AMERİKA’DA TIP OKUMAK

Amerika’da Tıp sektörü Türkiye’ye göre farklı işliyor. Türkiye’de 6 yıl okunan Tıp Fakülteleri Amerika’da 9 yıl okunuyor.

TIP EĞİTİMİ ADIMLARI :

 • Türkiye’den buraya geçiş yapmayı planlıyorsanız eğer BACHELOR OF SCİENCE ilk kurallardan biri. Bu Bachelor Of Science, bir bakıma sizin 4 yıllık lisans eğitiminizi kapsayan adımdır. Fizik, Kimya, Biyoloji dalları üzerine olabilir. Yani Tıp Fakültesinde yer alan bilim dallarını kapsamalıdır. Örneğin İşletme eğitimi alıp Tıp eğitimine geçiş yapamazsınız.
 • 4 yıllık Lisans eğitiminizi aldıktan sonra MCAT (Medical Collage Admission Test) adı verilen bir sınava giriyorsunuz. Bu sınavdan sonra PREMED adı verilen Medikal bir okula geçiyorsunuz. Temel Tıp Eğitimi alanında eğitim almaya başlıyorsunuz. Yaklaşık 1 yıl sürüyor.
 • Amerika’daki Tıp Fakülteleri’nin öğrencileri kabul etme aşamasında ilk baktıkları şey İNSAN SEVGİSİ. Gönüllü olarak ya da staj aşamasında çalıştığınız yerler, oradaki iletişiminiz, sabrınız, kalma süreniz vb. kriterler çok önemli. Eğer böyle bir tecrübeniz yoksa PRİMED okullarına sizi almadan önce yaklaşık 6 aylık süreyle bir staj ya da gönüllü bir kuruluşta bu tecrübenizi geliştirmenizi isteyeceklerdir.
 • PRİMED okuluna kabul aldığınız an Genel Kimya, Fizik, Biyoloji alanında bir çok ders görüyorsunuz. Bu dersler yoğun içeriklere sahip oluyor. Genelde laboratuvar dersleriyle dolu bir yıl geçiriyorsunuz. Klinik alanlara geçiş yapmanız bu bir yıl içinde pek mümkün olmuyor.
 • Uluslararası öğrenciler Tıp Fakültelerine giriş yapabilmek için önce TOEFL dil puanını okullara sunmalıdır. Zaten yukarıda bahsettiğim MCAT sınavına girebilmek için kesinlikle dile ihtiyacınız olacak.
 • Bütün bu evreleri geçtikten sonra hem lisans hem PRİMED SCHOOL bittikten sonra önünüze iki sınav daha geliyor :

*USLM (US MEDİCAL LİCENCİNG EXAM)

*4. senede yine ikinci Medical Licensing Exam

Bunlarla birlikte hastane içerisinde birebir hastalarla iletişim halinde olup, öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz bir 3 yıl geçiriyorsunuz.

 • 9 yıllık eğitimi bitirdikten sonra MD ünvanını alıyorsunuz. MD, Medical Doctor anlamına geliyor. Yani Amerika’da 9 yıl Tıp bitirince direkt olarak doktor ünvanı almıyorsunuz. Doktor kelimesi yalnızca PHD’yi bitirmiş, doktorasını almış kişiler için kullanılıyor. MD ünvanını aldığınız zaman GENERAL PRACTİONER (Pratisyen Doktor) olarak geçiyorsunuz.
 • Tamamen Doktor ünvanını alabilmek için Residency (3-4 yıl hastane için yapılan staj) yapmanız gerekli.

Türkiye’den Tıp okumaya gelmeyi düşünüyorsanız bu alanda burs bulma imkanınız çok düşük. Amerikalı öğrencilerin burs bulması için Tıp alanındaki fonlar daha yüksekken yabancı öğrencilere sağlanan fonlar daha düşük.

