AMERİKA’DA SEÇİM SÜRECİ :

Herkesin bildiği, merakla beklediği 3 Kasım Amerika başkanlık seçimleri geldi çattı. Bir kaç takipçimden seçim süreci nasıl ilerliyor diye sorular alınca merak edenler için Amerika’daki seçimler hakkında gözlemlediklerimi yayınlamaya karar verdim.

ABD’de başkanlık seçimleri çok eskiden beri Kasım ayında yapılıyor. Bunun nedeni ilk oy kullanılmaya başlanmasından beri süregelen bir gelenek olmasıdır. Amerikalılar çok eskiden beri sürdürdüğü bu tarihsel sürecin sebebini eski yıllarda hasatların tamamlandığı, oy verme işlemi için sert kış günlerinin hemen öncesi olduğunu ve seçilen kişinin yeni yılla beraber göreve geçmesi için en uygun ayın kasım olduğunu düşünmüşler. Yani bu seçimde Trump kaybetse bile yeni başkan görevini Ocak’ta teslim alabilecek.

Amerika’da yasal oy kullanma yaşı daha önce çoğu eyalette 21’miş. 1971’de düzenlenen yasa ile yasal oy kullanma yaşı 21’den 18’e düşürülmüştür. Georgia eyaleti yasal oy kullanma yaşını 1943’te 18’e düşüren ilk eyalettir. Amerika’da oy kullanmak çok önemli bir görev olarak görülüyor. NASA’nın uzaya gönderdiği astronotlar dahi güvenli e-posta yoluyla yörüngeden oy kullanabiliyorlar.

Benim şu ana kadar gözlemlediğim Türkiye’de olduğu gibi adaylar seçim anına kadar halkla buluşmasını yapıyorlar. Bir çok medya kanalında da görebileceğiniz gibi adaylar eyaletlere gidip seçim vaatlerini veriyorlar. Burada da aynı şekilde halk desteklediği aday için konvoylar düzenliyor. Alkışlar tutuyor. Desteklediği adayın arkasında olduğunu hissettiriyor. Dikkatimden kaçmayan başka bir şey seçimden bir kaç ay önce insanlar destekledikleri adayların isimlerinin yazılı olduğu bayrak, pankart gibi objeleri bahçesine, evinin duvarına asıyorlar. Örneğin BIDEN ile TRUMP bayraklarının yan yana olduğu komşu evler bile oluyor. Ama tabi düşman olmuyorlar bu yüzden. Olanlar var ise tabi ki bilmiyorum. Bizim mahallemizde bu yüzden tartışanlar görmedim.

Amerika’da şu an çekişmeli olan iki parti var : Demokratların partisi ve Cumhuriyetçilerin partisi. GOP olarak geçen şu an başkan Trump’un temsil ettiği parti Cumhuriyetçi parti (Republican Party) olarak geçiyor. Zamanında Barack Obama’nın temsil ettiği, seçim zamanında Joe Bıden’in aday olduğu parti ise Demokratik Parti (Democratic Party) olarak geçiyor.

Televizyonlarda sürekli açık oturum düzenleniyor. Amerika’da gözlemlediğim ve ülkemizde olmasını istediğim şey gazetecilerin, muhabirlerin özgürce herkese istediği soruları sorabilmesi. Trump ya da Biden açık oturum için televizyon kanallarına çıktıklarında gazeteciler, spikerler, muhabirler en güçlü, en caydırıcı soruları çekinmeden sorabiliyorlar. Bu suç olarak görülmüyor. Umarım ülkemizde de özgür medyacılık yaygınlaşabilir. Gerçekten bunu içten temenni ediyorum.

Bizim ülkemizde olduğu gibi kapılar çalınıp, ev ziyaretleri yapılıp Türk kahvesi, makarna, kömür yardımı vb. şeyler asla yapılmıyor. Elinde broşür dağıtan kişiler sokakta elbette oluyor ama bu sadece bununla sınırlı. Sürekli müzik çalıp gezen seçim arabaları olayları yok. Genelde çoğu kişi güvenilir ve tarafsız haber kaynaklarından olanı biteni takip edebiliyor.

Seçim günü geldiğinde genellikle herkes oy pusulasında verilen oy kullanma merkezine gidiyor. Bu kurumlar bizdeki gibi genelde okullar, kiliseler, üniversiteler şeklinde. Halktan bazı kişiler sandık görevlisi olabiliyor. Fakat oy sayımını halktan olan kişiler yapmıyor. Oy sayım merkezinin belirlediği kişiler tarafsız şekilde bunu gerçekleştiriyor. OY kullanma günü geldiğinde helikopterler gökyüzünde gezmeye başlıyor. Arkalarında bir bayrak asılı oluyor ve bayrakta, OY KULLAN, BU HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ yazısı oluyor.

Bugün oy kullanımı gerçekleşti. Şu an tüm dünyanın gözleri ABD seçimlerine çevrilmiş durumda. Sayım ne zaman biter kim kazanır bilemiyorum. Buradan her iki adaya da iyi şanslar deyip yazımı noktalayacağım. İlerleyen süreci hep beraber göreceğiz. Herkese sağlıklı günler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s