AMERİKA’DA HUKUK OKUMAK

Amerika’da Hukuk okumak isterseniz öncesinde bir lisans diplomanız olması gerekiyor. Hukuk okumak için gerekli şart Türkiye’de Hukuk mezunu olmanız değil. Örneğin Türkiye’de mühendislik,sosyoloji, psikoloji vb. başka dallardan lisans eğitimi almış olsanız bile buradaki gerekli sınavları verip şartları sağlarsanız hukuk fakültelerine girebilirsiniz. Amerika’daki Hukuk fakültelerine girip eğitim almayı planlıyorsanız okullarla iletişime geçmeden önce başvuru yapabileceğiniz bir ESSEY hazırlamalısınız. Bu başvuru kompozisyonunuzda ”Neden avukat olmak istiyorsunuz? Hukuk alanını neden seçtiniz? Amaçlarınız neler? Bu sektörün hayatınızdaki önemi? gibi tamamen ilgili soruları barındıran maddeler olmalıdır. Bunun gibi soruları cevapladıktan sonra okulların sizden istediği bazı şartlar var, şimdi dilerseniz onlara geçelim :

 • Okul denkliğini sağlayabilmek. Okul seçerken denklikleri sağlamak için REGİONAL veya AMERİCAN BAR ASSOCIATION denkliği olan okulları seçmeniz gerekiyor. Benim size önerim AMERİCAN BAR ASSOCIATION olarak geçen, bir çok okulu kapsayan denkliği seçmeniz. ABA olarak da adlandırılan bu denklik, gerçekten zor elde edilen ve zor okullarda bulunan bir denkliktir. Fakat ABA denkliği alıp mezun olursanız iş bulmanız daha kolay olacaktır.
 • REGIONAL olarak adlandırılan diğer denklik türünde okullara girmek biraz daha kolay. Fakat mezun olduktan sonra iş bulmanız biraz zor olabilir. Bu yüzden Türkiye’deki okullarda not ortalamanızı yüksek tutup ABA denkliği olan okulları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Eğer okulların denkliğini merak ediyorsanız UNITED STATES OF AMERICA DEPARTMENT OF EDUCATION yani Amerika’nın Milli Eğitim Bakanlığı web sitelerinden okuların denklik durumlarını kontrol edebilirsiniz.

 • Diğer bir şart LSAT (LAW SCHOOL ADMISSION TEST) sınavına girip bu sınavı geçmeniz gerekmektedir. Bunun yanında yabancı öğrenci olduğunuz için TOEFL sınavına girip ingilizce dil belgenizi de teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Okulların size vereceği mülakat sorularını ESSEY şeklinde veya yüzyüze olacak şekilde cevaplayıp mülakatı geçmeniz gerekmektedir.
 • Bunların yanında sizin karakteristik özelliklerinizde okullar için önem taşımaktadır. Örneğin, LEADERSHIP yani liderlik özelliğinizin baskın olup olmadığını ölçen sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu her zaman eğitim dünyanızda olmak zorunda değil; sosyal yaşamınızda nasıl biri olduğunuz da bu durumu gösterecektir. Örneğin, yardıma muhtaç insanlar veya hayvanlar için bir kampanya düzenlediniz mi, böyle bir etkinlikte yer aldınız mı gibi sorular sizin adalet sağlayıcı olduğunuzu gösteren kriterler olduğundan önem taşımaktadır.
 • Hukuk okullarını tercih ederken onların eğitim durumu, masrafları, denklikleri gerçekten çok önemli. Öncelikle Türkiye’den Hukuk okumak için Amerika’ya gelmeyi daha sonrasında da Hukuk sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız başvurmanız gereken yer LLM olarak adlandırılan MASTER OF LAW programları. Fakat Hukuk fakültelerinde doktora bazında yükselme gibi kariyer planlarınız varsa SJD Deggre olarak geçen alanda ilerlemelisiniz. LLM yaptıktan sonra dilerseniz SJD’ye geçiş yapabilirsiniz.

LLM MASTER PROGRAMI :

-TAXATION (VERGİ)

-DISPUTE RESOLUTION (ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ)

-INTELLECTUAL PROPERTY (FİKRİ MÜLKİYET)

-ENVIRONMENTAL LAW (ÇEVRE HUKUKU)

-INTERNATIONAL LAW (ULUSLARARASI HUKUK)

vb. alanlarla ilgilenebilirsiniz. Hukuk okumadan önce master yapmak istediğiniz alanı belirleyebilirsiniz. Tabi bunlar seçebileceğiniz alanlardan sadece bazıları… Bunun dışında birçok seçenek bulunmaktadır. Ben sadece fikir olsun diye bunları bıraktım.

