AMERİKA’DA BİR DOKTORA BURSU : PROF. DR. AZİZ SANCAR BURSU

Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk Bilim Adamı, Akademisyen, Biyokimyager, Moleküler Biyolog ve Bilim İnsanıdır. Aziz Sancar DNA’nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Aziz Sancar Bursu Nedir ?

Amerika’da doktora okumak isteyen ve Prof. Dr. Aziz Sancar ile çalışmak isteyenler bu bursu alabilmek için, Türkiye’de Biyoloji, Hücre Biyolojisi, Mikrobiyolojisi, Kanser Biyolojisi, Biyofizik, Biyokimya, Biyomalzeme, Biyoteknoloji, Biyomedikal Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Tıp bölümlerinde eğitim alıyor olmalılar.

Bursa başvurmak isteyen bu bölüm öğrencilerinin veya mezunlarının Lisans ya da Yüksek Lisans ortalamalarının 4 üzerinden en az 3.5 olması gerekiyor.

TOEFL sınavından en az 90 puan alınması gerekli. Çünkü Prof. Dr. Aziz Sancar, Amerika’da North Carolina Üniversitesi’nde bulunduğu için genelde başvurular o üniversiteye yapılıyor. North Carolina Üniversitesi’nin de kabul şartlarından biri TOEFL puanının 90 olması. Bu yüzden her ne kadar genelde üniversiteler 75 ile kabul etse de bu burs için 90 almanız şart.

GRE sınavından geçmiş olmak.

Şartlar genel haliyle yukarıdaki maddeler gibidir. Bu şartları sağladıktan sonra burs çıkma imkanı yüksektir.

BURS SONRASI SÜREÇ :

NORTH CAROLINA UNIVERSITY

Bursa ve Doktora’ya hak kazanan öğrenciler eğitimlerini North Carolina Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde almaya başlarlar. Burs süreci en fazla 2 yıldır. Doktoranızın 2. senesinde bu bursu almaya devam edebilmek için 1. yıl oldukça başarılı olmanız gerekiyor. Belirlenen başarı ortalamasının altındaysanız 2. yıla geçtiğinizde bursunuz kesilecektir. Bursun miktarı yıllık $50.000 olarak belirlenmiştir. İki yıl kesintisiz burs almaya hak kazandıysanız $100.000 bursunuz olacak demektir. Tabi ki okul ücretiniz, uçak biletleriniz, kalacak yeriniz yine üniversite tarafından karşılanacaktır. Bunların yanısıra tabi ki Prof. Dr. Aziz Sancar ile birlikte çalışma imkanı yakalamış olacaksınız. Bu da en büyük ve en güzel tecrübeniz olacaktır.

Evet bugünlük yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Eylül ayına başladığımız bu günde, alacağınız yeni kararlar, yapacağınız küçük değişiklikler belki de ilerdeki hayatınızda büyük sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden başarıya vereceğiniz emekten asla korkmayın.

HOŞÇAKALIN…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s