AMERİKA’DA MAAŞLI STAJ PROGRAMI : INTERNSHIP

Uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba. Yeni haftaya uzun zamandır beklediğiniz, canlı yayınını yapmayı düşündüğüm ama bir türlü yapamadığım bir konuyla başlayacağım. Teknik sebepler ve zaman sıkıntısından dolayı canlı yayınını gerçekleştiremediğimiz Internship programını uzun uzun yazıyla anlatmaya karar verdim. Bir süredir beklediğiniz için çok teşekkür ediyor ve daha fazla bekletmeden asıl konuya geçmek istiyorum.

Öncelikle nedir bu INTERNSHIP PROGRAMI ona bir göz atalım :

Internship/Trainee programı

Amerika’da çalışmak isteyen adaylara çalışma imkanı veren J1 çalışma vizesi verilerek oluşturulan bir programdır. Bu programa Turizm alanında eğitimine devam eden üniversite öğrencileri, Turizm alanı mezunları ve ya Turizm-Otelcilik, Gastronomi sektöründe 5 yıllık deneyime sahip olan kişiler katılım sağlayabilirler ve Amerika’da verilen kurallar dahilinde çalışabilirler. Bu program hem eğitim alanlar hem de eğitim almayıp sadece sektör tecrübesi olanlar için katılım imkanı sağladığından kendi içinde ikiye ayrılır. Üniversite eğitimi devam eden öğrenciler ve yeni mezunlar internship programına katılım sağlarlar. Üniversite mezuniyet tarihinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçenler ya da üniversite eğitimi almamış sadece sektörde 5 yıllık tecrübesi bulunanlar da Trainee programına katılım sağlarlar.

Intern/Trainee  programıyla Amerika’da 18 ay çalışma hakkına sahip olursunuz. Turizm ve otelcilik alanında staj yapmayı planlarsanız bu süre 12 aydan fazla olamıyor. Bu program kapsamında bilmeniz gereken başka nokta Amerika’da belirtilen tarihler içinde çalışıp Türkiye’ye döndükten sonra ABD’ye olan göçmenliği engellemek adına pasaportunuzda 2 yıl kuralı olacaktır. Bu kural ülkeye döndükten sonra iki yıl Abd’ye giriş yapamayacağınız anlamına geliyor. Pasaportunuzda bulunan bu yasağı avukat yardımı ile göçmenlik bürosuna başvurup kaldırabilme imkanınız vardır. Onların izni dahilinde sonuçlanacaktır. Tabi kimse size kesin sözü veremez.

Katılım Tarihleri ve Süresi

Intership – maaşlı staj programı yılın her döneminde katılım sağlayabilirsiniz. İş yerleşimi ise başvurduğunuz şirketin yardımı, sizin belgeleri hazırlama, kendinizi sürece hazırlama zamanınıza bağlı olarak programa başvuru tarihinizden sonra 2 – 6 ay arasında sürecek bir süreçtir. Tabi dediğim gibi bu süreç aracı firmanıza ve size göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü her aracı firmanın yurtdışında çalıştığı sponsoru muhakkak vardır. Amerika’daki sponsorları ne kadar iyi olursa sizin işlemlerinize katkısı da o kadar iyi olacaktır.

Amerika’da Maaşlı Staj Programı Katılım Şartları Nelerdir?

-Amerika’da maaşlı staj programına katılım için tabi ki bazı kriterler bulunmaktadır. Halihazırda üniversitede Turizm öğrencisi olan veya mezuniyetinin üzerinden toplamda 1 yıl geçmemiş olan adayların dikkat etmesi gereken en önemli nokta gördüğü eğitim dahilinde programa katılım sağlamasıdır. Yani her bölümden öğrenci veya her sektörden işçi bu programa dahil edilemez.

-Okul mezuniyet tarihinizin üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmiş ise yine de programa katılmak istiyorsanız program şartları gereği 1 yıllık iş deneyimi istenmektedir. Eğer herhangi bir üniversite eğitimi almamış iseniz o halde çalışacağınız sektörde 60 aylık yani 5 yıllık resmi iş tecrübesi talep edilmektedir.

