NEDİR BU HALLOWEEN BAYRAMI ?

Cadılar Bayramı olarak geçen Halloween her sene 31 Ekim’de kutlanan, kökenlerinin Pagan inancına kadar dayandığı daha sonra günümüz Hristyanlarına geçen bir bayramdır. Tarih öncesi inançlarda azizleri, şehitleri iyi insan olan tüm ölüleri anmak için yapılan bir bayrammış. Pagan ve Şaman inancının olduğu dönemde hasat bayramı olarak anılan bu bayram Hristyanlık inancının gelişmesiyle tek tanrılı dinlerin bayramı haline gelmiş. Amerika’da Katolik mezhebine sahip olan Hristyanlar bu bayramı kutlarlarken Protestanlık mezhebine sahip olanlar bu bayramı kutlamıyor.

Bu bayramın en önemli simgelerinden biri olan kabak ise eski zamanlarda İrlanda’da yapılmaya başlanıyor ve daha sonra tüm dünyada yaygınlaşıyor. Kabağın kötü ruhları kaçırdığına inandıkları için her sene Cadılar Bayramı’nda evlerine kabak alıyorlar ve onları şekillendiriyorlar.

AMERİKALILAR CADILAR BAYRAMINDA NELER YAPIYORLAR ?

Ekim ayı girer girmez Amerika’da Halloween hazırlıkları başlıyor. Öncelikle bahçe için kapı önlerine konulan renkli çiçekler, bal kabakları alınıyor. Daha sonra evlerin camlarına dışarıdan bakıldığında dikkat çekecek çeşitli ışıklandırmalar koyuluyor. Herkes kendi zevkine göre süslemeler yapıyor. Akşam sokaklara çıktığınızda her yer rengarenk ışıklarla dolu oluyor.

Genelde aileler balkabaklarının olduğu çiftlikleri ziyaret edip orada bayramlaşmaya başlıyorlar. Çocuklar için değişik oyun alanları oluyor. Ekim ayının her haftasonunda balkabağı çiftliklerinde vakit geçiren aileleri görmeniz mümkün. Orada hem balkabağı, çiçek, dekorasyon malzemeleri alıyorlar hem de fotoğraf çektirip diğer insanlarla kaynaşıyorlar.

Evlerinin bahçelerine garip dekorasyonlar yapan Amerikalılar adeta en korkunç en garip bahçeyi tasarlamada yarış içinde gibiler.

Bunlar gündüz gezerken eğlenceli gibi görünse de akşam insana bir garip hissettirmiyor değil.

Tabi Halloween’den tüm marketler de nasibini alıyor. Ekim ayı girer girmez tüm market reyonlarında Halloween şekerleri, kurabiyeleri, garip dekorasyon ürünleri gibi bir çok şey satılıyor. Zevk için bile gidip alası geliyor insanın. Özellikle kokulu mumlar benim favorim…

Tüm ekim ayı boyunca süregelen bu bayramın asıl kutlanma günü 31 Ekim. 30 Ekim günü insanlar aileleriyle arkadaşlarıyla yemek yiyip parti yapmaya başlıyorlar. İnsanlar Cadılar bayramında olmak istediği karakterin kostümünü giyip birbirlerine ziyarete gidiyorlar. Eğer haftaiçine gelip işe gidiyorlarsa işe de kostümleriyle gidiyorlar. Bence en eğlenceli kısmı kostüm giymek ve bol bol şeker yemek… Biz bu yıl host ailemle Ninja Kaplumbağa kostümü giydik.

31 Ekim günü çocuklar, yetişkinler herkes sokağa çıkıyor ve evlerin kapılarını TREAT OR TRICK diyerek çalıp şeker torbalarını uzatıyorlar. Herkes de çocuklara çıkıp şeker veriyor. Tabi bu yıl Covid nedeniyle ne yazık ki çocuklar kapıyı çalamadı ama herkes çocukların şeker toplaması için bahçelerine düzenek koydu. Bu da bizim düzeneğimiz :

Tabi dekorasyon için Bal kabaklarını da unutmuyoruz. Bu da benim yaptığım kabak :

Tüm bunlardan sonra Kasım ayı girince sona eren Halloween serüveni bu şekilde. Umarım okurken eğlendiğiniz ve aynı zamanda öğrendiğiniz bir yazı olmuştur. Sizinle yaşadığım her tecrübeyi buluşturmak için sabırsızlanıyorum. Vakit ayırdığınız için teşekkürler…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s