DÜŞÜK NOT ORTALAMASI İLE AMERİKA’DAKİ ÜNİVERSİTELERDEN BURS VE KABUL ALMAK

Herkese kısa bir aradan sonra tekrar merhabalar. Birkaç zamandır yazı yayınlamıyordum. İçerik düşünürken bir anda bir takipçimden gelen bu soru kesinlikle blog konusu olabilir diye düşündüm. Instagramda yaptığım ankette de %98’lik kesim bu konuyu kesinlikle istediğini belli edince yeni blog konumuzu seçmiş oldum. Umarım işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz. HAYDİ BAŞLAYALIM :

Türk eğitim sistemimizde ne yazık ki her şey not ortalamasına bağlı olarak işlediği için tüm öğrenciler not ortalaması olmadan kesinlikle bir şeyleri halledemem diye düşünüyor. Bu durum daha çok umutsuzluğa neden oluyor. Tabi ki not ortalamanızı yüksek tutmak sizin için çok iyi bir avantaj olacaktır. Birde Amerika’daki üniversite başvuruları ile Türkiye başvuruları arasında çok fazla fark var. Türkiye’de biz bir sınava giriyoruz sonrasında üniversiteler için belirlenen puanlara göre tercih yapıyoruz ve okullara yerleşiyoruz. Amerika’da ise lise bittikten sonra öğrenciler tek tek okullara gidip ilgili okullara başvurular yapıyorlar. Not ortalamaları, aktiviteleri, aldığı sertifikalar, katıldığı etkinlikler vb. her şey önem taşıyor. Üniversiteler öğrenci kabul ederken genelde :

  • Okul içinde öğrenci kulüplerinde aktif mi ?
  • Not ortalaması dışında yaptığı, katıldığı okul etkinlikleri var mı ?
  • Sosyal yardımlaşma görevleri almış mı ?
  • Toplum için yaptığı yararlı şeyler neler ?
  • Okulunun adını duyuracak bir başarı edinmiş mi ?

vb. kriterler Amerika’daki öğrencileri kabul ederken çok fazla dikkat edilen noktalardır.

Şu an lisede veya lisansta okuyan bir öğrenciyseniz ve bu yazımı okuyorsanız size kabul almanızda ve burs bulmanızda yardımcı olabilecek birkaç tavsiye vermek istiyorum :

Amerika’da topluma dair yapılan yararlı şeyler Extra Curricular Activities olarak adlandırılıyor. Üniversiteler için hazırlayacağınız esseylerde bunları anlatmanız büyük önem taşıyor. Örnek vermek gerekirse ;

  • Topluma yararlı kurumlarda yer almış olmak, (Hayvan barınakları, Huzurevleri, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumları, Çocuk esirgeme kurumları, Kimsesizler için yapılan etkinlikler, Kanserle mücadele fonları, Bitkileri koruma yani aklınıza gelebilecek her yardım kuruluşunda yer almaya çalışın. Burada olduğunuza dair sertifikalarınız, referans mektuplarınız, fotoğraflarınız olsun.)
  • Akademik Örnekler : (Matematik olimpiyatları, Şiir öğrenci kulübü, Tarih kulübü, Bilgi yarışmaları vb. olarak akademik yönden başarınızı gösteren her şey çok değerli… Bu gibi ilgi alanlarınızın olduğu güzel projelerde yer almaya çalışın.Okuduğunuz okulun adını duyurmanız size her anlamda pozitiflik katacaktır.Ve bu alanlarda elde edeceğiniz başarı hem kendi ülkenizde hem de başka ülkelerde size olan bakışı değiştirecektir.)

Gönüllülüğe Dayalı İşler : İlk maddede bahsettiğim tüm sosyal sorumluluk projeleri dahil olmak üzere yapabileceğiniz tüm gönüllü işler size artı kazandıracaktır. Oralardan alacağınız sertifikalar, referans mektupları her zaman yolunuza güzellikler koyacaktır. Hem buna teşvik için hem de kendinizi toplumda sosyal bir birey olarak görmek için kesinlikle bir yerden başlayın.

Bunların dışında Sporcu iseniz Amerika’daki üniversitelerden burs alma olanağınız diğer alanlara göre biraz daha fazla. Eğer ülkenizde milli takımdaysanız ve buraya gelip üniversitelerin takımlarında da yer almak istiyorsanız okullar bu konuda çok fazla burs imkanı sunuyor. Ortalama yıllık minimum $10.400 ile başlayan burslar bulabilmeniz mümkün. Ortalamanızın en az 2-3 arasında olması gerekiyor. SAT veya ACT sınavlarına girmiş olmanız gerekiyor. Daha önce burslarla ilgili yayınladığım yazımda bunu daha detaylı açıklamıştım. Oraya bakmanızı öneririm.

Sadece spor değil sanat konusunda da yetenekleriniz varsa yine size artı katan bir diğer olasılık olacaktır. Sanat dediğimiz alan kısıtlı değil. Her alanda olabilir. Müzik, Resim, Tiyatro, Enstrüman,Fotoğrafçılık kısacası sanat kavramının altında toplanan herhangi bir şeyle ilgiliyseniz kabul alma, burs bulma imkanınız yine çok yüksek olacaktır. Çünkü Amerika Kültürel Kampüs anlayışına sahip olduğundan bu tür yetenekleri olan öğrencilere öncelik tanıyabiliyor.

Evet, yine bir yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Eğer lise veya üniversite öğrencisi iseniz kesinlikle çok avantajlısınız, çünkü yolun çok başındasınız ve hiçbir şey için geç değil. Bu zorlu bir yolculuk biliyorum ama önce kendi içinizde bu mücadeleyi kazanmaya çalışın. Hayallerinizi her zaman taze tutun. Taşların yerine oturması için de kendinize zaman verin. Sadece Matematik, Tarih, Fen çalışarak bir yerlere varmanız çok zor, sosyal, aktif, her şeyden önemlisi de iyi bir insan olmaya çalışın. İnanıyorum ki samimi olan her şey tüm engelleri aşmanızda yardımcı olacaktır.

SAĞLICAKLA KALIN…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s