Maaşlı Staj USA programına katılım için kriterler :

 • 18 – 35 yaşları arasında olmak.
 • En az intermediate (Orta) – Native (Akıcı) seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak..
 • Üniversitelerin Turizm- Gastronomi gibi bölümlerinde halihazırda öğrenci ya da mezun olmak. Mezuniyet tarihinin üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmiş ise Amerika’da çalışmak istediği pozisyonda 1 yıllık resmi iş tecrübesi
 • İlkokul, ortaokul veya lise derecesinden mezun olup yeterli İngilizce’ye sahip kişiler resmi şekilde 5 yıllık mesleki deneyim göstermelidirler.

Staj programı ikiye ayrılmaktadır. INTERN ve TRAINEE. Turizm ve Otelcilik alanında öğrenciliği devam eden ya da yeni mezun olan kişiler Intern adındaki programa katılım sağlarlar. Üniversite eğitimi almamış, İlkokul, ortaokul, lise dengi okullardan mezun olmuş, İngilizce seviyesi yeterli görülen adaylar Trainee olarak adlandırılırlar. Aralarında hiçbir fark bulunmaz, program ikiye ayrılsa da genelde süreç aynı şekilde işler.

İŞ OLANAKLARI :

Turizm otelcilik sektörü dışında çalışmayı düşünenler için :

 • Pazarlama
 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
 • Lojistik
 • Uluslarası Ticaret
 • Reklamcılık
 • İşletme ve ekonomi

alanlarında da hizmet veren staj programları bulunmaktadır. Bunlarla ilgilenmek isterseniz aracı şirketinize bunları danışmanızda fayda var. Çünkü çok fazla açık pozisyon bulamayabilirsiniz.

KAZANCINIZ NE OLACAK ?

Genelde Amerika’da saatlik asgari ücretler 10 dolardan başlamaktadır. Bu rakamlar gözetilerek çalıştığınız iş yerine, eyalete, insan potansiyeline göre ücretler yükselebilir. Genelde bu program dahilinde çalışan kişilere haftalık 40 saate kadar ayarlanan bir çalışma programı ayarlanacaktır.

PROGRAMIN ÜCRETİ :

Program ücreti yaklaşık $5000 fiyatındadır. İçine dahil olan her şey :

 1. Amerika’da işinizi ve kalacak yerinizi bulmak,
 2. Konsolosluk tarafından istenen J1 vizesi dahilindeki DS formunun oluşturulması
 3. DS-160 ve SEVIS işlemleri
 4. Program süresince hak kazanabileceğiniz kaza ve sağlık sigortası
 5. Programa katılımı sağlayan aracı şirketin ücreti

INTERNSHIP PROGRAMINDA KALACAK YER BULMA

Ben bu maddeyi burada tanıştığım ve Internship programıyla burada bulunan arkadaşımdan edindiğim bilgilerle cevaplayacağım. İlk geldiği ay ev bulana kadar çalıştığı otelde kalmıştı ve daha sonra ev kiralamıştı. Bu yüzden gelmeden önce çalışacağınız otele ve aracı şirketinize bunu sormayı unutmayın.

ŞİRKET SEÇİMİ :

Öncelikle tüm danışman şirketler bu işleri yapıyor. Aslına bakarsanız şirket isminden ziyade şirket seçerken yıllık geçmişine, internetteki gerçekçi yorumlara bakmanızı tavsiye ederim. Esasında baktığınızda tüm şirketler sadece bir aracı. Bu yüzden köklü olduğunu düşündüğünüz bir şirketten destek alabilirsiniz.

Program hakkında söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Ek sorularınız olursa bana ulaşmaktan çekinmeyin. Amerika’da yaşam ve programlar için bloğumu ve sosyal medya hesaplarımı takipte kalabilirsiniz.

Güzel haftalar diliyorum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s