AMERİKA’DA LİSE OKUMAYA NASIL GELEBİLİRSİNİZ ?

Sevgili öğrenciler ve veliler, LGS tercihlerinin başladığı şu dönemde sizinle Amerika’da lise okumakla ilgili bir yazı isteyip istemediğinize dair bir anket yaptım. Takipçilerimin %88’lik kısmı bu yazının gelmesini istedi. İlgili olanlara çok teşekkür ederim. Bu yazı liseye yeni geçecek olanlar ve halihazırda lisede eğitim görenler için olacak. Şimdi lafı uzatmadan yazıma geçeyim :

Öncelikle, Amerika’da lise hayatına devam etmek istiyorsanız temel şart 15-18 yaş aralığında olmanız. Yaş aralığına dikkat ediliyor. Amerika’da lise okumaya karar verdiyseniz lise hayatıyla ilgili bazı seçenekler var. Tabi ki bu seçenekler maddi durumunuzla ilgili. Şunu söylemeden geçmeyeyim Amerika’da da liseler DEVLET LİSELERİ VE ÖZEL LİSELER olarak ikiye ayrılıyor. Özel liseler aşırı pahalı bu yüzden maddiyat olarak kendinizi hazırlamanız önemli. Devlet liseleri fiyat açısından biraz daha uygun ve burs olanağı da fazla. Maddi durumunuz lisenin tüm yılını karşılamaya yetmeyecekse sadece bir dönem için buraya gelebilirsiniz. Ya da maddi durum açısından Devlet Lisesi’ni karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız tüm lise hayatınızı burada geçirebilirsiniz. Eğer tüm lise hayatınızı burada geçirmeyi planlıyorsanız Türkiye’den buraya gelirken, gideceğiniz lisenin MEB denkliğinin olup olmadığına bakmalısınız. Çünkü çok fazla lise var ve eğer lisenin denkliği Türkiye’de sayılmayan şekildeyse Türkiye’ye döndüğünüzde üniversite okumanız zorlaşacaktır. Eğer dönem olarak gelmeyi düşünüyorsanız sadece birkaç haftalığına ya da bir sömestr dönemi olarak gelebilirsiniz. Eğer lise eğitiminizin tamamını Amerika’da alırsanız ve eğitim aldığınız lisenin MEB denkliği olursa Türkiye’de üniversitelere SINAVSIZ olarak geçiş yapabilirsiniz. Eğer böyle bir planınız varsa aşağıya bir link ekleyeceğim, oradan da inceleyebilirsiniz.

https://www.usa.gov/study-in-us

YURTDIŞINA GELMEK İÇİN KULLANILAN EN YAYGIN LİSE PROGRAMLARI

1- 3+1 PROGRAMI

Bu programla Türkiye’de lise hazırlık eğitiminizi tamamladıktan sonra geri kalan lise hayatınızı burada devam ettirebilirsiniz. En büyük artısı sene kaybetme durumunuz olmuyor ve MEB denkliği olan bir liseye geldikten sonra Türkiye’ye dönerseniz sınavsız üniversiteye yerleşebiliyorsunuz ya da Amerika’da bir üniversite okumayı düşünürseniz işler sizin için daha da kolaylaşıyor.

2- 2+2 PROGRAMI

Bu program da size 2 senenizi Türkiye’de 2 senenizi Amerika’da okuma fırsatı veriyor. Bu programında aynı şekilde artısı Türkiye’ye dönünce üniversitelere sınavsız giriş yapabilirsiniz. Ya da buradaki üniversitelere giriş yapmanız kolaylaşır.

3- 12+1 PROGRAMI

Bu programda, tüm lise hayatınızı Türkiye’de tamamlayıp üniversiteye hazırlık bölümünü Amerika’da okuyabilirsiniz. Eğer liseyi bitirmişseniz ve üniversite birinci sınıftaysanız, üniversitenizi dondurup buradaki liselerin üniversiteye hazırlık sınıflarında okuyabilirsiniz. Bu da hem Türkiye’deki hem Amerika’daki üniversitelere girişinizi kolaylaştıracaktır.

4- ROTARY YOUTH EXCHANGE ( KÜLTÜR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ OLARAK GELMEK)

Rotary Kulübü, Sosyal Hizmet projesi olarak hizmet veren bir kulüp. Tamamen gönüllü insanların sosyal hizmet vermek için oluşturduğu bir proje. Kulübün amacı dünyadaki çocukları değişim öğrencisi olarak farklı ülkelere yollayarak daha barışçıl ve daha önyargısız bir nesil oluşturmak. Bu program, öğrencilerin okul masrafını, kalacak yer masrafını, yeme içme masrafını, fatura gibi hayati ihtiyaçların tamamını üstleniyor. Lise eğitiminizi kaliteli şekilde almanıza yardımcı oluyor. Çok akıcı İngilizce bilmenize gerek yok. Bunların dışında Rotary her ay öğrenciye $100 harçlık veriyor. Ülkeye ilk geldiğinizde buradaki koordinatörünüz size her konuda yardımcı oluyor. Amerikan bankalarından adınıza bir hesap açtırıyorlar ve oraya düzenli olarak her ay harçlık ödemesi yapıyorlar. Sizi Amerika’daki gönüllü ailelerin yanına yerleştiriyorlar. Aileden memnun kalmazsanız size yeni bir aile bulmakta da yardımcı oluyorlar. Ayrıca programın size hazırladığı seyahat programları ile Amerika’yı da keşfedebilirsiniz. Bu program 10 ay sürüyor. Bu programın kuralı, programı tamamlamadan ülkenize dönemiyorsunuz. Detaylı bilgi için Rotary Youth Exchange şeklinde Google araması yapabilirsiniz. Sitelerinden detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz.

PEKİ GENEL ŞARTLAR NEDİR ?

  • Not ortalamanızın 5 üzerinden en az 3 olması gerekmektedir.
  • TOEFL sınavından en az 60 almanız gerekiyor.
  • SAT sınavını geçmeniz gerekiyor. ( Daha önceki yazılarımda bu sınavlar hakkında bilgi verdim.)
  • Yurtdışında okumaya hazır hissetmeniz gerekiyor. Çünkü burası çok farklı bir kıta bu yüzden saat farkı olarak, mesafe olarak, kültür ve dil olarak yaşadığınız yerden hayli farklı bir yere taşınmış olacaksınız.
  • Lise öğrencisi olarak buraya geldiğiniz zaman gönüllü olan Amerikalı ailelerin yanında kalacaksınız. Bu deneyime açık olmanız gerekiyor. Tabi ki yurt seçenekleri de var fakat hem maddi açıdan hem de dil kültür bağlamı açısından bir aile ile kalmak size çok şey kazandırıyor. Ben de Amerikalı bir aile ile yaşıyorum ve bu harika bir deneyim.

Umarım işinize yarayacak bilgiler verebilmişimdir. Konuyla ilgili bir sorunuz olursa her zaman yazabilirsiniz. Önceden lisede öğretmenlik yaptığım için hepiniz benim için hala öğrencilerim gibisiniz. Umarım yolunuza ışık tutan gelecek hayalleriniz için bir aracı olabilmişimdir. Kocaman kucak dolusu sevgiler….

AMERİKA’DA LİSE OKUMAYA NASIL GELEBİLİRSİNİZ ?” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s