AMERİKA’DA MÜHENDİSLİK ALANININ TÜM YÖNLERİ

Amerika’da, Mühendislik mesleği en çok maaş alan iş gruplarından bir tanesidir. Buradan mezun olduktan sonra kendi ülkenize veya başka yurtdışı ülkelerine gidip iş bulma imkanınız daha kolaydır. Çünkü Amerika’da mühendislik eğitimi çok iyi bir şekilde verilmektedir. Buraya mühendislik alanında lisans ya da yüksek lisans yapmak amacıyla gelmeyi düşünüyorsanız ve herhangi bir ajans kullanmak istemiyorsanız Amerika’da okumak istediğiniz üniversitenin INTERNATIONAL STUDENT DEPARTMANI’na bir mail gönderebilirsiniz ya da onları arayabilirsiniz. Onlara ulaştığınız takdirde okulun yabancı öğrenci departmanı tüm sorularınızı cevaplayacaktır. Başvuru süreci, fiyatlar, burslar vb. her şey hakkında. Ama ajans aracılığı ile gelmeyi planlıyorsanız, ajanslar sizin ihtiyacınız olan her şey hakkında yardım sağlıyor.

AMERİKA’DA EN ÇOK PARA KAZANDIRAN MÜHENDİSLİK DALLARI :

 • Yazılım Mühendisliği
 • Mekanik/Mekatronik Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği
 • Nükleer Enerji Mühendisliği
 • Uzay ve Havacılık Mühendisliği

-Bunların yanında en iyi mühendislik eğitimi veren 3 üniversite şu şekildedir :

 • HARVARD ÜNİVERSİTESİ
 • MIT ÜNİVERSİTESİ
 • STANFORD ÜNİVERSİTESİ

Bunlar en iyi 3 üniversite olarak geçse de geri kalan üniversitelerde mühendislik eğitimi kötü anlamına gelmiyor. Sadece en iyi üniversitede eğitim almayı düşünürseniz bu üç üniversiteden başlayabilirsiniz diye bilgi veriyorum. Yoksa geri kalan üniversitelerde de lisans veya yüksek lisans eğitiminizi tamamlayabilir ve sonrasında iş bulabilirsiniz. İş bulma konusunda değineceğim en önemli nokta; Amerikan Hükümeti sözel alanda eğitimini tamamlamış yabancı öğrencilere mezuniyet sonrasında 1 yıllık çalışma ve oturum izni verirken, sayısal alanda eğitimini tamamlamış yabancı öğrencilere 3 yıllık bir hak sağlıyor. Çünkü sayısal alan bitirmiş bir öğrenciyi Amerikan Hükümeti değerli bir yetenek olarak görüyor. Tabi ki mezuniyet sonrası verilen çalışma ve oturum izinleri sizin iş ve yaşantı durumunuza bağlı olarak uzatılabilinir.

Lisans eğitimi için buraya gelmeyi planlıyorsanız kesinlikle SAT sınavına girmiş olmanız gerekiyor. Yabancı öğrenci olduğunuz için de dil belgesi olarak TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu vermeniz isteniyor. Bunların yanında bazı okullar İngilizce yapılan Matemetik ve Fizik sınavına tabi tutabiliyorlar. Tabi ki her okul değil. Şu an lisedeyseniz kesinlikle şimdiden çalışmaya başlamanızın tam zamanı…

Yüksek Lisans için gelmeyi planlıyorsanız; zaten Türkiye’de kendinizi bu alanda biraz daha yatkın hale getireceğiniz ve mühendislik hakkında bilgi sahibi olacağınız için lisanstaki kadar çok sıkı sınav kuralları yok. Özellikle not ortalamanız 3 ve üzeri bir ortalamadaysa buraya gelince dersleri saydırmanız daha kolay hale gelecektir. Ayrıca burs bulmanızda da çok etkili olacaktır.

OKUL SEÇİMİ :

İster mühendislik ister başka bölüm olsun, buraya gelmeden önce kesinlikle Amerika’da en iyi 20 okul listesini araştırın. Okulların, okuyacağınız alanda neler istedikleri, okula girebilmek için gereken başvuru süreci hakkında bilgi edinin. Çünkü her okulun kendine göre kuralları var. Bunları öğrendikten sonra kesinlikle okulların INTERNATIONAL STUDENT DEPARTMANI’na ulaşmalısınız ve kendiniz hakkında onlara bilgi vermelisiniz. Mail hazırlarken kesinlikle üniversiteniz hakkında bilgi almak istiyorum tarzında mail yazmamalısınız çünkü bu tür maillere geri dönüş yapmazlar. Öncelikle kendinizi anlatmalısınız, nerede okuduğunuzu, geçmişte neler yaptığınızı ve Amerika’ya neden gelmek istedğinizi, o okulu neden seçtiğinizi ve bu yüzden bilgi almak istediğinizi anlatmalısınız. Bu detaylar gereken ilgiyi üzerinize çekebilecek detaylardır.

EN İYİ MÜHENDİSLİK OKULLARI :

Yukarıda söylediklerime ek olarak bahsedeceğim birkaç okul daha var :

 • MIT ÜNİVERSİTESİ (MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY)
 • HARVARD ÜNİVERSİTESİ
 • BERKELEY ENGINEERING
 • STANFORD ÜNİVERSİTESİ (Özel bir üniversite ve burs olanakları çok fazla)

Bu üniversitelerin bulunduğu yerler gibi çok büyük şehirlerde eğitim görmek istemiyorsanız :

 • THE UNIVERSITY OF KANSAS (KU SCHOOL OF ENGINEERING) : Özellikle elektrik mühendisliği alanında çok başarılı bir üniversite.

AMERİKA’DA MÜHENDİSLİK MAAŞLARI :

Amerika’nın yeni başlayan mühendislere ilk başlarda verdiği asgari yıllık maaş $20.000 olarak belirleniyor. Tabi ki bu rakam Amerika şartlarına göre aşırı düşük bir rakam. Daha sonra tam anlamıyla mühendis olarak kendini yetiştirmiş bir mühendise minimum belirlenen tutar yıllık $50.000 şeklinde. Tabi ki bu rakam sizin başarı ve kariyenize bağlı olarak yıllık $200.000 kadar yükseliyor. Silikon Vadisi, Google, Apple, Tesla gibi köklü şirketlerde işe alımınız gerçekleşirse talep edeceğiniz ücret yıllık $100.000 ila $200.000 arasında değişiyor.

Başka bölümler ve konular hakkında aklınıza takılan sorular varsa bana ulaşmanız yeterli. Sizlere yardımcı olmayı çok isterim. Başka arkadaşlarınızla da bilgileri paylaşmak, birlikte yol haritası çizmek ve biraz olsun sayfama destek olmak adına sayfamı paylaşabilirsiniz. Herkese teşekkürler…

UZAKLARDAN BİRİ…

AMERİKA’DA MÜHENDİSLİK ALANININ TÜM YÖNLERİ” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s