LLM programını aldıktan sonra kendi ülkenize dönüp hemen avukatlık yapmaya başlayabilirsiniz. Avukatlığa hemen başlamayı düşünenler için en kısa yöntemlerden biri. Eğitim süresi 1 yıl sürüyor. Sonrasında dilerseniz Türkiye’ye dönüp Avukat olarak çalışabilirsiniz.

J.D (Juris Doctor) Programı ise Amerika’da kalıp kendinizi alanınızda daha da uzman yapmayı düşünüyorsanız seçebileceğiniz bir program. Eğitim süresi genelde 3 yıl sürüyor. Program süresi daha uzun olduğundan staj yapma, sektöre dahil olma ihtimalleri daha fazla. Burs bulma imkanınız varsa kesinlikle bu programı tercih edebilirsiniz. Program süresi uzun olduğundan Amerika’daki Hukuk firmalarında iş bulmanız ve onlara dahil olmanız, kendinizi kanıtlamanız açısından daha iyi bir program seçeneği sunuyor.

Sektöre atılmadan sadece akademik alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız da SJD Programına geçiş yapıp kariyerinizi hukuk alanında akademisyenlik olarak sürdürebilirsiniz.

HUKUK İÇİN YÜKSEK LİSANS SEÇENEKLERİ :

AVUKATLIK GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN BÖLÜMLER :

 • Masters of Dispute Resolution – Pepperdine University
 • Master of Studies in Law (MSL) – Wake Forest
 • Masters in Legal Studies – Arizona State University
 • Masters of Studies in Law – UC Hastings
 • Masters of Studies in Law (MSL) – Yale University

Bu alanlarda yüksek lisans yaptığınız zaman ister Amerika’da olun ister Türkiye’de olun avukat olarak çalışamazsınız. Çünkü J.D (Juris Doctor), LLM, S.J.D Programları dışında eğitim almış kişilere avukatlık ünvanı verilmiyor. Yukarıdaki bölümler hali hazırda hukuk bürolarında çalışan sadece bilgi yönünden kendini geliştirmek isteyen ama avukat olma hedefi olmayan insanların yer aldığı bölümlerdir.

AVUKAT OLMA HEDEFİNİZ VARSA

Amerika’da avukat olma gibi bir hedefiniz varsa öncelikle bir BAR sınavına girmeniz gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde baro sınavları, ayrı ayrı eyalet ve bölgelerin ajansları tarafından yönetilir . Neredeyse tüm ABD eyaletlerinde ve bölgelerinde, baro sınavı, baroya kabul için gerekli olan birkaç şarttan biridir. Çoğu yargı alanında, sınav iki gün sürmektedir ve çoktan seçmeli sorulardan, kompozisyon sorularından ve belirli türden hukuk yazılarını modelleyen “performans testlerinden” oluşur. Ulusal Baro Denetmenleri Konferansı (NCBE), bazen yerel olarak hazırlanmış sınav bileşenleriyle kombinasyon halinde, ikisi hariç tümü tarafından farklı kombinasyonlarda kullanılan çeşitli bileşen sınavları oluşturur. Ana istisnalar, medeni hukuku takip eden Louisiana ve Porto Riko’dur. Genel olarak, bir hukuk fakültesinden diploma almak (veya daha nadiren bir hukuk bürosunda stajerlik yapmak ) baro sınavına girmek için bir ön koşuldur. 

Amerika’da yaklaşık 50 tane Bar sınavı vardır. California ve New York Bar sınavları arasında en meşhur yerlerdir. Çünkü buralarda mezun olduğunuz ve avukatlık diplomasına sahip olduğunuz zaman iş bulmanız daha kolay. Hukuk bürolarının yoğun olarak bulunduğu eyaletler olarak geçmektedir. Bar sınavının Amerika fiyatı $2000’dır.

HUKUK ÖĞRENCİLERİNE VERİLEN BURSLAR :

 • Faculty Scholars Award (full tuition + $5000 living expenses) Pepperdine University vermektedir. Web sitelerinden takip edebilirsiniz.
 • Dean Scholarship
 • Diversity Scholarship
 • President’s Award ($2000)

Okulların Burs seçeneklerini bu şekilde aratabilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim. Her okulun kendine özel burs seçenekleri var. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmayın. Gerekli şartları sağlarsanız kesinlikle olmayacak bir şey değil.

Uzun uzun araştırma yapmak isterseniz http://www.lsac.org adresinden hukukla ilgili bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Bu yazımı şimdilik burada noktalıyorum. Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım kariyer planlamalarınızda yardımcı olacak bilgiler bulabiliyorsunuzdur. Şimdilik hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s