WORK AND TRAVEL PROGRAMI

Work and Travel Amerika’da yaz tatili boyunca çalışabileceğiniz, hem para kazanıp hem Amerika’yı gezebileceğiniz bir program. Bu programa genelde dünyanın diğer ülkelerinden de bir çok öğrenci katılım sağlamaktadır. İngilizce öğrenmeye değil geliştirmeye gidebileceğiniz bir programdır. Yabancı işletmelerde yabancı kişilerle çalışarak yaz tatilinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin gitmeye hak kazandığı bir programdır. Okul takviminizin yaz tatilini başlattığı ve bitirdiği tarihler aralığında Amerika’ya çalışmaya gelebilirsiniz. Program süresi genelde 3-4 aydır. Programı başarıyla tamamlarsanız kazandığınız parayla birlikte Amerika içi 1 ay seyahat hakkınız da olacaktır.

Work and Travel Program Ücretleri

Work and Travel program maliyeti programın ilerleyişine göre bölünmüştür.

 1. Work and Travel program ücreti : $2800-$3000 arasında değişiklik gösterir. Erken başvurular için indirim olduğunu söylüyorlar. Fakat yine de iyice araştırmadan aracı şirketlerin hepsiyle konuşmadan karar vermeyin.
 2. Vize ve SEVIS ücreti : ABD konsolosluğuna vize için başvuru yaparken I901 belgeniz DS formunuz hazırlanacaktır. Konsolosluktan vize randevusu alırken ödeyeceğiniz ücret $160 bir de Sevis ücreti olarak ödenen tutar $35 maliyetindedir. Bunu Amerika’ya bir programla gelen herkes ödemektedir.
 3. Uçak bileti :  Türkiye’den Amerika’ya giderken gideceğiniz konum, yapacağınız aktarma gidiş tarihiniz gibi noktalar önemli genelde $500 ile $1000 arasında fiyatlar göreceksiniz.
 4. Harçlık : Gider gitmez maaş almayacağınız için yanınızda bir miktar para bulundurmanız sizin için iyi olacaktır.

Work and Travel programına başvurmak için gerekli şartlar nelerdir?

-Üniversitelerde örgün eğitim alan ön lisans sınıflarının hazırlık sınıfında ve birinci sınıflarında olanlar,

-4 yıllık bölümlerin bütün sınıflarındaki öğrenciler

-Yüksek lisans 1. Sınıf olan öğrenciler

Akademik  ortalaması 2.00 üzerinde olan öğrenciler

İngilizce seviyesi orta seviye olan öğrenciler programa katılmaya hak kazanırlar.

Açık öğretimde olanlar programa katılamazlar. Bir de yaş sınırı 28 olarak karşımıza çıkmaktadır. Son sınıf öğrencileri için de İngilizce ve not ortalaması çok iyi olmalıdır şartı var. Fakat son sınıflar için vize riski göz ardı edilmemelidir.

Kayıt Tarihleri :

Çoğu şirketin web sitesinde var olan kayıt tarihleri 1 Ağustos ile 1 Şubat arasında. Gidiş dönüş tarihleriniz de 15 Mayıs 30 Eylül tarihleri olarak belirlenmiş.

Work and Travel Programının maliyeti :

$4000-$5000 maliyetinde bir ücret ödersiniz. Fakat bu ücreti Amerika’da kalacak yeriniz, işiniz, vize ücretiniz, uçak biletiniz ve cep harçlığınız ve program dahilindeki sağlık ve kaza sigortalarınız için ödemiş olursunuz. Tabi ki Amerika’ya gelip yine dolar kazanacağınız için harcamalarınızı çıkarabilirsiniz. Gideceğiniz lokasyon dahilinde haftalık kazancınız değişkenlik gösterir. Gittiğiniz eyaletin belirlenen asgari ücret oranının altında almazsınız. Amerika’da asgari ücret her eyalete göre değişkenlik gösterir fakat genelde saatlik $12-$15 ücret kazanabilirsiniz.

Çalışabileceğiniz İşler :

Bu program dahilinde çalışacağınız işler vasıf gerektirmediği için dil seviyenize göre pozisyonlar belirlenir. Genelde verilen işler :

 • Eğlence Parkları
 • Cankurtaranlık
 • Otel Pozisyonları
 • Marketler
 • Restaurantlar
 • Hediyelik Eşya Dükkanları

Bunlara ek olarak işvereninizin size verdiği işi aksatmadan ve prosedürler dışına çıkmadan ikinci bir işte de çalışabilirsiniz. Tabi ki bu yasal şartlar içinde olmalıdır.

SÜREÇ NASIL İŞLER ?

1- İlk başvuru süreci

 • $400 ön kayıt ücreti ödemesi
 • Sürece girdiğinize dair şirketinizle yapacağınız sözleşme
 • 1 Adet 5×5 biometrik fotoğraf
 • 1 adet güncel  İngilizce öğrenci belgesi ve transkript
 • Kendinizi tanıttığınız bir videonun hazırlanması
 • Pasaport bilgileriniz

2- İş yerleştirme süreci :

Bu programda iş bulmak 1-8 ay arasında değişkenlik gösterecektir. Sizin İngilizce dil seviyeniz, şirketin çalıştığı sponsorlar ve onların açık pozisyonları, sizin tecrübeleriniz ve yetenekleriniz, belgelerin hazırlanması ve zamanında teslim edilmesi gibi her nokta bu süreci hızlandırmakta önem taşır. Amerika’daki işverenler SYKPE üzerinden size mülakat yaparlar ve istedikleri pozisyona uygun olup olmadığınıza karar verirler. Eğer uygun görürlerse sizi mülakat doğrultusunda işe alırlar. İş mülakatınız olumlu geçerse Amerika’daki işveren iş sözleşmenizi aracı şirketinize yollar. Bu sözleşme sizin haklarınızı ve karşı tarafın haklarını içermektedir. Gelen sözleşmeyi daha sonra sorun yaşamamak adına iyice okumalısınız. Gelen iş sözleşmesinden sonra bazen taraflar birbirlerinin uygun olmadığına karar verebilirler. İş görüşmesi tamamen olumlu olursa aracı şirketinizin Amerika’daki sponsor firması sizin Ds formunuzu iletir. Ds formunuz geldikten sonra vize randevunuz konsolosluk sitesinden alınır. Konsolosluktaki vize mülakatına gitmeden önce aracı şirketler genelde hazır olup olmadığınızı ölçmek için mülakatlar yaparlar, yapmazlarsa danışmayı unutmayın. Vize süreciniz de olumlu sonuçlanırsa ABD uçağına binmek için valizlerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Umarım yazımda sorduğunuz tüm soruları yanıtlayabilmişimdir. Hepsini tek tek ele almaya çalıştım. Umarım işinize yarayan bilgiler bulursunuz. Bunlara ek sormak istediğiniz sorularınız olursa her zaman buradayım. Destek olmak için paylaşım yaparsanız daha çok kişiye ulaşmış olacağım. Teşekkür ederim…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s