AMERİKA’DA SAYISAL ALANLARDA OKUMAK

Bloğumda eğitim ile ilgili yazılar yayınlamaya başladığımdan beri herkes tarafından ilgi görmeye ve soru almaya başladım. Bunun için herkese çok teşekkür ederim.

Son zamanlarda Türk öğrenciler sayısal alanın Amerika’daki yerini merak ediyorlar. Sayısal alanın içinde Matematik, İşletme, İktisat, Fen alanları, Mühendislik vb. bölümlerin oluşturduğu dersler yer alıyor. Öncelikle Amerika’ya Lisans okumak için gelmeyi düşünen öğrenciler için ilk tavsiyem, lise bitmeden İngilizcenizi halletmeniz ve SAT denilen Amerika’daki üniversitelere geçiş sınavına hazırlanmaya başlamanız. Bu sınavı ve dil sınavlarını geçtikten sonra iki seçeneğiniz olacak : Community Collageler ve Üniversiteler. Community Collagaler iki yıllık okullar ve girişi daha kolay. Not ortalamanız ve İngilizce dil belgelerinizle bu okullara başvuru yapmanız mümkün. Community Collage’den sonra 4 yıllık olan iyi üniversitelere geçiş yapmanız not ortalamanız yüksek olduğu sürece daha kolay olacaktır. Fakat eğer direkt olarak iyi bir üniversiteye gelmeyi düşünüyorsanız şartlar biraz daha farklı. Öncelikle SAT sınavına girip bu sınavı vermeniz gerekiyor. Daha sonra üniversiteye neden başvurduğunuza dair bir ESSEY yazmalısınız. Eski öğretmenlerinizden ve okullarınızdan referans mektupları almalısınız. Başvurmak istediğiniz okulların da istediği belgeleri tamamlayarak okullara başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Size önerim eğer sayısal alanda okumayı istiyorsanız iyi okulları seçmelisiniz.

Sayısal alanda çok iyi olan okulları şu şekilde sıralayabiliriz :

CALTECH

MIT

STANFORD

HARVARD

MICHIGAN STATE

gibi üniversiteler sayısal alanda çok başarılı olan üniversitelerdir.

SAYISAL ALAN OLARAK EN BAŞARILI BÖLÜMLER :

MATEMATİK

BİLGİSAYAR BİLİMİ

FİZİK

KİMYA

İŞLETME

MUHASEBE

MÜHENDİSLİK

Amerika’da sayısal alanlarda okuduğunuz zaman maaş oranınız biraz daha yüksek oluyor ve daha çok alan bulabiliyorsunuz. Örneğin İşletme okuduğunuz zaman Pazarlama, Business Development gibi alanlara yönelip iş bulabilirsiniz. Sadece okuduğunuz alanda sınırlı kalacaksınız diye bir durum yok. Kimi sayısal alanlar iş dünyasında birbirine bağlı olarak ilerlediği için farklı alanlarda da iş bulmanız mümkün.

Bunun yanında eğer Finans ve Muhasebe alanında ilerlemeyi düşünüyorsanız bunun için sertifikaya ihtiyacınız olacak. Bunun için ayrı bir sınav var. CPA sınavı. Bu sınavı görebilmeniz için de yine size link bırakacağım :

https://www.aicpa.org/becomeacpa/cpaexam/forcandidates/tutorialandsampletest.html

Amerika’da Muhasebe çalışanı olarak Federal ya da State olarak belirlenen hukuk kurallarını bilmeniz gerekiyor. Amerika’da her eyaletin hukuk kuralları farklı. Bu yüzden de hangi eyalette yaşıyorsanız o eyaletin hukuk kurallarını bilmeniz gerekiyor. Bu sertifikayı almanız bu yüzden önem taşıyor.

TÜRKİYE’DEN YÜKSEK LİSANS İÇİN GELMEYİ PLANLIYORSANIZ;

Genelde Matematik ve Fen alanındaki öğrencilerden bu konuda sorular aldım. Şöyle örnek vermek gerekirse Türkiye’de Matematik bölümü okuyup Amerika’da yüksek lisans yapmayı planlıyorsanız bu durumda GRE sınavına girmeniz gerekmektedir. Bunun yanında yabancı öğrenci statüsünde olacağınız için yine TOEFL IELTS sınavlarını vermeniz gerekmektedir. Bu sınavları genelde iyi üniversite kategorisinde olan okullar istiyor. GRE sınavı yapmayan okullar elbette var. CALTECH, MIT, HARVARD, STANFORD gibi sayısal alanda çok başarılı üniversitelere gitmeyi planlıyorsanız GRE sınavını almanızı öneririm. Sınavı görebilmeniz ve pratik yapabilmeniz için size bir link bırakacağım.

https://www.ets.org/gre/revised_general/prepare/quantitative_reasoning/multiple_choice_one/sample_questions

Bu linkten GRE sınavının örnek sorularını görüp çözebilirsiniz.

Yüksek lisans düşünenler için bu sınavın dışında bu üniversitelere neden girmek istediğinize dair ESSEY yazmanız istenecektir. Daha önce okuduğunuz okullarda sayısal alandaki başarılarınızı gösteren not ortalamanızı ve referans mektuplarınızı alıp okullara başvurularda bulunabilirsiniz. Türkiye’de lisans okuyup Amerika’da bu şekilde yüksek lisansa başlayabilirsiniz.

Şunu hatırlatmakta fayda var ki eğer maddiyat konusunda korkularınız varsa bu hiç olmasın. Çünkü Sayısal alanda olan öğrencilere daha fazla burs imkanı var. Bunun yanı sıra başarılı olan okullar sayısal alanlara başvurduğunuz zaman sizin öncelikle maddi durumunuza değil ; başarınıza, not ortalamanıza, kültürel özelliklerinize, aktif olan öğrencilik hayatınıza bakıyorlar. Eğer iyi ve aktif bir öğrenci olduğunuzdan eminseniz kesinlikle bu adımı atmaktan çekinmeyin. Emeğin gücünü hiçbir zaman hafife almayın. Kendinize çok iyi bakın… Bir sonraki yazım Tıp öğrencileri ve Tıp okumayı düşünen öğrenciler için olacak. Orada tekrar görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s