş yılın tüm nimetlerine şükretmek için kutlanan bir bayramdır. Genelde Kanada’da ve Amerika’da kutlanır. Fakat iki ülke arasındaki enlem farkından dolayı Kanada’da ekim ayının ikinci pazartesi günü ; Amerika’da ise kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanır.

Kökeni, İngiliz kolonileri ile Kızılderelilerin ortak düzenlediklerine inanılan hasat yemeğine kadar dayansa da günümüzde dinlerin ortaya çıkmasıyla Kızıldereli unsurlardan ayrışarak yalnızca Tanrı’ya, aile unsuruna, verilen tüm şanslara ve nimetlere şükretme hali olarak değişmiştir. Fakat yine de bugün her inançtan, her ırktan, her sosyal sınıftan olan Amerikalılar ayrışmadan bugünü ziyafetli sofralarda birleşerek kutluyorlar. Bayram yaklaşırken kimisi bahçesine bugünün simgesi olan Hindi figürünü yerleştiriyor.

Bizim evde sabah uyanır uyanmaz bayram havası vardı. Amerikalı ailemle sabah kahvaltımızı ettikten sonra gün içinde hazırlanacak olan yemekleri yapmaya koyulduk. Herkes için resmi tatil olan bir gün olduğundan herkes daha mutluydu tabi ki. İlk hazırlıklar gelecek olan misafirler için başladı. Bu da kurulan masamızdı.

Aile üyeleri öğlen gelmeye başladılar ve her gelen yanında pişirdiklerini de getirmişti. Sonra o gün akşam yemeğinde yenilmesi gereken yemeklerin hazırlanması için herkes çalışmaya başladı. İnanın saatler sürdü 🙂

Bugünün olmazsa olmazı, sofraların baş tacı fırında hindi, apple pie (elmalı turta), kabak tatlısı, yaban mersini reçeli ve bunlara ek bir çok yemek sofralarda yerini alıyor. En kaliteli içkiler sunuluyor. Vejeteryan olanlar bile bu günde Tofurky adını verdikleri tofu hindilerle sofralarını donatıyorlar.

Hazırlanan yemeklerin bir kısmı
Bu da vejetaryan olanlar için bahsi geçen TOFU HİNDİ

Tabi evlerde bu hazırlıklar devam ederken NewYork City’de çok güzel bir Macy’s Thanksgiving geçidi düzenlendi. Bu yıl Covidden dolayı seyirciye açık değildi bu yüzden herkes televizyondan canlı izledi. Ama izlerken hayran kalmamak elde değildi. Orada olmayı o an çok içten istedim. Bulduğum görüntüleri sizlerle paylaşacağım.

Bu şekilde Amerika’da popüler olan her şey tanıtılıyor. Şarkılar söyleniyor, danslar ediliyor. Televizyondan izlemesi bile aşırı keyif vericiydi. Kimbilir orada olmak nasıl eğlenceli olurdu…

Bunca eğlence cümbüşünden sonra Amerikan futbolu sezonu olduğu için sonrasında Amerikan futbolunun verildiği kanallar açıldı ve herkes yavaş yavaş masada yerini almaya başladı. Hazırlanan yemekler yendi. Sohbetler edildi. Bence en güzel yanı yemek kısmı 🙂

Bu perşembe gününden sonraki cuma da Black Friday olarak geçiyor. Her yerde deli gibi inanılmaz indirimler yapılıyor. Şimdiden maaşımı harcadım bile 🙂 Bu fiyata bulamam deyip her şeyi aldım. Şimdi kendimi bunlara ihtiyacım olduğuna inandırmaya çalışıyorum 🙂

Bir bayramı da böyle bitirmişken bugünün üzerine söylemeden geçmeyeyim. Aslında dönüp baktığımızda hayatımızda şükran duyacağımız çok şey var. İnancımız ne olursa olsun hayata karşı her gün şükran duyacağımız ve güzel yanları hatırlayacağımız bir ömrümüz olsun. Mesela ben başlıyorum :

Bloğumdan yararlanıp, beni destekleyen güzel bir kitleye sahip olduğum için hayatıma teşekkür ederim. Hepiniz iyi ki varsınız. Happy Thanksgiving !!

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s