Okul ücretlerini kendiniz ödeyerek Tıp okumayı düşünüyorsanız ücretler $200.000 ile başlıyor. Bunun yanında tabi ki burs olanağı sağlayan özel yerler var. Onlarla iletişime geçmeniz gerekecektir. En yaygın olanı WELLS FARGO, SALLİEMAE adlı bankalardan private olarak geçen burs imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Başka burs konusuna değinecek olursak, genelde HARVARD,YALE, DUKE üniversiteleri öğrencileri direkt olarak burslu şekilde de kabul edebiliyor. Tabi ki bu yine sizin başarılı, aktif ve etkin bir öğrenci olmanıza bağlı.

Diğer bir konu da Amerika’da MD olduktan sonra Türkiye’ye dönüp uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelebilirsiniz. Hatta hastanelerde çalışabilirsiniz. Fakat Amerika’da MD olduğunuz zaman hastanelerde çalışamıyorsunuz. Bunun için bir 3 yıl daha okumanız gerekiyor.

Başka bir seçenek, diyelim ki Türkiye’de doktorsunuz ve Amerika’ya gelmeyi düşünüyorsunuz bunun için de kurallar var. Türkiye’den direkt buraya geldiğiniz zaman Amerikan Hükümeti direkt denklik vermiyor. Bu yüzden sizi önce sınava tabi tutuyor. MCAT (Medical Collage Admission Test) sınavı. Sınavın linkini incelemeniz için bırakıyorum :

https://www.mcat-prep.com/mcat-sample-questions/

Sınav ücreti $315 fiyatında. Bu sınavı geçtikten sonra gereken denklikleri alıp Amerika’da doktorluk yapabilirsiniz. Bu sınavı almadan sizin doktorluk yapmanıza asla izin verilmez. Yani nasıl olsa bir şeyler yapabilirim düşüncesiyle gelmeden önce bu sınavı Türkiye’de almanızı öneririm.

GELELİM MAAŞ KONUSUNA :

Amerika’da Tıp okumak her ne kadar yıllık $200.000 ile başlayan fiyatlarla mümkün olsa da mezun olduktan sonra çok rahat iş bulabilirsiniz. Doktorluk mesleği Amerika’da önem taşıyan mesleklerden biridir. Bir doktorun Amerika’da yıllık başlangıç maaşı $160.000 ile başlıyor. Borçla mezun olsanız bile çalışmaya başladıktan sonra ödemeniz kolay olacaktır.

Tıp Alanı hakkında söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa her zaman sorabilirsiniz. Türk öğrencilerin her geçen gün Türkiye’deki ekonomik durum ve iş bulamama kaygısıyla baş etmeye çalıştığını, dolar kurları hakkında tereddüt ettiğini biliyorum. Fakat demek istediğim tek şey hayallerinizden asla vazgeçmeyin…

SAĞLICAKLA KALIN...

AMERİKA’DA TIP OKUMAK” üzerine 6 yorum

 1. Merhabalar Amerika’daki tıp okullarına başvurmak için bitirmemiz gereken lisans bölümünü Türkiye’de bitirebilir miyiz?

  Beğen

  1. Lisans bölümünü elbette Türkiye’de tamamlayabilirsiniz fakat Amerika’daki eğitim sisteminin farklı olmasından dolayı yine de almanız gereken dersler muhakkak olacaktır. Tam olarak kredi sayımının tamamını sağlamayabilirler.

   Beğen

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Peki kalan dersleri veya kredileri Amerika’da tamamlamak için nasıl bir yol izlemeliyim?

    Beğen

   2. Öncelikle gideceğiniz okulu belirlemeniz gerekiyor. Okulu seçtikten sonra resmi web sitelerinde belirtilen başvuru süreçlerini ve son başvuru tarihlerini gözden geçirin. Uygun tarihi de belirledikten sonra okula başvurunuzu yapar yapmaz, okulun “uluslararası öğrenci servisi”sizinle iletişime geçecektir. Daha sonra Türkiye’den aldığınız derslerin İngilizce transkriptini okula yollarsanız, okulun kredi merkezi ders kredilerinizi değerlendirip kredilerinizin sayılıp sayılamayacağını size bildirecektir. Bol şanslar diliyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s