AMERİKA’DA MİMARLIK OKUMAK

Amerika’da okumak deyince hangi bölüm olursa olsun bir çok okul sizden TOEFL dil belgenizi talep edecektir. Bunu her yazımda söylediğim için baştan konuya girmek istemedim. Yani eğer yurtdışına çıkma, yurtdışında okuma gibi hayalleriniz varsa kesinlikle ingilizcenizi halledip bir dil belgesi edindikten sonra okuyacağınız bölüme ve okula kabul alabilirsiniz. Kabul aldıktan sonra gelelim maddiyat konusuna. Kafanıza koyduğunuz bölümle ilgili okuyacağınız okul seçimini iyi yapmalısınız. Genelde alanında uzman ve iyi okullar öğrenciler için bir çok burs fonu seçeneği sunarlar.

AMERİKA’DA MİMARLIK ALANINDA İYİ OLAN OKULLAR :

-CORNELL UNIVERSITY-COLLAGE OF ARCHITECTURE

-RICE UNIVERSITY

-HARVARD UNIVERSITY

-COLUMBIA UNIVERSITY-GRADUATE SCHOOL OF ARCHITECTURE,PLANNING AND PRESERVATION

-YALE UNIVERSITY- SCHOOL OF ARCHITECTURE

-MIT ARCHITECTURE

-SOUTHERN CALIFORNIA INSTITUTE OF ARCHITECTURE

-UNIVERSITY OF VIRGINIA-SCHOOL OF ARCHITECTURE

-UNIVERSITY OF CALIFORNIA,BERKELEY

-WASHINGTON UNIVERSITY IN ST. LOUIS

-UNIVERSITY OF CINCINATTI

Bu üniversiteler mimarlık eğitimini en iyi şekilde veren ve bir çok ülke ile iş birliği içerisinde olan üniversiteler olarak geçmektedir. Lisans, Yüksek lisans, Doktora gibi alanlara geçiş yapmak istiyorsanız bu üniversitelerin INTERNATIONAL STUDENT DEPARTMANT kısmı ile iletişime geçip okullar, burslar, dersler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu okulların genel kabul şartlarından biri TOEFL için almanız gereken puan 100 IELTS için 7 istenmektedir.

Liseden sonra burada lisansa başlamayı düşünüyorsanız vermeniz gereken sınavlar SAT veya ACT sınavları. Lisans için buraya gelmeyi düşünen her öğrenciden her okulun istediği sınav türleri. SAT veya ACT sınavları geçerliliğini 5 yıl boyunca koruyan sınavlardır. Bu sınavları verdikten sonra başvurduğunuz her yıl için ayrı ayrı sınav vermenize gerek kalmaz. Başvurularınıza 5 yıl boyunca devam edebilirsiniz.

MİMARLIĞIN GENEL GİRİŞ ŞARTLARI :

  • Öncelikle Mimarlık alanı çizim yeteneğine dayalı olduğu için okullar sizden yaratıcılığınızı ve yeteneğinizi gösteren bir portfolyo hazırlamanızı isteyeceklerdir. Bunlar sadece çizim değil ; aynı zamanda ahşap oymacılığı, fotoğrafçılık vb gibi görsel perspektif ve yetenek isteyen her ürün başvuru dosyanızda bulunabilir.
  • Diğer bir giriş şartı, her okulun kendine göre düzenlediği mülakat sistemi. Bu mülakat sistemi iki türlü olabilir :

1-Okul sizi yüz yüze görüşmek için Amerika’ya davet eder.

2- Soruları kendi web sitelerinde yayınlarlar, verdiğiniz cevaplara göre de bir video görüşmesi ayarlayıp sizinle görüşürler.

* Eğer Amerika’da okurken burs ihtiyacınız olacaksa bunu kesinlikle başvuru zamanında, mülakat sürecinde okullara bildirmelisiniz. Çünkü genelde iyi okullar iyi öğrencilere burs fonunu daha başvuru sürecindeyken ayarlayabilir. Onun dışında okula ücret karşılığı başlayıp daha sonra bursa dönmeniz oldukça zor olacaktır.

  • Yüksek lisans için başvurmayı düşünüyorsanız mezun olduğunuz lisans okul ortalamanız en az 3 olmalıdır. Ortalamalar, burs bulmanızda da size fayda sağlayacaktır. Ancak ortalamanız düşükse bu durumda sadece yaratıcı portfolyonuzu en iyi şekilde sunarak not ortalamanızın önemini kaybettirebilirsiniz. Sizin yaratıcı ve farklı biri olduğunuzu düşünen okullar, not ortalamasını çok dikkate almadan da başvurunuzu onaylayabilirler.
  • İlerde iyi bir mimar olacağınıza dair okullarınızdan, öğretmenlerinizden destekleyici referans mektupları alabilirseniz dosyanızın değerlendirilme olasılığı yükselecektir.

MİMARLIK STAJI :

Amerika’da mimarlık bölümleri, öğrencilere bir çok alanda ve müfredat dahilinde staj yapma imkanı tanımaktadır. Okulların kendi ayarladığı staj yerleri mevcuttur. Bu yüzden okurken staj konusunda zorlanmazsınız. Okul bittikten sonra Amerikan Hükümeti, yabancı öğrencilere OPT denilen 1 yıllık çalışma izni vermektedir. Böylelikle okul bitince 1 yıllık çalışma vizesiyle bir şirket bulabilir sonrasında onların sponsorluğunda H1B çalışma vizesine geçip bu süreyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

MİMAR MAAŞLARI :

Amerika’da yeni mezun olmuş ve işe yeni başlamış bir mimarsanız eğer yılda kazancınız ortalama $36.000-$40.000 şeklinde olacaktır. Tabi ki bu ücretler kariyerinize ve sizin çalışma şeklinize göre yıldan yıla artacaktır.

Bugünlük Amerika’da mimarlık konusuyla ilgili değineceğim tüm noktalar bu kadar. Aklınıza takılan başka bir konu, başka bir bölüm olursa sormaktan çekinmeyin. Yazılarımın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaşıp destek vererek daha fazla kişiye ulaşmamı sağlayabilirsiniz. Şimdilik Hoşçakalın…

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s